Yeni İş Fikirleri Arayanlara

Yeni İş Fikirleri Arayanlara Sıcak İçecek Pazarından Haberler Var!

Yeni iş fikirleri arayan yatırımcılar için sektörlerin analiz edilmesi önemlidir. Yeni yatırım alanları arayanlar için fırsat sunan sektörler, büyüyen sektörler sürekli araştırılıyor. Kariyer değiştirmek isteyenler için de sektör analizleri fikir vericidir. İşinden memnun olmayıp yeni bir iş arayanlar, yeni bir alanda uzmanlaşmak isteyenler için 2022 sıcak içecek pazar analizlerine baktık. 2022 Kahve Sektör dergisinin 12. sayısında paylaşılan veri ve analizlerden yola çıkarak umut vadeden sıcak içecek pazarındaki iş fırsatlarını değerlendirdik. Yeni yıla başlarken sizi motive edecek fikirleri bu içerikte bulabilirsiniz.

Yeni Fırsatlar Nasıl Bulunur?

Yeni bir iş kurmak istiyor ama hangi sektörde hangi alanda ve ne iş üzerine bir yatırım yapacağınıza karar veremiyor olabilirsiniz. Tam burada; kendi yetenek, deneyim ve beklentinizi mutlaka iyi analiz etmeniz lazım. Bundan sonra da büyüyen pazarlara bakıp o pazarda size nasıl bir fırsat doğabileceğine yoğunlaşmanız önemli. İşte harika iş fikirleri böyle doğar. Doğru yerde, doğru zamanda ve doğru kişilerle de büyür.

İş kurmak, yatırımcı olmak çok güzel ama kimileri için de meslek değiştirmek, uzmanlık alanını değiştirmek ya da yeni bir sektöre başlamak bir dönüm noktası olabilir. Örneğin bir elektrik elektronik mühendisi olarak buzdolabı sektöründeki 7 yıllık tecrübenizi daha yeni ve küresel anlamda uzmanlığınızın değerlendirileceği bir pazara evirmek isteyebilirsiniz. Bir sosyoloji mezunu olarak bir konuda uzmanlaşıp kendi yenilikçi fikirlerinizi paylaştığınız harika bir blog açabilirsiniz. Yenilik istiyor ve fırsat arıyorsanız mutlaka sektör analizlerine bakın. İnsanların küresel anlamda neye ihtiyaç duyduğunu öğrenmek, size kesinlikle fikir verecektir. Sıcak iş fırsatları bulmak, nokta atışı iş yapmak için önemli. Peki hangi sektörler sıcak?

Sıcak İçecek Pazarında Fırsatlar Hala Sıcak!

Veriler gösteriyor ki tüm dünyada tüketici alışkanlıklarında çok yoğun bir şekilde sıcak içeceklere yönelme var. Sıcak içecek pazarı da tam da bu nedenle çok cazip. Kafe açmak, yeni nesil sıcak içecekler için ambalajı tasarlamak, kahve makinesi ya da öğütücüsü gibi cihazlar üretmek veya bunların üretiminde uzmanlaşmak, küresel pazarda satın alma – satış alanında çalışmak, yeni tarifler geliştirmek… Sıcak içecek pazarına dair bazı önemli analiz sonuçlarına birlikte bakalım.

Sıcak İçecek Pazarı Büyüyor!

Tüm dünyada, kahve tüketimi, don yüzyılın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Üstelik eskiden oldukça sınırlı olan kahve ve çay tüketim biçimleri de çok çeşitlendi. Ayrıca bu içecekleri stres yönetimi, sağlıklı beslenme ve fit olma talepleri ile birleştiren harika fikirler var ve bunlara olan ilgi de artıyor.

Türkiye’de sıcak içecek pazarının büyüme hızı Dünya genelini geçmiş durumda. 2022 yılında küresel sıcak içecek pazarında satışların %19 arttığı biliniyor. Türkiye’de ise yıllık %25’lik vir artış gerçekleşti. Bu veri çok önemli. Çünkü bize sıcak içecek pazarında yer almakla ilgili önemli bir ipucu veriyor. Peki, hangi sıcak içeceklere ilgi var?

  • Kahve

Kahve, beklentinin yüksek olduğu sıcak içecek pazarı segmenti oluyor. Üstelik tüketimin çoğu ev dışı kaynaklı olacak şeklinde saptamalar var. 2023 yılında küresel kahve pazarında yıllık gelir 1,7 milyar dolar olacak, deniliyor. 

  • Çay

Dünya sıcak içecek pazarının lideri siyah çay. Kahvenin gelecek yıllarda çayı geçeceği tahmin edilse de hala çay liderliği koruyor. Küresel çay pazarının lideri ise Çin. Onu da Brezilya ve Hindistan takip ediyor. 

  • Bitki Çayları

Bitki çayları, binlerce yıldır var. Ancak son yıllarda hiç olmadıkları kadar popüler bir hale geldiler. Gün içinde enerjiyi yükseltmek üzere ya da akşamları rahatlamak için bitkilerin ve meyvelerin içeriklerden yararlanmak üzere gelişen bir sektör doğdu. Bunda, Türkiye’de de açılan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknolojisi gibi ya da Herbalist yetiştiren bölümlerin açılması etkili oldu. Uzman yetişmesi, ürünlerle ilgili bilinci arttırdı. Bilinç artınca da bu ürünlerin tüketimi arttı ve artmaya da devam ediyor. 

  • Detoks İçecekleri

Pandemiden sonra pek çok insanda sağlıklı beslenme bilinci yerleşti. Stres attıran içecekler, detoks içecekleri hiç olmadığı kadar ilgi görmeye başladı. Bu pazarın da büyüdüğü ve çeşitlendiği net bir şekilde görüntüleniyor. 

  • Kakaolu İçecekler

Kakaolu içecekler denilince akla hemen sıcak çikolata geliyor. Ancak bu klasik güzel içecek, günümüzde oldukça farklı çeşitlerle zengin seçenek sunuyor. Dünyada kakaolu içecek pazarının lideri ise ABD. 2022 yılında kakaolu içecek pazarında satışlar %3,9 artmış.

2020 yılından beri sektörlerde pandeminin etkilerini görüyoruz. Tüketicinin eğilimleri ve alışkanlıkları pandemi ile küresel anlamda değişti. Sıcak içecek sektöründe de bu değişimin etkileri hissediliyor ve gelecek yıllarda daha da etkili olacak. Mesela tek kişilik kahve makinesi modellerine ilgi arttı. Diğer yandan yüksek kalite kahve bilinci oluştu. Ayrıca kolay taşınabilen kahveler de ilgi görüyor. Avrupa’da ise çevre bilinci olan sürdürülebilirliğe odaklanan tüketim alışkanlıkları giderek artıyor. Kahvenin bitkisel bazlı seçenekler ve fonksiyonel içeceklerle buluştuğu kombinasyonlar da çok tutuluyor.

Sektör Bize Ne Diyor?

Son yıllarda kahve üzerine dergiler, eğitimler, yeni teknolojiler ve patır patır açılan kahveciler dikkatinizi çekmiş olmalı. Aslında bunu sadece “kahve” ile sınırlamamak, konuyu sıcak içecek pazarı şeklinde kapsamlı ele almak gerek. Sıcak içecek pazarı her alanda büyüyor ve büyümeye devam edecek. Yeni bir iş arayanlar, yeni bir uzmanlık arayanlar ya da yeni bir iş kurmak isteyenler için sıcak içecek pazarı fırsatlarla dolu. Akıllı kahve makinesi üretmek, akıllı kahve makinesi yazılımı yapmak, bu teknolojiler üzerine uzmanlaşmak veya bu pazarda satıcı olmak bir seçenek. Kahve dükkanı açmak, sıcak içecek çeşitleri sunan bir mekan açmak da seçenekler arasında. Bu pazarın ihtiyaç duyduğu pratik, kullanışlı ambalaj ve etiketler üzerine çalışmak da bir seçenek. Kişiye özel içecekler tasarlamak, kahve üzerine bir youtube kanalı açmak, bu konuda danışılan kişi olmak için bilgi yatırımı yapmak, baristalık eğitimleri veren bir kurum açmak, evde kaliteli kahve hazırlama teknikleri eğitimi vermek gibi yüzlerce fırsat var.

Depar Akademi uzmanlarından dijital sektör analizi desteği isteyerek yeni iş fikirleri ve yeni sektörlerdeki fırsatlar için en sıcak alanları öğrenebilirsiniz. Küresel anlamda yapılan dijital analizler size farklı kültürel, ekonomik, dil seçenekleri ve bunların sunduğu fırsatları gösterecek net verilerdir. Yeni bir uzmanlık alanı için veya çalışanlarınızın yeni yetenekler kazanması için de destek alabilirsiniz. Böylece geleceğe yatırım yapmanın sunduğu güvenle sıcak fırsatlara daha sıcak tepkiler verebilirsiniz.