RedHat Eğitimleri Depar Akademi

Red Hat Eğitimleri

Red Hat Inc., internet servis sağlayıcıları, havayolları, sağlık şirketleri ve ticari bankalar dahil olmak üzere Fortune 500 şirketlerinin %90’ından fazlasına açık kaynaklı yazılım çözümleri sunmaktadır. Şirket yirmi yıldan fazla bir süredir hizmettedir ve Red Hat Enterprise Linux (RHEL) dağıtımı ile ünlüdür. Red Hat, gereksinimlerinize uyacak şekilde değiştirebileceğiniz tamamen açık bir teknoloji yığını sağlayarak kurumsal çözümler sunmaktadır.

Red Hat Linux Essentials

RedHat System Administration I

RedHat System Administration II

RedHat System Administration II with RHCSA

RedHat System Administration III

RedHat System Administration III RHCE

RedHat System Administration III with RHCSA and RHCE

Red Hat Apache and Secure Web Server Administration

RedHat Enterprise Clustering and Storage Administration

RedHat Enterprise Virtualization

RedHat Enterprise Deployment and Systems Management

RedHat Enterprise System Monitoring and Performance Tuning

Red Hat Enterprise Security: Network Services

Linux Troubleshooting Techniquesand Tools

Introduction to Linux

Linux System Administration

Linux Network Management

Linux Security

High Availability Linux Architecture

Linux Performance Tuning Crash Course

Linux Performance Tuning

Linux Cloud Architecture and Deployment

1. Red Hat Linux Essentials

Bu eğitim ile birlikte RedHat Linux’u operasyonlarını ve görevlerini tamamen anlayacaksınız. Hem grafik hem de komut satırı ara biriminde çok çeşitli araç ve yardımcı programları kullanabilir hale geleceksiniz. Ayrıca komut satırı arayüzünü yönetir, komutlar yardımıyla birçok işi yapabileceksiniz.

Eğitim 5 gün 30 saattir.

2. RedHat System Administration I

RedHat Linux sunucularını yönetmek için gereken temel sistem yönetimi görevlerini kapsayan ilk ders eğitimi ile temel yapı taşlarını öğrenebilirsiniz. Temel komut satırı kavramlarını ve işletme düzeyinde araçları tanıyarak tam zamanlı Linux sistem yöneticileri olmak için bir temel sağlayan bu eğitim ile başlayabilirsiniz.

Eğitim 5 gün 30 saattir.

3. RedHat System Administration II

Bir Linux yöneticisi olmak için gereken temel görevleri bu eğitim ile edinebilir. Bununla birlikte depolama yapılandırması, güvenlik özelliği yönetimi, görev kontrolü gibi yapılara da giriş yapabilirsiniz.

Eğitim 4 gün 24 saattir.

4. RedHat System Administration II with RHCSA

Bu eğitim ile temel Linux sistem yönetimi becerilerinde daha da derinleşeceksiniz. Ayrıca RHCSA sınavı için gerekli çoğu bilgi ve birikime sahip olacaksınız.

Eğitim 5 gün 30 saattir.

5. RedHat System Administration III

Kurumsal çerçevede Linux sistemleri yönetme yeteneklerini ilerletmek isteyen deneyimli Linux sistem yöneticileri bu eğitim ile daha da ileri aşamalara ulaşabilir. NFS ve SMB dosya sunucuları provizyonlama, Apache HTTPD web sunucu yönetimi, MariaDB SQL veritabanı yapılandırma, Postfix SMTP nullclient for servers, Otomasyon için bash scripting gibi yapıları göreceksiniz.

Eğitim 4 gün 24 saattir.

6. RedHat System Administration III RHCE

Linux sistemlerini yönetme yeteneğinizi geliştirin ve RedHat Certified Engineer (RHCE) sınavına için temelinizi oluşturun. Bu eğitim ile network sunucuları deploy etme ve yönetmeye, Network File System ile network dosya paylaşma ve Server MessageBlock (SMB), İSCSI başlatıcıları (initiators) ve hedefleri, gelişmiş networking ve firewall konfigürasyonları ve sistemi otomatikleştirme, yapılandırma ve sorun giderme için Bash shell scripting kullanma gibi işlemlere hakim olabilirsiniz.

Eğitim 5 gün 30 saattir.

7. RedHat System Administration III with RHCSA and RHCE

RedHat Enterprise Linux, Sistem Yönetimi III (RH254), Red Hat Sertifikalı Sistem Yöneticisi (RHCSA) sertifikası veya eş değeri becerileri olan ve yeteneklerini geliştirmek isteyen deneyimli Linux sistem yöneticileri Linux sistemlerini kurumsal düzeyde yöneterek eğitimi tamamlayabilir.

Eğitim 5 gün 30 saattir.

8. Red Hat Apache and Secure Web Server Administration

RedHat Linux altında çalışan bir Apache web sunucusunu yapılandırabilme ve bakım yapabilen, CGI işleyicileri, SSL güvenliği, dinamik içerik ve modüller aracılığıyla kişiselleştirmeyi içeren bir web sunucusu yöneticisi eğitimi alacaksınız.

Eğitim 4 gün 24 saattir.

9. RedHat Enterprise Clustering and Storage Administration

Bir RedHat Storage sunucusu kümesinin nasıl kurulacağını, yapılandırılacağını ve korunacağını öğrenebilirsiniz. Ayrıca birleşik dosya ve nesne depolaması kullanarak yüksek düzeyde yaygın olan ortak internet dosya sistemlerini (CIFS) ve ağ dosya sistemlerine de giriş yapacaksınız.

Eğitim 4 gün 24 saattir.

10. RedHat Enterprise Virtualization

Bu eğitim ile RedHat Virtualization Hypervisor veya Red Hat Enterprise Linux sunucularında barındırılan Linux sanal makinelerini etkin bir şekilde oluşturmak, dağıtmak, yönetmek, taşımak için gerekli yetkinliğe ulaşabilirsiniz.

Eğitim 4 gün 24 saattir.

11. RedHat Enterprise Deployment and Systems Management

Bu eğitim ile sistemleri dağıtmak ve yönetmek için raporlama yapan gelişmiş haklara sahip RedHat Satellite sunucusunun nasıl kurulacağını ve kullanılacağını öğrenebilirsiniz.

Eğitim 4 gün 24 saattir.

12. RedHat Enterprise System Monitoring and Performance Tuning

RedHat Enterprise Linux için performans ayarı ve kapasite planlaması, sistem mimarisi, performans özellikleri, izleme, kıyaslama ve ağ performansı ayarlamayı kapsayan ileri eğitimler alabilirsiniz.

Eğitim 4 gün 24 saattir.

13. Red Hat Enterprise Security: Network Services

Bu eğitimle birlikte temel servis güvenliğine hakim olabilir, şifrelemeyi anlayabilir, günlük sistemi etkinliğini yapabilir, ağ kullanıcı kimlik doğrulama güvenliği, NFS güvenliğini iyileştirme, FTP erişimini yönetme gibi işlemlere hakim olacaksınız.

Eğitim 4 gün 24 saattir.

14. Linux Troubleshooting Techniquesand Tools

Linux sorun giderme tekniklerini, araçlarını öğrenebilir, sistem yöneticileri Linux sisteminde sorun giderme teknikleri ve RedHat Enterprise Linux’ta bulunan sorun giderme araçlarının nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Eğitim 4 gün 24 saattir.

15. Introduction to Linux

Linux hakkında iyi bir çalışma bilgisi, büyük Linux dağıtımları arasında nasıl gezinilir, sistem konfigürasyonları ve Linux’un grafik arayüzü temel komut satırı işlemleri, Linux’un ortak uygulamaları gibi bilgilere bu eğitim ile birlikte edinebilirsiniz.

Eğitim 5 gün 30 saattir.

16. Linux System Administration

Temel Linux komut veya türevleri için gerekli bilgileri bu eğitim ile kurumsal olarak edinebilirsiniz. Linux işletim sisteminin mimarisini, komutlarını ve temel kurulumları, konfigürasyonlar hakkında yeterli düzeye geleceksiniz.

Eğitim 5 gün 30 saattir.

17. Linux Network Management

Bu ders, Linux ağ yapılandırması ve hizmetleri ile temel güvenlik ve performans gibi ilgili konular hakkında pratik bilgi edinilmesi ve kazanılmasını sağlayacaktır.

Eğitim 5 gün 30 saattir.

18. Linux Security

Bilgisayar Güvenliğine genel bir bakışla başlanacak olan bu eğitim ile güvenlik, geliştirme, uygulama, yönetim ve son kullanıcı zincirindeki herkesi nasıl etkilediği üzerine durularak gerekli bilgiler edinilecektir.

Eğitim 5 gün 30 saattir.

19. High Availability Linux Architecture

Sunucularınızın en yoğun baskı altında bile durmasını nasıl sağlayacağınızı bu eğitimle öğrenebilirsiniz. Ayrıca yüksek düzeyde kullanılabilir sistemleri kolayca sürdürmenize ve çalıştırmanıza yardımcı olan araçları tanımaya başlayacaksınız.

Eğitim 5 gün 30 saattir.

20. Linux Performance Tuning Crash Course

Herhangi bir Linux sisteminde hangi düğmelerin ve arabirimlerin mevcut olduğu ve performansı en üst düzeye çıkarmak için nasıl değiştirebileceğimiz konusunda temel bir anlayış kazanımınızı bu eğitimle sağlayabilirsiniz.

Eğitim 1 gün 6 saattir.

21. Linux Performance Tuning

Bu eğitim ile Linux sistemlerinizin optimum seviyede çalışmasını sağlamak için ihtiyacınız olan tüm araç ve teknikleri kullanmayı öğreneceksiniz.

Eğitim 5 gün 30 saattir.

22. Linux Cloud Architecture and Deployment

Bu eğitim ile birlikte Linux Cloud çözümleri ile tanışıp, kurumsal olarak çeşitli çözümler geliştirebilirsiniz. Cloud yapısındaki mimarilerde veya türevlerinde işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Eğitim 5 gün 30 saattir.

Depar Akademi Kurumsal Eğitimler