Kahveye Alternatif Uyandırıcılar

Çalışırken Kahve İçmeye Alternatif Uyandırıcılar

Yorgun ve uykulu olduğumuzda, kafeine ihtiyaç duyarız. Kafein ihtiyacı doğduğunda ise aklımıza ilk gelen şey genellikle çay veya kahve içmek olur. Fakat, çay veya kahve içmek, zihin açıklığı için gerçekten de yararlı mı? Çalışırken kahve içmek işe yarar mı?

Uyku pek çok insan için oldukça keyifli bir eylemdir. Hatta yoğun iş hayatı ve yaşantının kendisi kişileri yataktan çıkma konusunda isteksiz bir hale getirebilir. Keyif veren bu eylemin çok uzun süreler yapılması ise bedene ve zihne farklı şekillerde zarar verebilir. Aşırı uyuma durumunda insanlar yorgunluk hissedebilir veya ağrılar içerisinde uyanabilir. Hatta iş hayatındaki bir kişinin motivasyonu düşebilir ve verimli çalışma oranı azalabilir. Bu ve bunun gibi durumlar ise kişileri gün içerisinde ayıltıcı besin veya içecekler tüketmeye iter. Ki uyandırıcı içeceklerin en bilineni kahvedir. Fakat çalışırken uyku gidermek için sürekli kahve içmek zaman içerisinde kafeinin etkisini azaltır.

Kafein normal şartlarda, kişilerin uykusunun açılmasına, kafasını toparlamasına, enerjik hissetmesine ve algısının açılmasına yardımcı olur. Fakat kahvenin düzenli tüketimi, zaman içinde kahvenin etkisinin azalması ile sonuçlanır. Bu gibi durumlarda kişiler ya içilen bardak miktarını ya da kahvenin kafein oranını artırma yoluna gider. Fakat çalışırken içebileceğiniz daha pek çok uyandırıcı içecek vardır. En önemli anlarda uykuyu kendinizden uzaklaştırıp işinize odaklanmak istiyorsanız, yazımızın içeriği tam size göre! Sizler için kafeinin, uyanık kalmak, algıyı açmak için ne derece etkili olduğunu araştırdık. Aynı zamanda uyandırıcı etkisi olan yiyecek ve içecekler neler sorusunu yanıtladık.

Çalışırken Neden Kahve İçilir?

Çalışırken kahve içen pek çok kişiye denk gelmişsinizdir. Hatta onlardan biri siz de olabilirsiniz. Kahve içerisinde kafein bulunur. Kafein de kişilerin üzerindeki yorgunluk hissini atmasına ve kendilerini daha dinç hissetmesine yardımcı olur. Kahvenin içerisinde bolca bulunan kafein, enerji arttıran bir maddedir. Bu sayede uykunun önüne geçer. Kola, çay gibi içeceklerde de yer alan kafein, insan vücuduna enerji verir. Fakat bu etkiler kahve içer içmez ortaya çıkmaz. Kahve asıl etkisini içildikten 2-3 saat içerisinde gösterir.

Kahvenin uyandırıcı etkisi iş hayatında sıklıkla yer almasına neden olur. Çalışma saati başlamadan önce içilen kahve kişilerin güne daha hızlı şekilde adapte olmasını sağlar. Gün içerisinde içilen kahve ise, zaman içerisinde edinilen yorgunluk ve halsizliğin atılmasında büyük rol oynar. Kahve farklı türleriyle damak zevklerine göre uyarlanabilir bir içecektir. Bu da tercih edilirliğini artırır. Bunun yanı sıra şirketlerin yanında veya yol üzerinde kahveciye denk gelmek oldukça mümkündür. Bu ve bunun gibi nedenler, çalışırken kahve içme oranını artırıcı rol oynar.

Kahveye Alternatif Uyandırıcılar

Çalışma saatleri içerisinde, kahvenin yanı sıra pek çok farklı uyandırıcıdan yararlanabilirsiniz. Uyandırıcı etkisi olan besinler sayesinde sağlıklı ara öğünler yapabilir, hem de aynı zamanda kendinizi kısa vadede daha dinç hissedebilirsiniz. Yanınızda kolaylıkla taşıyabileceğiniz, kahveye alternatif uyandırıcılar aşağıdaki gibi listelenebilir;

Siyah Çay

Uykuyu ne açar ya da uykuyu kaçıran içecekler nelerdir gibi soruların cevabı merak ediliyor. Kahveye alternatif kullanımı en yaygın olan içecek siyah çay. İçeceğiniz iki fincan demli siyah çay beynin uyarılmasını sağlıyor. Bu sayede uykunun kaçması kaçınılmaz oluyor. Beyin ve bağırsak bağlantısı sayesinde uykuyu kaçıran siyah çay uyku üzerinde oldukça etkili bir içecek çeşidi.

Limonata

Yüksek antioksidanlı besinler arasında yer alan limon, vücudun ihtiyacı olan enerjiyi karşılar. Limonlu su, limonata gibi asitli içecekler tüketmek uykunun açılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda C vitaminli ve antioksidanlı içecekler içmek uykunuzun açılmasını sağlar.

Asitli İçecekler

Kola, soda, gazoz gibi asitli içecekler tüketmek sağlıklı bir tercih değildir ama içerdikleri kafeinle uykunun açılmasında etkilidir. Kola gibi asitli içeceklerin içerisinde belirli bir miktarda kafein bulunur. Asitli içecekler kahvedeki kadar yüksek kafein içermese de uyku kaçırmada şekerli olmasıyla birlikte etkilidir.

Enerji İçecekleri

Vücuda enerji sağlanması, uykunun kaçması yönünde büyük etki gösterir. Bu nedenle enerji veren yiyecek ve içecekler uykunun kaçmasına yardımcı olur. Enerji içeceği tüketmek de bu nedenle uykunun önünde büyük bir engeldir. İnsan bedenine enerji veren bileşenlere sahip olan enerji içeceklerinin uykudan önce tüketilmesi önerilmez. Akşam geç saatlere kadar çalışacak olabilirsiniz, aynı zamanda kendinizi gün içerisinde yorgun hissediyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda enerji içeceği tüketerek uykulu halinizin önüne geçebilirsiniz. Bu sayede yaptığınız işe çok daha rahat bir şekilde odaklanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, kalp rahatsızlığı olan kişiler enerji içecekleri tüketmek konusunda dikkatli olmalıdır. Bu içeceklerin fazla tüketilmesi sağlığa zarar verebilir.

Yeşil Çay

Yeşil çay da içerisinde az miktarda da olsa kafein barındıran içecekler arasında yer alır. Kahve ya da siyah çay kadar etkili olmasa da yeşil çay da uykunun açılmasına yardımcıdır.

Çikolata

Çikolata çeşitlerinde serotonin hormonunun salgılanmasını sağlayan maddeler bulunur. Beyin uyarıldığında kişiye enerji ve keyif hali gelir. Çikolata da üstlendiği bu görevini başarıyla yerine getirerek uykuyu açmak isteyenlere yardım eder.

Elma

Kısa zaman içinde yolculuk planınız varsa sizlere elma tüketmenizi önereceğiz. Uzun yolda uykuyu ne açar sorunuzun yanıtı elma oluyor. Elmada bulunan fruktoz kısa zamanda kana karışır ve uyku halini ortadan kaldırır. Elma tüketerek hem vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi karşılarsınız hem de uykudan bir süre uzak kalarak programlarınıza yoğunlaşırsınız.

Portakal

Uykuyu açmanın doğal yollarından biri de C vitamini deposu portakal tüketmektir. Portakal yiyerek gün içinde daha uzun süre ayakta kalmanız mümkün. C vitamini ihtiyacınızı kolayca karşıladığınız portakal ile daha dinamik olabilirsiniz.

Brokoli

Brokoli de uykuyu açmak için tüketilmesi önerilen besinlerden biridir. Brokolinin yapısında bolca C vitamini ve antioksidan maddeler bulunur. Brokoli tükettiğiniz öğünlerde, vücudunuzu yorgun düşüren etkenler ortadan kalkar ve enerjiniz yenilenir. Telaşlı ve hareketli bir gün sizi bekliyorsa, güne başlarken haşlanmış brokoli tüketmek iyi bir fikir olabilir.

Sakız

Sakız çiğneyerek uyku halinden bir süre uzak kalabilirsiniz. Sakız çiğnediğiniz anlarda çene kaslarınızı aralıksız çalıştırmış olursunuz ve uyku ruhundan uzaklaşırsınız. Sakız hem mideyi hem de beyni uyaran bir maddedir. Vücut salgılarını aktif hale getirerek daha uzun süre dinç kalmanızı sağlar.

Kırmızı Biber

Eğer mide probleminiz yoksa uykuyu açmak için acı biber ve kırmızı baharatları tüketebilirsiniz. Kırmızı biber içinde bulunan kapsaisin maddesi ile beyin uyarılır ve metabolizma aktif hale gelir. Bu döngü içinde kişiye enerji gelir. Yemeklerde kırmızı biber ve baharat kullanarak uyumak istemediğiniz anları planlayabilirsiniz.

Depar Akademi ile çalışma hayatınızda bir adım öne çıkma fırsatı yakalayabilirsiniz. Depar Akademi alanlarında lider kurum ve kuruluşlara danışmanlık vermenin yanı sıra etkili Eğitim Çözümleri’ni de sizlere sunuyor.