SEO Uyumlu İçerik Yazarlığı Eğitimleri

Dijital dünya, bir çoğumuzun takip edemediği bir hızla genişliyor, gelişiyor ve bu durum içerik yazarlığı konusunda uzman kişileri oldukça popüler hale getiriyor. Bu gelişim bireylerin dünyasını da değiştiriyor. Sosyalleşmek, alışveriş yapmak, tatil satın almak, bir ürünü almadan önce onun hakkında araştırma yapmak gibi tüm genel alışkanlıklarımız değişiyor, daha doğrusu dijitalleşiyor. Hepimiz çeşitli sebepler internette oldukça fazla zaman geçiriyoruz. Bunu göre ticari girişimler de mevcut organizasyonlarını online kılmaya çalışıyorlar. Durum böyle olunca yeni web siteleri, e-ticaret platformları ya da bloglar açılıyor. Markalar, tüketici ile bir araya gelmek, tüketiciye gözükmek için interneti kullanıyor.

Seo Uyumlu İçerik Yazarlığı Eğitimi

SEO İçerik Yazarı Nedir?

Bir markanın online ortamda görünür olması için görsel, metinsel ya da video içeriğe ihtiyacı vardır. Bu içeriklerin sayısı da üç, beş ile sınırlı değildir. Bir e-ticaret sitesini düşünün: Milyonlarca ürün için satış yapıyor. Bu ürünlerin sadece adını yazıp bırakabilir mi? Elbette bırakamaz. Ürünün adını, ne olduğunu, ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını, neden iyi olduğunu, kimlere uygun olduğunu, fiyatının ne olduğunu anlatmalı. Bolca görsel hatta ürün kullanım videosu eklemeli ki satışa ikna edebilsin. Diğer yandan bu saydıklarımız yani içerikler, onun arama motoru tarafından görünür olmasını da sağlayacak. Durum böyle olunca bir ihtiyaçtan bir iş alanı doğdu.  İşte bu içerikleri yazan kişilere bugün; SEO Uyumlu İçerik Yazarı deniyor.

SEO Odaklı İçerik Yazarlığı Eğitimi Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu sözcüklerinin İngilizcesi olan Search Engine Optimization sözcüklerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Arama motoru, her web sitesini arama listesinde göstermez. Bu konuda belirli kriterleri vardır. Onun kriterlerine uygun olarak web sitesi optimizasyonu yapma işine SEO uzmanlığı deniyor. SEO uzmanlarının belirlediği kriterlere uygun olarak içerik üretme işine de SEO Uyumlu İçerik üretimi deniyor.

SEO uyumlu içerik eğitimlerinde önce temel seviyede SEO eğitimi verilir. Ardından arama motoruna uygun başlık seçimi, anahtar kelime seçimi ve bunların nasıl, ne sıklıkla kullanılması gerektiği, linkleme gibi konularda bilgi verilir. Hızlı içerik yazma konusunda ip uçları, nasıl ön araştırma yapılması gerektiği, özgün içeriğin ne olduğu, içeriğe uygun görsel seçimi nasıl yapılmalı gibi konu başlıkları işlenir. Bolca pratik yapılır. Bu pratikler bloglar için, e-ticaret platformları için, ürün ya da kategoriler için ayrı ayrı kategorize edilir. Kişi, eğitimi tamamladığında hiç bir bilgisinin olmadığı çok teknik bir alanda bile arama motorunun görebileceği nitelikte, okuyucuya fayda sağlayacak şekilde, araştırma yaparak içerik üretebilmeyi öğrenmiş olur.

SEO Metin Yazarlığı Kimler İçin Uygun Bir İş Alanıdır?

Yazmayı seven, araştırma yapmaktan hoşlanan, belgeselleri tutkuyla izleyen ve özellikle sosyal bilimler alanında eğitim almış kişiler bu işte başarılı olabilirler. Sıkılmadan her gün onlarca içerik üretebileceğini düşünen, yazarak anlatma işinde sorun yaşamayan kişiler içerik yazarı olabilirler. Ancak cümle türetmekte zorlanan kişiler bu işte başarılı olmazlar.

Kimler SEO Uyumlu İçerik Yazarlığı Eğitimi Almalı?

Yukarı saydığımız detayları göz önüne alarak bu alanda kendine kariyer hedefi koyan kişiler bu alanda alacakları eğitimlerle konuya daha hızlı bir biçimde dahil olabilirler. Bununla beraber içerik üretmeyecek olsa bile özgün ve arama motoruna uygun bir içeriğin nasıl olması gerektiğini bilmesi gereken e-ticaret uzmanları da bu alanda eğitim almalıdır.

SEO Yazarları Nasıl İş Bulabilir?

Bu alanda yeterince yetkin olduğunuzu düşünüyorsanız sıra iş aramaya gelmiş demektir. Bugün iş bulmakta zorlanmayan bir kaç iş alanında biri olduğunu söyleyebiliriz SEO uyumlu içerik yazarlığı için. Çünkü internette varlık gösteren her kurum, her şirket, her kişi ve her platform bir biçimde içeriğe ihtiyaç duyuyor. Üstelik pek çoğu için tek kişi yetersiz kalıyor. Siyasi partilerin, alışveriş sitelerinin, blogların, bilgi paylaşan platformların, tatil ya da uçak bileti satan sitelerin, kamuya ait web sitelerinin, hastanelerin, doktorların, avukatların, spor kulüplerinin, kısacası internette bulunan her alanın içeriğe ihtiyacı var.

Freelance Çalışmak İsteyenler SEO Uyumlu İçerik Yazarı Olabilir

Yukarıda dijital dünya genişledikçe bizlerin yani içerik yazarlığı yapanların yaşamındaki pek çok şeyi de değiştiriyor dedik; Bir işe girip 10 ya da 12 saat boyunca bir ofiste zaman öldürmenin devri de bitiyor. Artık bir işi gerçekten yapmış olmak, bir iş yerinde saatlerce beklemekten daha önemli ve daha etkin bulunuyor. Bunu göre şirketler de evden çalışma biçimini destekliyor. Evden çalışmaya en uygun işlerden biri de e-ticaret siteleri, bloglar, web siteleri için kullanıcıya fayda sağlayacak içerikler üretmek. On binlerce e-tcaret sitesi var, belki de yüz binlerce blog…Bunların hepsi özgün içeriğe ihtiyaç duyuyor. Bu kadar içeriği kim üretecek?

Depar Akademi Kurumsal Eğitimler