Popüler Yazılım Dilleri

Popüler Yazılım Dilleri

Yazılım uzmanlığı 2022 yılı itibariyle en popüler mesleklerden biri haline geldi. Bu meslek için öne çıkan programlama dillerini, yazımızda sizlere kısaca açıklamaya çalıştık. Yazılım Uzmanı olmaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken şey; hangi platformlar için yazılım geliştirmek istediğinizi belirlemek. Mesela Iphone’lar için bir mobil uygulama geliştirmek istiyorsanız Swift öğrenmeniz daha doğru bir seçenektir. Android tabanlı işletim sistemi kullanan cihazlar için Kotlin ya da Java öğrenmelisiniz.

Amacınız web sitesi hazırlamak ise öğrenmeniz gereken programlama dili sitenin ön yüz tarafı için Javascript’tir. Arka tarafı için PHP olabilir. Biraz kafa karıştırıcı gözüktüğünün farkındayız ama durun bir dakika, aslında o kadar da zor değil!  Siz mobil uygulama mı geliştirmek istiyorsunuz, özel kodlanmış bir web sitesi mi hazırlamak istiyorsunuz, bir oyun mu geliştirmek istiyorsunuz? Önce buna karar verin yeter. Gerisi gelecek.. Bu arada farkındaysanız bir kaç popüler yazılım geliştirme dilinden bahsettik bile. Swift, Kotlin, Java, JavaScript ve Php.. Hadi diğer popüler ve önemli yazılım geliştirme dillerini de inceleyelim.

Popüler Yazılım Dilleri Nelerdir?

Yazılım Uzmanı olurken karşınıza birçok yazılım dili çıkacak ve siz de işinize uygun programlama dilini öğreneceksiniz. Aktif olarak en çok kullanılan yazılım dillerini sizler için aşağıda hazırladık;

  1. Java
  2. Python
  3. JavaScript
  4. C#
  5. PHP
  6. Kotlin & Swift

Bu yazılım dillerinin hemen hemen hepsinin ortak özelliği, içeriklerinin çok geniş alanlarda sürekli kullanılıyor olmasıdır. Şimdi bu yazılım dillerinin biraz daha detaylarına inelim..

Java ..

Java ile başlayalım. Bu yazılım dili günümüzde küçük ve büyük ölçekli firma fark etmeksizin talebi çok yüksek bir dildir. Bunun sebebi ise birçok platformda aktif olarak kullanılıyor olmasıdır. Peki bu platformlar neler? Java Yazılım Dili Windows, Mac, Android ve IOS işletim sistemlerinin tamamında masaüstü ve mobil ortamda arka planda kullanılan bir dildir. Bunlara ek olarak Google, Amazon ve Youtube gibi çok büyük web sitelerinin arka ucunda da hala aktif olarak kullanılan bir dildir. Java dilinde uzmanlaşmış bir developer, çalıştığı kurum içerisinde çok önemli işler başarabilir. Güncel olarak sürekli gelişen bir dil olması sektörde aktif olarak rol almasını sağlar.

Python ..

Günümüzde popülerliği en az Java kadar olan bir diğer yazılım dili ise Python programlama dilidir. Hem okunabilirliği hem de öğrenilebilirliği Java’ya kıyasla daha kolay olduğu söylenebilir. Ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir dil olması en avantajlı yanıdır. Python dili ile farklı platformlarda iş gören birçok uygulamada yazılım geliştirebilirsiniz. Python; Makine öğrenimi, AutoDesk, bazı Video oyunları, FreeCAD gibi farklı alanlarda kullanılan popüler bir dildir.

JavaScript ..

Popüler programlama dillerine JavaScript ile devam edelim. JavaScript programlama dilinin yaygın olarak kullanıldığı alan web siteleridir. Özellikle günümüzde E-Ticaret sitelerinin her geçen gün büyümesi ve daha fazla müşteri çekmesi için, site içerisindeki hareketliliği ve ilgiyi arttırması için kullanılan en önemli yazılımdır. Bir web sitesini HTML ve CSS ile oluştururken JavaScript ile o siteyi daha hareketli bir hale getirebilirsiniz. Kısacası bir Front-End Developer için çok önemli bir yazılım dilidir. Web sitelerin yanı sıra GitHub üzerinde de kullanılan en popüler dil JavaScript’tir, bazı oyun geliştirme alanlarında da kullanılır.

C# ..

Sıradaki programlama dilimiz C#. Bu programlama dili Microsoft tarafından geliştirilmiştir ve Microsoft .NET üzerinden geliştirilmeye devam etmektedir. Java ile benzer bir dildir, en önemli ortak yönleri ise iki dilin de nesne yönelimli olmasıdır. Sunucu ve gömülü sistemler için tasarlanan bir yazılım dilidir. En basit işlevlerden en detaylı projelere kadar geniş bir altyapıya sahiptir. Genellikle kurumsal şirketler tarafından, kurumsal müşterileri için hazırladığı projelerin temelini oluşturur. Video oyunu geliştirme alanında da önemli bir yeri vardır. Bazı web sitelerinin arka planında da yer alır.

PHP ..

PHP programlama dili ise yazılım dilleri arasında daha eski bir yere sahiptir. İlk çıktığı yıllardaki kadar aktif olmasa da, açık kaynaklı bir dil olması nedeniyle hala kullanım oranı yüksek bir dildir. PHP yazılım dili çoğunlukla sunucu tarafında kullanılır. Aynı zamanda web sitelerinin arka planlarının yapımında da aktif olarak rol oynar. Masaüstü uygulamaları geliştirilmesinde de kullanılan bir yazılımdır. WordPress gibi açık kaynak CMS (Content Management System) sistemlerinin de temel taşıdır.

Swift ve Kotlin ..

Gün içerisinde vaktimizin önemli bir kısmını cep telefonlarımızın kullanımı ile geçiririz. Gerek Android telefonlarda gerekse IOS işletim sistemli telefonlarda işlerimizi hallettiğimiz birçok uygulama mevcuttur. Her iki işletim sistemi için mobil cihazlara uygulama geliştirebilmek için iki farklı yazılım programlama dili geliştirilmiştir. Android cihazlar için Kotlin programlama dili, IOS cihazlar için Swift programlama dili geliştirilmiştir.

Bu blog yazımızda sizlere günümüzde kullanım oranı en yüksek yazılım dillerinden bahsettik. Depar Akademi olarak kurum çalışanlarınıza, bulunduğunuz sektörde sizi daha öne taşıyacak kaliteli yazılım eğitimlerini vermekten mutluluk duyarız. Online veya yüz yüze eğitim seçenekleri için bizimle hemen 0216 234 30 65 numaralı telefondan ya da info@deparakademi.com.tr mail adresinden iletişime geçerek eğitim planlaması talep edebilirsiniz.