Kimler İçerik Yazarı Olabilir?

İçerik yazarak para kazanmak; ek gelir isteyenlerin, kalemine güvenenlerin, öğrencilerin ve freelance iş isteyenlerin gözdesi oldu. Ama gelin görün ki her yazılan makbul olmuyor. Öncelikle eğitiminiz ne seviyede olursa olsun, herkes yazma sanatına hasıl değildir. Yani bir günde bambaşka konularda bazen neredeyse 20 tane metin hazırlamak, o kadar da kolay bir uğraş değil. 

Bugün online dünyada oldukça fazla freelance çalışan, kurumsal bir şirketle anlaşıp homeoffice çalışan ya da mesaili bir işi olan İçerik Yazarı – SEO Uyumlu İçerik Yazarı – İçerik Uzmanı – İçerik Geliştiricisi – Metin Yazarı var.

İçerik Yazarı Olmak İçin Neler Gereklidir?

Metin yazarı olmak isteyenler için iyi bir içerik yazarında olması gerekenleri şöyle özetleyebiliriz:

Öncelikle yazmayı sevmek gerekiyor. Yazmaktan, anlatmaktan hoşlanmayanların içerik yazarlı yapabilmeleri pek mümkün değil.

Hepimiz her konuyu bilmeyiz, ama bazılarımız hiç bilmediğimiz bir konu hakkında bile bir şeyler öğrenip, basitçe onu diğer insanlara nasıl anlatacağını iyi bilir. Bu özel bir yetenektir. İyi bir içerik yazarı hayatında hiç burun ameliyatı görmemiş olsa da bir kaç video ve bilimsel kaynak okuduktan sonra “burun ameliyatı konusundan nelere dikkat etmek gerekir” içeriğini yazabilen kişidir.

Araştırma yapmayı seven, yeni bir şeyler öğrenmekten keyif alan, insanların duyup kulak asmadığı şeylerin peşine düşüp merak eden kişiler ise başarılı birer içerik yazarı olabilirler.  Çünkü bu işte sürekli size metin listeleri verilecek ve bu başlıkların altını araştırarak doldurmanız istenecektir. Yani her gün 10-20 tane araştırma ödevi yapmak gibi.

İyi bir Türkçe dil hakimiyeti olmazsa olmazı bu işin. İmla kuralları, yazım kuralları, dil bilgisi yüz üzerinden yüz olmalı. Eğer şu “de-da” ayrımı işini daha çözemediyseniz “yada” mı “ya da” mı diye ikileme düşüyorsanız; bu alan sizleri biraz zorlayabilir. Ya da yazınızı kontrol edecek birine daha ihtiyaç duyacaksınız demektir.

Belki bu dönemde bütün meslekler bu şekilde fakat içerik yazarlarının da tüm gün dijital bir ekrana bakmaları gerekiyor. İçerik yazarı olmadan önce göze alınması gerekilen şeylerden biri de bu. 

Ayrıca anlatma sanatında başarılı olmanız gerekiyor. Çünkü her gün e-ticaret siteleri, bloglar ya da siteler için onlarca metin yazacaksınız. Bu metinlerin okuması keyifli hale gelmesi sizin başarınızı belirleyecek.  Zira trafik almayan metinler yazıyorsanız, başarılı bir içerik yazamamışsınız demektir.

Belli bir seviyede SEO bilgisi edinmek gerekli. SEO denilen şey, zor ve sıkıcıdır. Bu alanda bir şeyler öğrenirken çok canınız sıkılırsa zaten bu işi yapamayacağınızı anlarsınız. Bu nedenle önce SEO Uyumlu İçerik Yazarlığı Eğitimi almanız gerekecek. 

Doğru Görsel Tasarım ve SEO Hizmetleri için bizi arayın.

Dijital dünyaya ilk adım için hızlı web sitesi hizmetimizden yararlanabilir, alanında uzman dış kaynak personellerle çalışabilirsiniz. Özel yazılım ve mobil uygulama çözümleri ile müşterilerinize daha yakın olabilirsiniz.