Görsel Yoksa Metinler Neye Yarar?

Blog ve web siteleri, SEO çalışmaları yapmaya başladılar. SEO uyumlu içerikler her zaman daha doğrudur fakat kuralları vardır. Sürekli metin yazdırarak organik trafik hedefine ulaşma hatasına düşülmemelidir. SEO çalışmaları; SEO odaklı metin yazma, site alt yapısını inceleme, analiz ve araştırma, rakip analizi gibi pek çok konuyu bir bütün alarak içine alır. SEO içerik çalışmaları ise sadece içinde keywordler olan metinler yazdırmak demek değildir. SEO içerik çalışması, metinleri, görselleri ve videoları da kapsar. Hazırlanan bir metinde görsel yoksa, o metnin okunma oranı da ilgi görme oranı da düşük olur. Bu da sayfada kalma oranını etkiler ve zincirleme olarak diğer reaksiyonlar bir birini izler.

Web Siteleri için Görsellerin Önemi

 1. İnsanlar okumaya üşenir ama görsellere bakmayı severler.
 2. Görsellerin uyandırdığı merak, metinlerin okunmasını sağlar.
 3. Görseller, daha canlı daha empatik bir etki yaratır.
 4. Herkes görsellerin etkisini göz ardı ettiği için bugün, arama motorunda görsel aramalarında çıkmak, SEO açısından oldukça önemli açık alana yönelme fırsatıdır.

SEO Açısından Görsel Kullanımı Nasıl Olmalı?

 1. Görseller için de anahtar kelime analizi yapılmalıdır.  Bu kelimelere odaklanan alt metinlerle görseller siteye eklenmelidir.
 2. Görseller çözünürlük, içerik açısından kaliteli olmalıdır.
 3. Görsel kullanımında konuya uygunluk önemsenmelidir.
 4. İnsanlar, insanların olduğu resimlere bakmayı daha çok seviyor ve böyle görselleri daha çok içselleştiriyorlar. Bu nedenle mümkün insanlı görsel seçimi yapılmalıdır.
 5. Son yıllarda logolu, çerçeveli aşırı kurumsal görsel kullanımının, okuyucuda çok da olumlu bir etki yaratmadığı rakamlarla kanıtlanmıştır. Bu nedenle kaliteli görsel kullanın ama logo, çerçeve gibi şeylerle boğmayın.
 6. İnsanların en çok nelerin görsellerini aradığını öğrenip, sadece bu görsel aramalarına yönelik içerikler oluşturun.
 7. Mümkünse blog ya da sitenizde bir görsel galeri olsun.
 8. Başka sitelerden aldığınız görseller için kaynak belirtin.

Doğru bir ekiple siz de dijital alanda başarı sağlayabilirsiniz. Depar Bilgi Teknolojileri olarak size uygun çözümler üretmek için buradayız. Bizi arayın, dijital dünyada size destek olalım.

Dijital dünyaya ilk adım için hızlı web sitesi hizmetimizden yararlanabilir, alanında uzman dijital pazarlama uzmanlarımızla çalışabilirsiniz. Özel yazılım ve mobil uygulama çözümleri ile müşterilerinize daha yakın olabilirsiniz.