Kurum Kimliği Nasıl Oluşturulur?

Kurum Kimliği bir işletmenin kullandığı renkler, logolar, formlar, amblemler gibi birbiriyle uyum içinde tasarlanmış,  tüm görsel öğelerin toplamına verilen isimdir. Kurum kimliğinin tamamlayıcı öğelerini kurum kültürü, kurumsal iletişim, kurum felsefesi olarak sıralayabiliriz. Görsel tasarımlarla anlatılan kurum kimliği çalışmaları o işletmenin kurum imajını ve müşteri algısını da etkiler.

Kurum kimliği kurumun kendisini nasıl gördüğü ya da görülmek istediğiyle ilgilidir. İşletmeler modern çağın rekabet koşullarında fark edilmek, rakipler arasından sıyrılmak, toplum tarafından kabul edilmek amacıyla kurum imaj değişikliğine ilk adım olarak kimlik değişimiyle başlar. Bu değişim aşaması için hazırlanan görsel unsurlar hatırlanmayı ve fark edilmeyi sağlar. Bu görsel unsurların kurumun kültürünü ve stratejilerini yansıtarak kurumla bağlantılı olması gerekir. Bu nedenle her işletme bağımsız ve özgün kurumsal kimlik çalışmalarına ihtiyaç duyar.

Depar Bilgi Teknolojileri, hizmetleri arasında yer alan Kurumsal Kimlik Tasarım çalışmalarını da bu titizlikte değerlendirmekte, işletme stratejileri ve hedeflerini benimsedikten sonra tasarım çalışmalarına başlamaktadır.

Kurum kimliğini oluşturan görsel unsurları; logo, renk, marka ve tasarımlar olarak sıralayabiliriz. Kurumsal Kimlik Çalışmalarında en önemli öğeler ise şöyle listelenebilir:

 1. Logo
  Logonun Doğru Kullanımı, Renkli ve Dişi Olarak Kullanımı
 2. Kurum Kimliği Renk Tonları ve Yazı Karakterleri
 3. Kurumun Basılı Malzemeleri
  -Kartvizit, Antetli Kağıt, Pencereli Zarf, Penceresiz Zarf, Torba Zarf, Faks Formu, Kapaklı Dosya, Davetiye Tasarım, Kırımlı Broşür, Kapaklı Bloknot, Sticker Post-it
 4. Açık Hava & Outdoor & Basın Malzemeleri
  -Klasik Bilboard, Yatay & Dikey Afiş, El İlanı, Basın İlanı
 5. Kampanya Malzemeleri
  -Masa Bayrağı, Üçgen Bayrak, Dörgen Bayrak, Kırlangıç Bayrak, Bez Afiş
 6. Personel & Ziyaretçi Kartı
 7. Kurum İçi Belge
  -Talep Formu, Görüşme Notu, Zimmet Teslim Formu, Kırtasiye Malzeme, Taşıt Görevlendirme Belgesi
 8. Promosyon Ürünler
  -Tişört, Piktogramlar, Kağıt Poşet, Anahtarlık & Çakmak, Şapka & Kaşkol

Doğru bir ekiple siz de dijital alanda başarı sağlayabilirsiniz. Depar Bilgi Teknolojileri olarak size uygun çözümler üretmek için buradayız. Bizi arayın, dijital dünyada size destek olalım.

Dijital dünyaya ilk adım için hızlı web sitesi hizmetimizden yararlanabilir, alanında uzman dijital pazarlama uzmanlarımızla çalışabilirsiniz. Özel yazılım ve mobil uygulama çözümleri ile müşterilerinize daha yakın olabilirsiniz.