Hangi YouTube Kanalı Para Kazanır?

YouTuber olmak, son günlerden epey popüler. Aklınızda bir YouTube kanalı açma fikri varsa ve bu işi daha yolun başında para kazanma isteğiyle eşleştirdiyseniz, “hayırlısı olsun” diyelim…

Niye böyle dedik; çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki, YouTube kanalı açma ya da blog açma işlerinde başarıya götüren motivasyon para değil. Yani bugün çok para kazanan blogerlar ya da milyoner YouTuberlar, işin başında para kazanmayı pek düşünmemişler. Hemen hepsi, eğlenmek için, paylaşmak için ya da kendisinin ihtiyaç duyduğu bir şeyi başkalarına sunmak için yola çıkmışlar. Yani, “bir ihtiyacı karşılama” tılsımı zamanla para kazandırmış. Bu nedenle büyük bir yatırım gücünüz yoksa, sadece para kazanmaya odaklanarak bu işlere kalkışmanız pek de mantıklı olmayabilir.

YouTuber Nasıl Para Kazanıyor?

YouTube kanalı açıp para kazanma işi, şöyle oluyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi “bir ihtiyacı karşılama” güdüsüyle yola çıkan müthiş güzel bir heves zamanla çok takip edilen, çok izlenen bir kanal sahibi olmaya dönüşüyor. Bundan sonra profesyonel destekle (YouTube için SEO çalışması, profesyonel video çekimleri ve editleme dersleri, YouTube pazarlama) kanal güçlendiriliyor. Ardından konuyla ilgili markalar, reklam vermek ya da sponsor olmak için iletişim kuruyor. Elbette siz de, trafik grafiğinizi göstererek kendi sponsorlarınızı bulabilir ya da reklam satışı için anlaşma yapabilirsiniz. Ayrıca YouTube reklam modeli de size sağladığını trafikle bir gelir modeli olmaya başlıyor.

“Her Alanda Yeterince İçerik Var Zaten” Diye Düşünmeyin

YouTube’da neyle ilgili bir kanal açacağınızı bilmiyorsunuz. Girip baktınız biraz fikir edinmek için. Makyaj kanalları, oyun kanalları, yemek kanalları…hepsinden yüzlerce var. “Her yer parsellenmiş bile” dediniz. Böyle düşünmeyin!

Daha önce binlerce kişinin kanal açtığı bir konuda sizin söyleyecek farklı bir şeyleriniz varsa, bu konuda kanal açmak için geç kalmış olsanız da açılmış olan kanallardan daha fazla uzmanlığınız varsa kendinize bir şans verin çünkü fark yaratabilirsiniz.

Kimsenin yapmadığı bir şeyi yapmak istiyorsanız; kendinize bir tablo yapın. Henüz YouTube’da üzerinde çalışılmamış konuları listeleyin. Sonra da bu konuları kim neden izler bunu düşünün. Sizin bu konuda nasıl bir bakış açısı sunabileceğinizi ve sürekli içerik üretip üretemeyeceğinizi düşünün. Ortaya mutlaka özgün bir şeyler çıkacaktır.

YouTube’da Hangi İşler Tutar?

Para kazanmak için izleme sayısı,  kanalınıza üye olanların sayısı önemli. Ama sponsorluk almak için de konu önemli. Mesela Ruhi Çenet videolarını ele alalım. Kendi alanda müthiş özgün işler ama “dünyada en iğrenç beş ucube”/ “8 gizemli Olay” gibi içeriklerle para kazanmak ilk bakışta o kadar da kolay bir şey değil. Çünkü bunlarla trafik almak gerçekten zor. Ayrıca sponsor bulmak da bu alanda çok zor olacaktır. Konu sebebiyle ikna etmek zor. Bu tarz bir işte, ancak çok büyük bir izlenme sayısına ulaşırsanız para kazanabilirsiniz ve bu yıllar sürebilir. Ama bir yemek kanalı ya da makyaj önerileri kanalı, pek çok markadan sponsor bulabilir. Yani belirli bir seviyede izlenme sayısı elde ettiğinde bile ufak tefek sponsorluklar gelecektir.

YouTube’da başarılı bir iş yapmak için  bizi arayabilirsiniz, bu konuda sizi bilgilendirir, YouTuber olmanız için size danışmanlık yaparız.

Dijital dünyaya ilk adım için hızlı web sitesi hizmetimizden yararlanabilir, alanında uzman dijital pazarlama uzmanlarımızla çalışabilirsiniz. Özel yazılım ve mobil uygulama çözümleri ile müşterilerinize daha yakın olabilirsiniz.