Youtube’dan Nasıl Para Kazanırım?

Son günlerde televizyon haberlerinde de çok sık duyduğumuz youtuberlar nasıl zengin oluyor sorusuna sizin için uzman gözüyle yanıt bulmaya çalıştık. Önce youtube’dan para kazanmak sorusuna sonra da başarılı bir youtube kanalı nasıl olmalı konusuna odaklandık. İşte yanıtlar….

Youtube’dan Para Kazanılır mı?

Youtube, başlı başına kendisi müthiş başarılı bir iş fikridir. Zamanın ruhunu yakalayan ve geniş kitlelerin duygusal ihtiyaçlarından yola çıkan bu kadar özgün bir fikir az bulunur. Youtube, “senin kanalın” mottosuyla her bireyin kendi kişisel kanalı olsa, buradan istediği yayını yapsa fikrinde doğmuş. Herkesin elinde video çekebileceği bir alet varsa ve bu aletle anında kolayca tüm dünyanın dahil olduğu bir ağa video ekleyebiliyorsa neden olmasın?

Youtube, tıpkı arama motoru gibi kendisini sürekli kılmak için zengin içeriğe ihtiyaç duyar. Bu zengin ve yoğun içerik de dünyada yaşayan ve internet kullanan milyarca insanla mümkün olur. Sayısız youtube videosu sisteme yüklendikçe, birilerinin ihtiyaç duyduğu bilgi ya da eğlence de bu videolarda aranır olur. Böylece video yükleyen ya da video izleyen geniş bir kalabalık aynı anda aynı yerde toplanmış olur. Bu kalabalığa reklam göstermemek olur mu?

Youtube markaların reklamlarını yayınlayarak gelir modeli oluşturmuştur. Yani bunu şöyle de düşünebilirsiniz; televizyon izlemek için ücret ödemezsiniz ama televizyona reklam vermek için ödersiniz. Bir televizyon kanalı reklam vermek istemeniz için de o kanalın çok izleniyor olması gerekir. Kimsenin izlemediği bir kanala niye reklam veresiniz ki? İşte bu mantık, youtube para kazanmak üzere giden yolu biraz basitleştirerek anlatıyor.

Özetle, çok izlenen çok başarılı bir youtube kanalınız varsa, markalar o kanala reklam vermek isterler, reklamlar ve sponsorlar sayesinde de para kazanırsınız. Youtube’da hem reklamdan hem de kendisini devamlı kılacak olan sizin yarattığınız trafikten faydalanır.

Para Kazandıran Youtube Kanalı Nasıl Olur?

Youtube’dan para kazanabilmeniz için en basit kural videolarınızın çok izlenmesini sağlamaktır. Bunun için yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

  1. Sizin de keyif alacağınız ve gündelik yaşamınızın bir parçası olan aynı zamanda da çok popüler olacağına inandığınız bir konuda video üretmeye başlayın.
  2. Kaliteli videolar için biraz eğitim alın ya da araştırma yapın.
  3. Başarılı youtuberları, konu ayırt etmeksizin, takip edin. Neyi nasıl yapıyorlar bakın.
  4. Sürekli video üretin. Uzun aralar vermeyin.
  5. Takipçilerinizle etkili ve güçlü bir bağ kurun.
  6. Kamera, ses sistemi, bilgisayar, uzmanlık desteği gibi konulara bütçeniz dahilinde para ayırın. Her iş fikri için yatırım gerekir unutmayın.
  7. Konu seçerken henüz keşfedilmemiş alanlara odaklanmayı tercih edin.
  8. Her şey hakkında değil de belirli bir şey hakkında çalışmak size daha fazla uzmanlık başarısı getirebilir.
  9. Sponsor bulabileceğiniz konular seçin.
  10. Dijital Pazarlama hakkında derinlemesine bilgi ve fikir sahibi olun.