YouTube’da En Çok Hangi Videolar İzleniyor?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, geniş topluluklara bir şeyler anlatmak istiyorsanız ve sizi dinlemelerini istiyorsanız bunun en etkili yolu video anlatım. Yani yazılı bir metni okumaya üşeniyoruz, radyo içerikleri gibi sadece sesli içerikler de istenen etkiyi veremiyor, sadece görsellerden oluşan içerikler de kendine baktırsa bile o kadar da etkili olmuyor. Ama herkes önünde akıp giden bir videoyu izlemeye razı.

Yukarıdaki bilgiden yola çıkarak ve dünya genelinde marketing alanında yapılmış pek çok akademik çalışmaya göre net olarak geleceğin tanıtım dilinin video içerik olduğunu söyleyebiliriz.

Video içerik üretmek konusu, SEO uyumlu metinlerden ya da SEO uyumlu ürün içeriği veya kategori içeriği yazmaktan biraz daha zahmetli. Çünkü videoları düzgünce çekmek, onları edit etmek, yayına almak, yayın yaparken yine SEO uyumlu bazı çalışmalar yapmak ve video içeriklerin arama motoru tarafından görülür olmasını sağlamak için onları arama motoruna tanıtan SEO uyumlu video içerikleri yazmak gerekiyor. Hepsi bittikten sonra da hazırladığınız videoların izlenmesini sağlamak, daha çok izlenmesini sağlamak üzere video tanıtım çalışmaları yapmanız gerekli. Bugün bu sürece hakim uzman sayısı epey az ancak ilerleyen yıllarda artacak. Buna paralel olarak markaların, şirketlerin ve bireylerin ürettiği video içerik sayısı da artacak. Yani artık kimse yemek tarifleri blogu açmayacak. Yemek tariflerini yapılırken izleyeceğiniz video bloglar olacak. Peki, bugün en çok izlenen YouTube videoları hangileri?

Youtube’da TV kanallarının dizilerinin kaçırdığımız bölümlerini çok izliyoruz. Çocukları oyalamak için tabletten ya da telefondan açılıveren çizgifilm ve benzer kanallar da izlenme rekorları kırıyor. Yemek kanalları ve oyun videoları ise en popüler konular. Akıllı telefon ya da tablet bilgisayar gibi cihazları paketinden açıp deneyen teknoloji kanalları, makyaj nasıl yapılır kanalları ve pratik bilgiler sunan kanallar da çok izleniyor. Otomobil test sürüşü videoları da özellikle arabalara meraklı bir kitle tarafından çok seviliyor.