Yapay Zekanın Hayatımıza ve İşe Etkileri

Yapay Zekanın Hayatımıza ve İşe Etkileri

Her geçen gün, yaşamın her alanında yeni gelişmelere tanıklık ediyoruz. Politikadan ekonomiye kadar çoğu sektörde mevcut alışkanlıklara ve geleceğe yön veren birçok yenilik yaşanıyor. Teknoloji, yapay zekâ ve nesnelerin interneti (IoT) sayesinde, geçmişte ulaşılamayan pek çok noktaya kolayca erişebiliyoruz. İnternette yaptığımız araştırmalardan tek tıkla kapımıza gelen ürün çeşitlerine kadar teknoloji doğrudan hayatımıza girmiş durumda. 

Yapay zekâ yardımıyla bitirmemiz gereken tüm eylemler çok daha hızlı şekilde halledilebiliyor. Aynı zamanda sahip olunan diğer sorumlulukları tamamlamak için de aynı şekilde zamandan tasarruf ediyoruz. Bazı kişiler yapay zekânın istenmeyen sonuçlar yaratabileceğini  ve olumsuzluklar doğurabileceğini düşünse de, bu ilerleyişin pozitif tarafları da hafife alınmamalıdır. ‘’Yapay zekanın hayatımıza etkileri neler?’’, ‘’Yapay zeka iş hayatını nasıl etkiliyor?’’ gibi pek çok merak edilen sorunun yanıtı yazımızın devamında sizleri bekliyor.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka nedir?” sorusu geniş kitlelerce merak konusu. Yapay zeka kısaca açılımı AI olan ve görevleri yerine getirmek için insan zekasını taklit eden  sistemler anlamına gelir. Bunun yanı sıra yapay zeka sistemlerin topladıkları bilgilere göre yinelemeli olarak kendilerini iyileştirebilen bir olgudur. Yapay zekâ pek çok biçimde ve yerde kendini gösterir. Yapay zekanın yer aldığı alanlar aşağıdaki gibi örneklendirilebilir:

  • Sohbet robotları olarak adlandırılan sistemler, müşterilerin sorunlarını daha hızlı bir şekilde anlamak ve daha verimli cevaplar vermek için yaratılan teknolojilerdir. 
  • Akıllı asistanlık görevi yapan yapay zeka yazılımları zamanlamayı iyileştirmek için büyük kullanıcı tanımlı veri kümelerinden kritik bilgileri çekmek için kullanılır. 
  • Öneri motorları ise kişilerin izleme veya araştırma alışkanlıklarına odaklanarak onlara ilgisini çekebilecek TV programları veya içerikler sunar.

Yapay zeka, herhangi bir özel biçim veya işlevden öte güçlendirilmiş düşünce ve veri analizi yeteneği barındırır. Yapay zeka tüm bu süreçle ilgilidir. Yapay zekâ dendiğinde akla dünyayı ele geçiren çok fonksiyonel, insan benzeri robotlar gelir. Bunlar kişilerin karşısına çıkan film, tv programı veya içerikler kaynaklıdır. Yapay zeka günümüzde işlerin daha sistematik ve konforlu bir şekilde halledilmesini sağlar. Bir nevi hayat kolaylaştıracak bir teknoloji denilebilir. İnsanların yerine geçmek için değil, insanların daha verimli ve zamandan tasarruf ederek yaşamasını sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Şirketlerdeki Yapay Zeka

Yapay zeka teknolojisi, daha önce insan gücünün gerekli olduğu süreçleri veya görevleri akıllı algoritmalar üzerinden gerçekleştirmeyi mümkün kılar. Kurumsal performansı ve şirket üretkenliğini artırıcı rol oynayan yapay zeka günümüzde pek çok firma tarafından benimsenmiştir. Yapay zeka teknolojisi aynı zamanda hiçbir insanın normal şartlar altında ulaşamayacağı bir ölçekte verileri anlamlandırılabilir. Yapay zekanın sahip olduğu bu özellik, iş avantajları elde edilmesini sağlar. Örneğin Netflix belirli bir düzeyde kişiselleştirme sağlamak üzere yapay zeka teknolojisinden yararlanmıştır. Bu sayede de 2017 yılından itibaren artan bir şirket grafiği ve popülerlik sergilemektedir. Yapay zeka sayesinde büyüme hızını artıran şirket, şu an tüm dünya tarafından bilinir hale gelmiştir.

Pek çok firma veri bilimine öncelik verir. Verdiği bu öncelik dahilinde de yatırımlarını da bu alana yapar. 3.000’den fazla CIO ile birlikte gerçekleştirilen bir anket sonucunda; ankete katılan kişiler yapay zekayı, analitik ve iş zekâsını kurumları için en çok farklılık yaratan teknoloji olarak nitelendirdi. Ankete katılan CIO’lar  yapay zeka teknolojilerini şirketleri açısından en stratejik teknolojiler olarak görüyor. Yapay zeka teknolojisi her iş kolu, işletme ve sektör için kullanılabilir ve sektöre bağlı uyarlanabilir durumdadır.

Genel ve sektöre özgü yapay zeka teknolojileri aşağıdaki gibi listelenebilir;

  • Belli kesime mensup müşterilerin bir işletme ile ilişkileri boyunca nasıl harcama yapacağını tahmin ve analiz etmek için işlemsel verileri kullanmak.
  • Müşteri davranışları ve tercihlerine göre fiyatlandırmayı düzenli olarak optimize etmek.
  • Kanser belirtileri gösteren kişiler için röntgen görüntülerini analiz etmek. Bu analiz için görüntü tanıma özelliğinden yararlanmak. 

Peki, şirketler yapay zekayı nasıl kullanır?

Harvard Business Review’un yaptığı bir araştırmaya göre firmalar yapay zeka teknolojilerini aşağıdaki temel unsurlar için kullanıyor; 

  • Şirketlerdeki güvenlik ihlallerini tespit etmek ve engellemek
  • Şirketlerin hizmetlerinden yararlanan kişilerin teknoloji sorunlarını çözmek 
  • Şirketlerin benimsediği üretim yönetimi çalışma oranlarını azaltmak 
  • Şirket ve kurumların onayladığı satıcıların hizmet kullanımında şirket içi uyumu ölçmek

Yapay Zeka Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

Yapay zeka teknolojisinin iş alanındaki etkilerinin yanı sıra hayatımızdaki etkileri de oldukça fazla. Bu etkiler yer yer fark edilmeyebiliyor. Fark edilişleri geç olabiliyor. Fakat yapay zeka teknolojisinin hayatımızın her alanına dahil olmaya başladığı su götürmez bir gerçek.

Yapay zeka teknolojisi son zamanlarda daha sık duyulmaya başlanan bir kavram. Peki yapay zekanın hayatımıza etkisi ne?

Yapay zeka teknolojisi, aslında teknolojinin bulunduğu her yerde neredeyse bulunur durumda. Örneğin, akıllı televizyon üzerinden dizi veya film izlediğinizi varsayalım. Yapay zeka teknolojisi bir süre sizin izlediğiniz içerik türlerini analiz ediyor. Ardından sizin alışkanlıklarınızı öğrendiği zaman, size beğeninize uygun önerilerde bulunuyor. Bunun yanı sıra internet kullanımınızı ele alalım. Arama motorunda bir bilgi araştırıyorsunuz veya online bir alışveriş sitesinde ilgilendiğiniz bir ürünün sayfasını açıp inceleme yaptınız. Bu yaptığınız aramalar internetin arama motorunda kullanılan yapay zeka tarafından alınıyor. Ardından interneti farklı kullanımlarınızda, yan kısımlarda reklam veya yönlendirme olarak karşınıza çıkıyor. Yapay zeka teknolojisi insanların hızlanmasını sağladı demek yanlış olmaz. Çünkü akıllı cihazlarda yer alan asistanlar, sizler için pek çok işlemi yerine getirebiliyor. Örneğin sesli komut ile evinizdeki farklı bir akıllı cihazı çalıştırmaya başlayabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra arama yapmak veya mesaj atmak için tuşları kullanmanıza gerek kalmıyor. Yapay zekaya sahip cihazlar, sizin tehlikede olduğunuzu anlayarak, gerekli yerlere uyarıda dahi bulunabiliyor.

Yapay Zekanın İş Hayatına Etkileri

Yapay zekanın iş hayatındaki etkileri yadsınamaz boyutta. Bu konuyu daha detaylı inceleyebilmek için sizlere özel bir liste hazırladık. 

1- Müşteri Deneyimini Farklı Bir Boyuta Taşımak

Yapay zeka teknolojisinden yararlanarak iş dünyasında müşteri deneyimini geliştirmek için bir strateji planı oluşturmak oldukça kolay. Bu sayede müşterileri daha kolay ve hızlı bir şekilde anlamak mümkün. En iyi stratejiyi bulmada ise yapay zeka önemli bir rol oynar. Firmalar kullanmak istedikleri yapay zeka mekanizmaları sayesinde uygun taktikler geliştirebilir ve işlerindeki konumlarını güçlendirebilirler.

2- Bilişsel Fonksiyonlar

Yapay zeka terimi öğrenme ve problem çözme gibi bilişsel işlevlere sahip sistemleri ifade etmede kullanılır. Bilgisayar bilimi ve mühendisliği açısından algoritmalar ve bunun yanı sıra veri bilimi çok önemli bir role sahiptir. Bu sayede bilgisayar biliminde uzman olan çalışanlar karmaşık problemleri ve işlemleri çözmeye yardımcı olan çok çeşitli algoritmalar oluşturabilirler.

3- İş Verimliliği

Yapay zeka teknolojisi yalnızca toplumda değil aynı zamanda iş yerlerinde de mevcut sorumlulukları yerine getirirken zamandan tasarruf edilmesine olanak tanır. Yapay zeka teknolojisinin ve bu teknoloji ile kurulan sistemlerin insanlardan daha üstün olduğu yerler vardır. Bu alanlarda yapay zeka ve ürünleri verimlilik sunarak daha hızlı hesaplamalar yapabilir ve karmaşık sorunları kolaylıkla çözüme kavuşturabilir.

Depar Akademi ile gelişen dünyanın yönlendirdiği iş hayatına daha rahat bir şekilde adapte olabilirsiniz. Yapay Zeka Eğitimleri ile kurumunuzu daha yüksek seviyelere çıkarabilir, sektörünüzde fark yaratabilirsiniz. Onlarca farklı eğitim seçeneği sunan Depar Akademi sayesinde, çalışanlarınızı daha etkin kılabilir ve lider markalar arasında yerinizi alabilirsiniz.