Linux İşletim Sistemi

Linux İşletim Sistemi Nedir?

Günlük hayatımızda teknoloji alanında sıklıkla duyduğumuz kelimelerden biri, Linux İşletim Sistemi. Fakat tam olarak ne olduğunu biliyor muyuz? Ya da kullanmak istediğimizde ne gibi işlevleri bize sunuyor hiç merak ettiniz mi?

Linux en basit tabiriyle bir işletim sistemidir. İşletim sistemi dendiği zaman ilk akla gelenler Windows ve MacOS oluyor genelde. Fakat Linux’a duyulan ihtiyaç, özellikleri ve sağladığı yararlar gün geçtikçe artıyor. Bu yüzden Linux Eğitimleri de çok önemli olmaya başladı.

Linux’ı diğer işletim sistemlerinden ayıran en önemli özelliği açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olmasıdır. Peki böyle bir işletim sistemine sahip olmak bize ne gibi yararlar sağlar? Eğer ki bir Linux işletim sistemine sahipsek, bilgisayarın arka planında olan hemen hemen her şeyden haberdar olabilme imkanına sahibiz demektir. Sadece haberdar olmakla kalmayıp, sistemi arka planda kendi isteğimize göre düzenleyebilir ya da geliştirebiliriz.

Linux’ın sunduğu esnek ve hakim olunabilir yapısı günümüzde birçok şirketin tercih etmesini sağlamıştır. İstenilen zamanda müdahele edilebilir olması sebebiyle diğer işletim sistemlerine göre daha güvenilir ve ulaşılabilirdir.

Linux İşletim Sistemi Ne İşe Yarar?

Linux, her geçen gün iş dünyası içerisinde yerini daha da sağlamlaştırmaktadır. Bunun en önemli sebebi, web sunucularının büyük bir kısmı Linux platformlarında çalışmasıdır. Bundan dolayı Linux giderek daha önemli bir işletim sistemi haline geliyor. Linux’ı alacağınız bir Temel Linux Eğitimi ile öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Bu eğitimle birlikte Linux’ın temellerini anlayacak ve öğrendiğiniz bilgiler ile pratik yapmaya başlayacaksınız. Linux üzerinde en sık kullanılan komutları, dizin oluşturmayı, yeniden adlandırma yapmayı, taşıma ve silme işlemlerini, dosyaları listeleme, okuma, oluşturma, düzenleme, kopyalama ve silme gibi temel işlemleri yapabilme yetkinliklerine sahip olacaksınız. Temel Linux Eğitimi 5 gün ve toplamda 30 saat süren bir eğitimdir. Bu eğitim ile birlikte Linux’ın geniş ve yenilik dolu dünyasına girmiş olacaksınız.

Temel Linux eğitimi sonrasında yine Linux işletim sistemi bağlantılı olan birçok farklı eğitimi de alabilirsiniz. Peki bu eğitimler neler mi? Pardus, Ubuntu, CentOS, OpenLDAP, Zimbra, OpenStack ve Proxmox eğitimleri Linux ile bağlantılıdır.

Linux Eğitiminin Önemi Nedir?

Bilişim sektöründeki çeşitlilik her geçen gün artmakta ve çeşitlilik fazla olduğu için çalışmak isteyen birçok insan kendini hangi alanda geliştireceğine karar vermekte zorlanıyor. Linux bilişim sektörünün neresinde yer alıyor dediğinizi duyar gibiyim. AR-GE, yönetici ya da ağ gibi konularda kendinizi geliştirmek ve kendinize iş imkanı yaratmak istiyorsanız, işletim sistemleri konusunda mutlaka kendinizi geliştirmelisiniz. Linux ise işletim sistemleri arasında popülerliği her geçen gün artan ve işlevselliği bakımından daha kullanışlı olması nedeniyle ihtiyaç duyulan bir sistem haline gelmekte.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi açık kaynaklı bir yapısı olması, kullanıcıya sürekli geliştirmeye açık bir yapı sunuyor. Ve tabii ki bu geliştirmelerin ücretsiz olarak yapılabiliyor olması da kullanıcının elini rahatlatıyor.

Üniversitelerin otomasyon sistemlerinde, sunucularda ve mobil cihazların büyük bir kısmında Linux işletim sistemi kullanılıyor. Bu alanlarda çalışmak istiyorsanız hemen Temel Linux Eğitimi ile kendinizi bu alanda geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Şirketinizin çalışanlarının Linux alanında alacağı eğitim ile daha bilgili ve deneyimli olmasını istiyorsanız bizimle hemen 0216 234 30 65 numaralı telefon numarasından veya info@deparakademi.com.tr mail adresinden iletişime geçerek istediğiniz alana yönelik eğitim planlaması talep edebilirsiniz.