Depar Akademi Dijital Pazarlama Eğitimi

Kurumsal Dijital Pazarlama Eğitimleri

Dijital medya kanalları üzerinden ürünlerin ya da hizmetlerin tanıtılmasına ve ürünlerin sunmuş olduğu faydaları başkalarına ulaştırma noktasında dijital pazarlama süreçlerinin önemi oldukça yüksektir. Dijital pazarlama araçları ve kampanyası doğru bir şekilde kurgulandığında mevcut ürünün ya da hizmetin satış yapacak kanallara ulaşması kolaydır. Dijital pazarlamaya yönelik eğitimler almak pazarlama noktasında yeni nesil araçlardan faydalanabilme noktasında önemli avantajlar kazandırır. Daha geniş bir kitleye ürünü ve hizmeti tanıtmak mümkün olabileceğinden daha verimli bir deneyim elde edilir. Mevcut faaliyetlerin tanıtılmasından sosyal sorumluluk hizmetlerinin gerçekleşmesine kadar pek çok konuda dijital pazarlama araçlarına yönelmek ve pazarlama seçeneklerinden yararlanmak mümkündür. Dijital pazarlama eğitimleri ile konu özelinde bilgi edinebilir. Pazarlama kanallarından dijital pazarlama kampanyası oluşturmaya kadar detayları öğrenebilirsiniz. Detaylar üzerinden işlemleri şekillendirerek çok yönlü bir deneyim elde edebilirsiniz. Dijital pazarlama eğitimi nedir, dijital pazarlama eğitimi sonucunda ne olur, dijital pazarlama işletmeme ne fayda sağlar gibi merak edilen soruların cevabını inceleme içerisinde bulabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama nedir sorusu merak edilen sorular içerisinde yer alır. Dijital pazarlamaya hakkında bilgi sahibi olmak ürün geliştirme, kampanya oluşturma ve kampanya takibi noktasında önemli avantajlar kazandırır. Dijital mecralar üzerinden gerçekleşen pazarlama faaliyetlerine dijital pazarlama adı verilir. Dijital pazarlama uygulanabilecek mecralar arasında sıklıkla tercih edilen arama motorları, sosyal medya uygulamaları ve çeşitli dizi platformları yer alır. Web siteleri, arama motoru, sosyal medya, e-posta, şirketlerin geliştirmiş olduğu internet destekli mobil uygulamalar, videolu içerik yayınlama platformları dijital pazarlama aktivitelerinin gerçekleşebileceği alanlar içerisinde yer alır. Elektronik ortamda gerçekleşen pazarlama faaliyetlerinin tamamına dijital pazarlama adı verilir. Hem işletmeler hem de kişiler için dijital pazarlama faaliyetleri oldukça önemlidir. Sadece ürün tanıtımında değil belirli hizmetlerin karşı tarafa sunulması noktasında da etkili olan dijital pazarlama aktiviteleri verimliliği artırır. Daha ölçeklendirilebilir bir deneyimi beraberinde getiren pazarlama faaliyetleri sayesinde net ve kesin sonuçlar elde etmek mümkündür. Ürünlerini dijital ortamda tanıtmak isteyen şirketler ya da kişiler pazarlama faaliyetlerinden yararlanabilir.

Dijital Pazarlama Avantajları

Dijital pazarlama noktasında deneyim sahibi olmak ve pazarlama işleyiş sürecine hakim olmak hem satış hem de tanıtım yönlü avantajlar kazandırır. Çok amaçlı bir deneyimi beraberinde getiren dijital pazarlama araçlarıyla birlikte daha fazla kişiye ulaşma imkanı doğar. Ürün kampanyalarının dijital ortamlarda planlanmasını sağlayan yöntem sayesinde elektronik ortamda var olan kişilere ulaşmak mümkündür. Dijital pazarlama eğitimi alarak dijital pazarlama avantajları noktasında bilgi alabilirsiniz. Eğitim sonrasında dijital pazarlama metodlarını öğrenebilir ve bu metodları uygulamaya geçirebilirsiniz. Bu sayede daha etkili bir satış stratejisi oluşturabilirsiniz. Dijital pazarlama faaliyetlerinin avantajlarına dair bilgiyi aşağıda öğrenebilirsiniz.

 • Dijital pazarlama faaliyetleri daha fazla kişiye hitap eder. Geleneksel medya araçlarının belirli bir kesime hitap etmesiyle birlikte dijital pazarlama faaliyetlerinin önemi oldukça artar. Cep telefonu, tablet ve bilgisayar üzerinden internet kullanan kişilere dijital kanallar aracılığıyla daha rahat ulaşılır. Bu sayede 7’den 70’e internet kullanan her kullanıcının karşısına pazarlama kampanyası çıkabilir. Bu durum satış desteği ve tanıtım bakımından avantaj sağlar. Tanılabilirliğe katkı sağlayan araçlarla birlikte çok yönlü bir deneyim söz konusu olur. 
 • Dijital pazarlama kampanyalarında geleneksel medya kampanyalarına göre daha esnek bir şekilde davranmak mümkün olur. Esnek tanıtım imkanı tanıyan dijital pazarlama faaliyetleri mevcut hizmetin farklı şekillerde tanıtılması noktasında önemli avantajlar sunar. Tanıtım odaklı ve satın almaya yönelik aktivitelerin artmasında dijital pazarlama faaliyetlerinin önemi oldukça yüksektir. 
 • Dijital pazarlama faaliyetleriyle birlikte erişim ve etkileşim artar. Belirli bir internet sitesine ya da hizmete dikkat çekmek için dijital pazarlama işlevlerinden yararlanmak mümkün. Etkileşim kurmaya ve bu etkileşime bağlı erişim desteği sağlamaya yönelik avantajlarla birlikte çok yönlü bir deneyim söz konusu olur. 
 • Dijital pazarlama kampanyaları hakkında bilgi sahibi olmak rekabet konusunda da avantaj sağlar. Dijital pazarlama faaliyetlerine yönelmeyen kurumsal şirketler rekabet kısmında geri kalabilir. Bundan dolayı etkili bir deneyim ve hizmet için geleneksel medyalarla birlikte dijital pazarlama faaliyetlerinin de yürütülmesi gerekir. 
 • Dijital pazarlama faaliyetleri 7 gün 24 saat gerçekleşebilir. Kitlelere ulaşma amacıyla ekstra bir çaba sarf etmeye gerek kalmadan daha verimli bir deneyim elde edilir. 
 • Geleneksel medya kanallarıyla uluslararası hizmet vermek oldukça zordur. Dijital mecralar zaman ve mekan sınırlarını birleştirdiği için farklı ülkelerde bile mevcut kampanyaya dair sonuçlar alma imkanı doğar. Mevcut kampanyanın farklı ülkelerdeki izlemini görüntülemek oldukça kolaydır.
 • Dijital pazarlama faaliyetleri ölçeklendirilebilir ve raporlandırılabilir bir deneyim sunar. Pazarlama faaliyetleri sonucunda kampanyanın başarılı ya da başarısız olduğuna dair net bilgi alma imkanı doğar. Bundan dolayı başarısız kampanyalarla başarı kampanyalar arasındaki farklılıkları görüntülemek mümkün olur.

Dijital Pazarlama Kampanyası Oluşturma

Dijital pazarlama kampanyası oluşturma için bilgi sahibi olmak gerekir. Bilgi sahibi olmadan gerçekleşen gelişigüzel kampanyalar hem zaman hem de bütçe bakımından dezavantajlar kazandırır. Bütçe yanlış araçlarla yanlış kişilere yönlendirildiği için israf söz konusu olur. Dijital pazarlama kampanyalarında sorunun öncelikle belirlenmesi gerekir. Sorun ya da hizmete dair bilgi almak ve bu bilginin ne şekilde karşı tarafa yansıtılacağı noktasında fikir birliği edinmek başarılı bir kampanya oluşturmaya yardımcı olur. Sorun belirlendikten sonra hangi mecra üzerinden mevcut kampanyanın yürütüleceğine dair bilgi almak gerekir. Bu noktada sorunun hitap ettiği kişilere yani hedef kitleye dair bilgi edinmek lazım. Dijital pazarlama kampanyası doğru şekilde gerçekleştirildiğinde bütçe verimli bir şekilde değerlendirilebilir. Dijital pazarlama kampanyalarıyla birlikte hem satışları hem de tanınırlığı artırmak mümkündür. Dijital pazarlama kampanyası oluştururken aşağıdaki dijital pazarlama araçlarından yardım almak avantaj sağlar. 

Dijital Pazarlama Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Dijital pazarlama kampanyası oluştururken hedef kitle ve mecraya yönelik problem çözümüne dikkat etmek gerekir. Mecra doğrultusunda gerçekleştirilen kampanyalar doğru geri dönüşlerin alınmasına yardımcı olur. Bu sayede daha verimli bir şekilde mevcut kitleye erişim sağlanır. Dijital pazarlama kampanyası oluştururken aşağıdaki programları kullanmak mevcut kampanya kalitesini artırır.

 

 • Hedef kitle analiz araçları
 • Google reklam araçları
 • Durum analiz araçları
 • Rakip analiz araçları
 • SEO destekli programlar

Daha kaliteli ve daha başarı kampanyalar oluşturma görevi dijital pazarlama uzmanı olarak da adlandırılan iş kolunun görevidir. Dijital pazarlama uzmanı olmak kampanyanın hazırlık aşamasından sonuç ve raporlama aşamasına kadar farklı noktalarda daha etkili bir deneyim elde etmeyi beraberinde getirir. Dijital pazarlama uzmanı ne iş yapar sorusuna yukarıdan cevap almak mümkündür. 

Depar ve Kurumsal Dijital Pazarlama Eğitimleri

Depar kurumsal eğitim seçenekleriyle birlikte dijital pazarlama alanında şirket faaliyetlerini artırmak mümkündür. Geniş kitlelere hitap etmek isteyen fakat hangi araçlarla hangi mecralar üzerinden ilerleyeceğini bilmeyen kurum ve kuruluşlar dijital pazarlama eğitimi alarak sektör hakkında fikir sahibi olabilir. Dijital pazarlama alanında bilinmesi gereken önemli bilgiye sahip olarak kampanyaları bu doğrultuda planlamak mümkün olur. Depar dijital pazarlama eğitimleri sayesinde dijital mecralara yönelik reklam vermek, hizmet tanıtmak ve bu hizmetleri daha fazla kişiye ulaştırmak mümkündür.