Zamanın Modası: Giyilebilir Teknoloji

Zamanın Modası: Giyilebilir Teknoloji

Teknoloji, günümüzde hayatın her alanına yayılmış durumda. Hemen her sektörde, önemli bir rol oynuyor. İş dünyasındaki ilerleyiş ve gelişimin temeli olan teknoloji, kişilerin günlük hayatına da yön veriyor. Giyilebilir teknoloji de bu şekilde aşina olduğumuz bir kavram oldu.

Akıllı cihaz alışverişinde yapılan araştırma ve ürüne duyulan beklenti artık tekstil ürünleri için de geçerli. Giyilebilir teknolojiler, modaya yön vermenin dışında insanların hayatlarını da kolaylaştırır durumda. Teknolojinin giyim ve kuşam üzerindeki etkisi, hem ürünlerin üretiminde kullanılan materyaller hem de ürün özellikleri çerçevesinde kendisini gösteriyor.

Nabız ölçme, derin uyku süresi hesaplama, günlük yakılan kalori miktarını belirleme gibi işlemler artık giyilebilir teknolojiler aracılığıyla yapılabiliyor. Teknolojinin giyim ve kuşam üzerindeki etkisi yalnızca bununla da sınırlı değil. Peki, teknoloji giyim sektörünün geleceği nedir? Teknoloji modaya nasıl yön veriyor? Yazımızı okumaya devam ederek, giyim sektörü ve teknolojinin ilişkisini daha yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Giyilebilir teknoloji kavramı, gün içerisinde kişilerin karşısına sıklıkla çıkıyor. Bu nosyona uzak olan kişiler ‘’Giyilebilir teknoloji nedir?’’ sorusunun yanıtını arıyor. Giyilebilir teknoloji teriminin ilk duyulduğu yıl 2015’ti. Bu terim, insanlar tarafından giyilebilen materyalleri tanımlamada kullanılıyor.

Bir ürünün giyilebilir teknoloji kategorisine girmesi için, sahip olması gereken özellikler var. Örneğin, sahip olduğu sensörler ile akıllı cihazlar arasında veri aktarımı yapabilmesi gibi. Aktarılan bilgiler, egzersiz datanız veya gün içi hareket edilen zaman gibi çeşitli bilgileri kapsar. Giyilebilir teknoloji ürünleri ile daha pek çok bilginin öğrenilmesinde kullanılabilmektedir. Giyilebilir teknolojinin kullanım alanları aşağıdaki gibi listelenebilir;

 • Eğlence,
 • Eğitim,
 • Sağlık,
 • İş,
 • Haberleşme,
 • Güvenlik
 • Sosyalleşme.

Giyilebilir teknolojiler ile yapılabilecek işlemler oldukça çeşitli. Bu çeşitlilik, hem geniş ürün yelpazesi hem de ürünlerin donanım farklılıkları sayesinde sağlanıyor. Giyilebilir teknoloji ürünleri, akıllı cihazlar ile senkronize olabilme açısından ortak paydada buluşuyor. Bu bağlantı, Wi-Fi, mobil internet veya bluetooth aracılığı ile yapılıyor. Senkronize edilen giyilebilir teknolojiler, kişiselleştirme avantajı da sunar.

Teknoloji ile giyim sektörünün farklı alanlarında yenilikler yapmak mümkün. Bu zamana kadar yapılan çalışmalar da bu tezi doğrular nitelikte. 3D yazıcılar ile üretilen kıyafetler, modaya farklı bir bakış açısı kazandırdı. Bu üretimin sonucu olan kıyafetleri, artık defilelerde dahi görmek mümkün. Giderek daha profesyonel olan ve büyük işlere imza atan giyilebilir teknoloji ürünleri dünyanın gözünü üzerinde topluyor. Çıkan her yeni ürün, bir sonraki yeni adımın merak edilmesini sağlıyor.

Giyilebilir teknolojinin aktif olarak kullanıldığı alanlardan biri, güvenlik. Güvenlik sağlamada oldukça farklı departmanlar rol oynuyor. Ordu, polis ve itfaiye gibi hem şehir hem de ülke güvenliğini sağlayan kişilere özel giyilebilir teknolojiler üretiliyor. Teknoloji sayesinde güvenlikten sorumlu kişiler, kurşun, su, ateş gibi farklı etmenlerden korunuyor.

Giyilebilir Teknolojinin Moda Sektörüne Etkisi

Moda, insanlığın ilk dönemlerinden beri önemini ve yerini kaybetmemiş bir kavram. Dönemin standartları modaya, moda da dönem standartlarına hayat veriyor. Modaya yatırılan tutar, dünya genelinde oldukça fazla. Bu da sektörün devamlılığının yanı sıra gelişimine katkı sağlıyor.

İnsanlar için giyilen kıyafet ve teknolojik ürünler belirleyici bir unsur olmaya başladı. Öyle ki moda olan kıyafetleri giymek isteyen kişiler geçtiğimiz yıllarda, bir sene içerisinde bu sektöre 900 milyar dolar para yatırdı. Moda sektörünün bu dönüşümünde, teknolojinin etkisi yadsınamaz derecede büyük. Giyilebilir teknoloji ürünlerinin, başarı ve kurtarış hikayeleri de durumu iyice perçinledi. Örneğin akıllı saatin aldığı hasar üzerine otomatik arama yaparak, takan kişinin hayatını kurtarması. Tansiyon ölçme özelliğinin, kişinin sağlığından anlık olarak haberdar olmasını sağlaması. Bu örnekler bir buz kütlesinin yalnızca görülen ufak bir kısmı.

Teknoloji ve moda sektörü, giyilebilir teknolojilerin yakaladığı başarı grafiği ile daha da yakınlaştı. Günümüzde modanın büyük bir bölümü giyilebilir teknolojilere yöneldi. Öyle ki bazı ürünler, büyük ihtiyaç olarak nitelendirilmekte. Çünkü ürünler farklı kişilerin moda zevklerine hitap etmenin yanı sıra pratiklik ve konfor sağlıyor. Normalde farklı cihazlar yardımıyla yapılabilen işlemler, giyilebilir teknoloji ile tek bir ürüne indirgenmiş durumda.

Giyim Kuşam Teknoloji Ürünleri

Giyilebilir teknoloji ürünleri oldukça çeşitli. Bu da farklı kategoriler altında, yüzlerce ürün bulunmasını sağlıyor. Farklı kullanıcı beklentilerini karşılamak için sağlanan bu çeşitlilik, kişilerin kendileri için ideal ürünü bulmasını da kolaylaştırıyor.

 • Akıllı Saatler

Akıllı saatler, en popüler giyilebilir teknoloji ürünleri arasında. Cep telefonu ile bağlantı kurularak kullanılan akıllı saatlerin tasarımları epey farklı. Ekran boyutu, kadran genişliği, renk ve donanım açısından farkılaşan ürünler, oldukça ilgi görüyor.  Zamanı söylemek bu saatlerin en basit görevlerinden biridir. Akıllı saatler aynı zamanda arama çağrılarını, mesajlarınızı, maillerinizi hatta sosyal medya hesaplarınızı takip etmenizi sağlıyor.

 • Akıllı Bileklikler

Akıllı bileklikler birçok şekil ve ölçüde piyasa giriş yaptılar. Genellikle bileklere ve kemere takılırlar. Kişinin gün içinde adımlarını, kalp atışlarını, yaktığı kaloriyi ve egzersiz hareketliliğinin bir istatistiğini çıkarır.

 • Akıllı Spor Saatler

Koşu, bisiklet binme, yüzme gibi aktiviteleri seven kişiler için giyilebilir ürünlerin en başında yer alırlar. Bu ürünlerin en önemli özelliği üzerinde GPS bulunması, seçtiğiniz sporla ilgili size daha detaylı bilgiler vermesidir.

 • Akıllı Gözlükler

Bu gözlükler arasında en çok bilinen model Google Glass’tır. Bu ürünlerdeki amaç sizi başa takılan ekranlar (head-monted display) gibi sizi dış dünyadan soyutlamak değil bulunduğunuz alandaki yerler hakkında ekstra bilgi vermektir.

 • Akıllı Giysiler

Akıllı giysileri diğer giyilebilir ürünlerden çok daha fazla seçeneğe sahip olması onları çok daha popüler yapmıştır. Kişilerin vücut ısısından tutun da kaldırdıkları ağırlığın vücuttaki etkisine kadar birçok istatistiği toplayan bu kıyafetler pek çok alanda çok faydalı olacak gibi görünüyor. Önümüzdeki yıllarda birçok kıyafette giyilebilir teknolojileri görürsek şaşırmamak gerekir.

 • Akıllı Takılar

Kovert design gibi bazı firmalar akıllı saatlerin özelliklerini mücevher, takı gibi aksesuarlara yerleştirmeye karar verdikten sonra özellikle kadınlar tarafından tercih edilmeye başlandı. Asıl amaçları cep telefonları yanında olmayan kullanıcıları telefonlarına gelen e-mail, sms veya aramalardan haberdar etmektir.

Başarılı Giyilebilir Teknoloji Örnekleri

Dünyanın neredeyse her yerinde artık giyilebilir teknoloji ürünlerini görmek mümkün. Bazı şirketler var ki yaptıkları atılımlar ve ürettikleri ürünler ile ön plana çıkmayı başarıyor. Örneğin, Smart X. Smart X birçok farklı şirket ile iş birliği yapıyor. Bu işbirliği ile piyasaya sunulan ürünler, son üç yıl içerisinde bini aşmış durumda. Almanya’da Stoff in Kopf ise Alman hükümeti ile bir projeye başladı. Başlanılan bu projeye tekstil enstitüsü de destek verdi. Startup şirketler ile ortaklık kuran marka, Alman tekstil şirketleri için çözümleri değerlendirebilecekleri bir portföy oluşturuyor.

Aynı zamanda, marka kendi risk sermayesinden yararlanarak yeni yatırımcılara toptancılık yapıyor. Hollandalı FashionForGood üretim şeffaflığı ve paketlemeyi, İtalyan Fashion technology accelerator dijital müşteri deneyimi çözümleri, Fransız La Caserne ve İngiliz Factory 45 sürdürülebilir ve etik üretim teknolojileri, İtalyan Gellify endüstri 4.0 ve tedarik zinciri alanlarına odaklanıyor.

Kurumlar için teknoloji eğitimleri veren Depar Akademi, uzman kadrosu ve kapsamlı eğitim yaklaşımı ile öne çıkıyor. Gerekli tüm yetkinlik ve sertifikalara sahip olan Depar Akademi, global pek çok şirkete danışmanlık hizmeti sunuyor. Siz de sitemizi ziyaret ederek, ilgilendiğiniz alanla ilgili verilen eğitim çözümlerinden yararlanabilirsiniz.