Yapay Zeka İle Daha Az Mesai

Yapay Zeka İle Daha Az Mesai

Yapay zeka kapsam alanı her sektörü içine alır hale geldi. Pek çok sektörde, üretimden kalite kontrolü kadar birçok alanda kullanım için tercih edilmekte. Firmalar verimliliği ve kar oranını artırmak için yapay zeka kavramını tercih etmektedir. Günümüzde küçük işletmeler bile yapay zeka sistemine sahip birçok uygulamayı iş alanına katmış bulunmakta. Yapay zekalar, sistemlerine ve algoritmalarına göre farklı birçok seçeneğe ayrılıyor. Bu seçenekler arasından işe uygun şekilde seçim yapıldığında verim artışı elde ediliyor.

Yapay Zeka Türleri

Yapay zekalar, kullanım alanları için özel olarak tasarlanıyor. Farklı algoritmalara sahip olan yapay zeka sistemleri, birçok farklı alanda kullanım sağlıyor. İş alanlarında kullanılan yapay zeka modellerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Salt Tepkisel

Belleği olmayan yapay zeka modeli, basit bir çalışma sistemine sahiptir. Tepkisel yapay zekalar anlık olarak çalışır. Ayrıca tek bir konu hakkında programlanır. Tepkisel yapay zeka modellerinin farklı bir alanda çalışma özellikleri bulunmamaktadır. Bu yapay zeka modeline örnek olarak Deep Blue verilebilir. Satranç alanında uzmanlaşan yapay zeka, dünyaca ünlü satranç şampiyonunu bile yenmiştir.

  • Limitli Hafıza

Limitli hafıza yapay zeka türlerine kişisel asistanlar örnek verilebilir. Karar verip eylemleri gerçekleştirme özelliğine sahip olan yapay zekalar, günlük hayat içerisinde oldukça tercih edilir. Bilgileri öğrenip hafızalarına kaydeden yapay zekalar, bu hafıza sayesinde karar verme faaliyetleri yürütebilir.

  • Zihin Teorisi

Zihin teorisi yapay zeka modelleri sosyal olarak insanlarla iletişime girebilirler. İnsanların ses ve mimiklerinden duygu ve düşüncelerini anlayabilecek şekilde yapılmıştır.

  • Öz Farkındalığı Olan

Öz farkındalığı olan yapay zekalar sistemsel olarak sosyal etkileşime girebilecek şekilde tasarlanır. İçinde bulundukları duruma göre hareket eder, bireylerin duygu değişikliklerini algılarlar. İnsanlar gibi bilinç, zeka ve duyarlılığa sahiptirler.

Yapay Zeka Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Yapay zeka modelleri, sistemlerine ve algoritmalarına göre farklı sektörlerde kullanım için tercih edilmektedir. Yapay zekaların kullanıldığı sektörleri sizin için listeledik;

Pazarlama

Yapay zeka sisteminin pazarlama alanında en çok tercih edilme nedeni doğru kampanyayı doğru kişi ve kitlelere ulaştırmasıdır. Yapay zeka ile yapılan kampanya yönetimi, reklam bütçelerinin karlı geri dönüşlerine yardımcı olacaktır. Kampanyanın doğru kişilere ulaştırılması geri dönüşlerin artmasını sağlayabilir.

Bankacılık ve Finans

Bankaların müşteri iletişimi alanlarında yapay zekalar kullanılıyor. İletişim araçlarında kullanılan yapay zekalar, müşterilerin ilgili alanlara yönlendirilmesi konusunda zaman tasarrufu sağlıyor. Yapay zeka algoritmaları müşteri davranışlarını kayıt altına alıyor. Bu sayede güvenilir bir banka iletişim algısı elde ediliyor.

Tekstil ve Moda

Tekstil alanında üretimden satışa kadar birçok alanda yapay zeka algoritması tercih edilebilir. Üretim alanında kullanılan yapay zekalar ürün kalitesini kontrol etmektedir. Bunun yanı sıra satış alanında sanal giydirme programları kullanılarak müşterinin ürünü almadan üstünde görmesi sağlanabilir. Böylece satış miktarlarında artış elde edilebilir.

İnsan Kaynakları

Şirketler, iş faaliyetlerinin artmasını hedefler. Bunun için başarılı ve işine özverili kişiler ile çalışmak ister. Yapay zeka uygulamaları ile çalışanlara motivasyon sağlanabilir ve başarı alanında artış elde edilebilir.

Bilgi Teknolojileri

Bilgi teknolojileri alanında yapay zekalar, makine öğreniminde ve şifreleme tekniklerinde kullanılmaktadır. Algoritmalarına uygun işlere yönlendirilen yapay zekalar verimin artmasına katkı sağlayacaktır.

Çağrı Merkezi

Yapay zeka algoritmaları ile tahminleme yaparak müşterilerin neden aradığını tespit ediyor. Bu sayede çağrıların doğru şekilde yönlendirilmesi hızlanıyor. Gelen çağrıyı atama özelliği ile yük yükü hafifletiliyor.

Tarım

Yapay zeka ile tarım alanında dikim, ekim, sulama, budama ve toprak analizi gibi faaliyetler hız kazanıyor. Çalışma hızının artması ile verimlilik de artış gösteriyor.

Sağlık

Yapay zekanın çok tercih edilen sektörlerinden biri de sağlık. Sağlık alanlarında yeni geliştirilen yapay zeka algoritmasının farklı tetkikleri analiz ederek yorumlaması ve kişiye özel reçete hazırlaması bekleniyor.

Otomotiv

Yapay zekanın halihazırda en çok kullanılan alanlarından biri şüphesiz otomotiv sektörü. Otomobillerde kullanılan özel trafik algılayıcı haritalama sistemleri yapay zeka algoritması ile düzenleniyor. Aynı zamanda otomobil üretim alanında da yapay zekaya sahip sistemler oldukça tercih ediliyor.

Enerji ve Madencilik

Petrol yataklarının analiz edilmesinde ve kaynakların taranmasında genel olarak yapay zeka sistemleri kullanılır. Yapay zeka sistemleri iş yükünün azalmasına ve işin hızlı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olacaktır.

Çevrimiçi Sohbet

Yapay zeka sistemi ile müşterilerinize çevrimiçi kişiselleştirilmiş bir hizmet sunabilirsiniz. Çözüme hızlı ulaşan sorular sayesinde müşteri memnuniyeti elde edebilirsiniz. Çevrimiçi sohbet alanında yapay zeka algoritmasını kişisel bir netlikte kullanabilirsiniz.

Yapay Zeka’nın Çalışanlara Etkisi

İş alanlarında sıklıkla görmeye başladığımız Z kuşağı jenerasyonu ile birlikte farklı sektörlerde yapay zeka kullanımı tercih edilmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre Z kuşağı çalışanlarının yapay zeka tercih etme olasılıkları diğer kuşaklara göre daha fazladır. Çalışanların yapay zekayı tercih etme nedenlerinden biri daha az mesaiye kalıp ailelerine daha çok vakit ayırmaktır. Yapay zekanın iş yükünü hafifleteceğinin düşünülmesi bu teknolojinin kısa sürede hayatımıza dahil olacağı anlamına geliyor. Totalde bakıldığında çalışanların yüzde 72’si fatura kesme gibi temel işlevlerde yapay zekaların kullanılmasını tercih ediyor. Temel işlemler için otomatikleştirilen yapay zekalar sayesinde daha yoğun çalışma gerektiren işlere yoğunlaşmak mümkün olacaktır. Böylece genel iş performansının da artması gözlemlenebilir.

Yapay zeka ile birlikte çalışma düzeni, çalışanların odak gerektiren konulara yoğunlaşmasına imkan sağlar. Bu sayede günlük işlere zaman ayrılmasına gerek kalmaz. Çalışanların fazladan mesai yapmaması aynı zamanda ailelerine vakit ayırabilmeleri konusunda ne olumlu bir etki olarak gözlemlenmektedir. Yapay zeka modelleri arasından sektör ihtiyacına göre bir tercih yapılması gerekir. İş odaklı bir yapay zeka seçimi hemen her koşulda iş yükünün hafifletilmesine yardımcı olacaktır.

Çalışanlar için olumsuz sayılabilecek tek senaryo işten çıkarılma gibi problemlerin yaşanmasıdır. Gündelik işlerde çalıştırılan kişilerin yerine yapay zekalı sistemlerin getirilmesi bu alandaki istihdam ihtiyacının azalmasına yol açabilir. Bu gibi durumlar için çalışanların bir alanda yeterlilik gibi donanımlar edinmesi tavsiye edilir. Böylece alanda uzmanlık, işçi çıkarımı sırasında es geçilemeyecek bir statü haline dönüşebilir.

Depar Akademi Danışmanlık Hizmeti

Depar akademi, şirketlere ve işverenlere yönelik danışmanlık hizmeti sunan bir kuruluştur. Bunun yanı sıra sistem üzerinde farklı alanlarda eğitimler ve uzman kişiler yer almaktadır. Şirket içi büyüme ve performansı artırma amacıyla farklı düzenlere geçiş yapabilirsiniz. Değişim kararı almadan önce Depar Akademi bünyesinden uzmanlık hizmeti başvurusu yapabilirsiniz. Bu başvuru sırasına şirketinizde bulunan eksiklikleri belirleyebilir, uzman kişiye iletebilirsiniz. Eksikliklerin belirlenmesi sürecin hızlı ve doğu odaklı şekilde ilerlemesi için önemli kabul edilmektedir. Yapay zeka sistemlerini şirketinizde kullanabilir, çalışan motivasyonunu artırabilirsiniz. Böylece şirket içi çalışma motivasyonu kazandırabilirsiniz. Depar Akademi ana sayfası üzerinde yer alan eğitim çözümleri kısayolundan farklı kategorilerde eğitimlere göz atabilirsiniz. Eğitimler arasından şirketinize uygun olanları fark edebilir, bu konular üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. Depar Akademi kuruluşu ve hakkındaki diğer bilgileri kurumsal kısayolu üzerinden edinebilirsiniz. Şirketinizin faaliyet alanına yönelik yapay zeka seçeneklerini danışmanlık hizmetinden öğrenebilirsiniz. Farklı uzmanlar ile görüşebilir, bu alanda yeterli bilgi sahibi olabilirsiniz.