para için zaman harcamak

Para İçin Zaman Harcarken Para İle Zaman Almak İkilemi

Çalışmanın özü aslında zaman satın almak olarak tanımlanıyor. Çalışma saatlerinin uzun olması, kişileri klişe bir ikilem içerisine sokuyor. Para için zaman harcarken para ile zaman almak ikilemi, çalışanları en çok düşündüren konuların başında geliyor. Uzun saatler süren mesailerin insan hayatının büyük bir bölümünü oluşturduğunu günümüzde kazanılan parayı harcayacak vaktin kalmadığı öngörülüyor. Bu durum çalışanları sadece iş ve ev arasında bir yaşama maruz bırakıyor. Bu ikilem içerisinden çıkılabilmesi için uygulanabilecek farklı tavsiyeleri veriliyor. Para için zaman harcarken para ile zaman almak ikilemi hakkında farklı bakış açıları kazanmak için araştırma metnini okumaya devam edebilirsiniz. Araştırmanız sırasında bu konuda ne gibi yollar izleyebileceğiniz konusunda tavsiyelere göz atabilirsiniz. Böylece konu üzerinde farklı yollar izleyebilirsiniz.

Uzun Saatler Çalışmanın Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Ülkemizde genel uygulanan çalışma saatleri sabah 08:00 ile akşam 17:00 arası olarak kabul ediliyor. Uzun saatler çalışma sistemi içerisindeki çalışanların özel yaşamlarına ayırabilecekleri bir zaman dilimi kalmıyor. Bu durum kişileri klasik bir ikilem içerisine sürüklüyor. Para için zaman harcarken para ile zaman almak ikilemi çalışanların ruh sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor. Uzun saatler süren mesailer sonunda kazanılan paranın harcanabileceği bir zamanın kalmaması kişileri tükenmişlik sendromuna sürüklüyor. Bu durumda çalışanlar emekliliklerine kadar hayatlarını yaşanmamış olarak kabul ediyor. Çalışanlar için hafta içi günler genellikle iş ve ev arasında geçiyor. Bu durum kişinin sosyal yaşamın kısıtlanması ve psikolojik bunalım yaşanması olarak tanımlanıyor. Uzun saatler süren çalışmaların insan hayatındaki olumsuz etkilerinden bir diğeri de özel yaşama enerjinin kalmaması olarak tanımlanıyor. Yapılacak sosyal aktivitelere enerjinin kalmaması zamanla kişileri tükenmişlik sendromuna sürüklüyor.

Uzun saatler çalışmak bireyde zamanla, endişe, depresyon, beslenme bozuklukları, uykusuzluk, kronik yorgunluk, kronik baş ağrısı ve hazımsızlık gibi problemlere yol açıyor. Bu durumlar hem özel hayatı hem de çalışma hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Bireylerin kendilerine zaman ayırmaları enerji toplama ve motive olmaları açısından önemli kabul ediliyor.

Para İle Zaman Almak Kavramı

Çalışarak para kazanmak ve kazanılan para ile zaman almak günümüzde çalışan her bireyin yaşadığı ikilemlerden biri olarak kabul ediliyor. Para ile zaman almak kavramı, sosyal yaşantı almak, kişisel zamanı kaliteli yaşamak gibi ifadeler ile tanımlanıyor. Örneğin para kazandıkça mevcut araç modelinin yükseltilmesi, zama satın almaya eşdeğer gösterilmektedir. Çünkü araç modeli yükseltmek görselliğin dışında hız kazandırır. Ulaşımda harcanan zamanın kısalması, kişiye yaşama alanında artı bir zaman kazandırır. Bir başka örnekte ise ulaşım araçlarını işleyebiliriz. Ulaşım araçları otobüs, tren ve uçak olarak tanımlanabilir. Araçlar arasından en pahalı olan ulaşım uçak olarak biliniyor. Uçak ile ulaşımın pahalı olmasının sebebi ise bir yerden bir yere ulaşımda en hızlı yol olması şeklinde yanıtlanıyor. Para ile zaman almak kavramı bu şekilde açıklanabilir.

Günümüzde hemen her çalışan birey para ile zaman alma amacında hayatını sürdürüyor. Para ile zaman almaya bir diğer örnek ise emeklilik olabilir. Çalışarak primlerini ödeyen bir çalışanın emekliliğinde zaman elde etme amacı gibi düşünebilirsiniz. Bu durumda emeklilik zamanının kazanılması için gençlik zamanlarının harcanması ikilemi de ortaya çıkıyor. Çalışma saatlerinin özel yaşam alanlarına uygun şekilde düzenlenmesi bireyleri bu ikilem içerisinden çıkarabilir. Bu sayede ayrıca işte olan verimlilik seviyesinin arttığı gözlemlenebilir.

Para İçin Harcanan Zaman Nasıl Azaltılır?

Kurumsal hayat çalışanları iş saatlerinin uzunluğundan şikayet ediyor. Uzun çalışma saatleri kişilerin özel yaşamına zaman ayırmasını zorlaştırıyor. Bu durum zamanla kişilerde tükenmişlik sendromu gibi problemlerin yaşanmasına yol açıyor. Para için harcanan zamanın azaltılması için uygulanabilecek farklı tavsiyeler veriliyor. Bu tavsiyeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Planlı Bir Çalışma Prensibi Edinmek

Teslim edilecek işlerin uzaması kişilerin gereğinden fazla çalışmasına neden oluyor. Bu gibi durumların yaşanmaması için planlı bir iş disiplini oluşturulması tavsiye ediliyor. Günlük, haftalık ve aylık çalışma planlarının oluşturulması hedeflenen zamanda işlerin teslim edilmesine yardımcı oluyor. Bu sayede fazladan mesai yapılması ortadan kalkıyor. Planlı çalışma prensibi kişilerin özel yaşamlarına vakit ayırmasında da önemli rol oynuyor.

  • Kendi İşini Kurmak

Kurumsal hayat çalışanlarının özel yaşama zaman bulamamasının sonucunda kendi işlerine yönelme isteklerini artırıyor. Ticarete atılan kişiler, kendi işlerini kurarak çalışma saatlerini özel yaşamlarına göre ayarlıyor. Bu sayede para ile zaman almak ve para için zaman harcamak ikilemi dışına çıkmak hedefleniyor. Kendi işini kurma sürecinde ilk başlarda normal çalışma sürecinden daha uzun saatler mesai yapılması gerekebiliyor. Bu sürecin sonunda rahat ve esnek bir çalışma rutini kazanmak mümkün hale geliyor. Kendi işinizi kurmak konusunda ilgi alanlarınıza göz atabilirsiniz. Bu alanlar üzerinden bir iş planı oluşturabilirsiniz.

  • E Ticaret Platformlarına Yönelmek

E ticaret platformları günümüzde oldukça yaygınlaşmış durumda. Bu alanda farklı satış teknikleri geliştirebilirsiniz. E Ticaret alanında ilgili eğitimleri alabilir, bir markanın ticaret ağında görev edinebilirsiniz. Bu alanda genellikle esnek çalışma saatleri uygulanıyor. Böylece kendi özel yaşam alanınıza daha fazla zaman ayırabilirsiniz. E ticaret platformlarında online satış, pazarlama alanları ve satış analizleri alanlarında kendinize bir görev bulabilirsiniz.

  • Hobiyi İşe Dönüştürmek

Kişilerin kendilerine göre özel ilgi alanlarını keşfetmesi, boş zamanları keyifli şekilde değerlendirmek için önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Edinilen hobilerin mesleğe dönüştürülmesi ise sürekli olarak keyif alınan iş ile uğraşmayı sağlıyor. Aynı zamanda keyif aldığınız işi yaparken ruhsal bir bunalım yaşama riskini de ortadan kaldırabilirsiniz. Kendinize esnek bir çalışma planı oluşturabilir, özel yaşam alanınızı genişletebilirsiniz.

  • Home Ofis Çalışma Sistemine Geçmek

Home Ofis çalışma sistemi pandemi ile birlikte hayatımıza girdi. Bu çalışma sistemi özellikle kurumsal hayatta çalışan bireylerin nefes alması konusunda yardımcı oldu. Günümüzde hala yaygın şekilde kullanılan evden çalışma sistemi, uzun saatler çalışmaya oranla daha çok tercih ediliyor. Aynı zamanda ofiste zaman geçirmek yerine keyif alınan ortamlarda çalışmak kişilerin enerjik ve motive şekilde üretmesine katkıda bulunuyor. Home Ofis çalışma prensibine sahip firmalara göz atabilir, ilgi alanınıza ve yeteneklerinize göre bir iş tercihi yapabilirsiniz. Böylece zamanı verimli değerlendirerek özel yaşam alanını da koruyabilirsiniz.

Depar Akademi Eğitimleri İle Kendi Çalışma Sürecini Oluşturmak

Depar Akademi danışmanlıklarından kişisel gelişime yönelik bir hizmet tercih edebilirsiniz. Bu hizmeti uzman kişilerden alabilir, konu ve ihtiyacınıza olan eğitimler hakkında detaylı bigi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda sistem ana sayfasında yer alan kısayolları kullanarak özel olarak hazırlanan eğitim seçeneklerine göz atabilirsiniz. Eğitimler arasından ilgilendiğiniz faaliyet alanlarına yönelik olanları bulabilirsiniz. Böylece gerekli alanlarda kendinizi geliştirebilir, farklı iş dallarına yönelebilirsiniz. Depar Akademi sisteminden kurumsal sayfasına ulaşarak firmanın kuruluşu, vizyonu ve misyonu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu eksende araştırma yaptıktan sonra kendinize uygun eğitimleri bulabilir, farklı alanlarda yeterlilik kazanabilirsiniz. Aynı zamanda şirket içi uzun çalışma saatlerinde bir düzenleme yapmak için de danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.