ofis düzeni ve çalışma motivasyonu

Ofis Düzeni ve Şıklığı Çalışma Motivasyonuna Nasıl Etki Eder?

Uykuda geçirilen vakit çıkarıldığında günün en büyük bölümü ofiste ya da çalışma alanında geçiyor. Bu yüzden ofis düzeni ne kadar göz arda edilse de kişi motivasyonu için oldukça önemli bir konu olarak belirleniyor. Evde gibi hissettiren ofis düzeni, kişinin işe motive bir şekilde gitmesine yardımcı oluyor. Sevilen eşyaların ofis içerisinde bulundurulması güvende hissedilmesini sağlıyor. Aynı zamanda ofis şıklığı da yine işe olan motivasyonu artırıyor. Ofis alanındaki verimi artırmak için farklı alanlarda düzenleme yapabilirsiniz. Ofis düzeni ve şıklığının çalışma motivasyonuna etkilerini öğrenmek için sayfayı okumaya devam edebilirsiniz. Araştırma sonunda şirket içinde düzenlemeler yapabilir, motivasyon seviyesinin artmasına yardımcı olabilirsiniz.

Ofis Düzeni Tavsiyeleri

Çalışanlar için günün büyük bir bölümü ofis içerisine geçiyor. Uzun saatler zaman geçirile ortamların kişiselleştirilmesi, kişinin kendini evinde gibi güvende hissetmesine yardımcı oluyor. Güven ve samimiyet oranının artırılması işe olan motivasyonu da olumlu yönde etkiliyor. Ofis düzeni, motivasyonu ve bağlantılı şekilde başarı oranını doğrudan etkiliyor. Ofis düzeni için temel tavsiyeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Aydınlatmalar

Hemen her alanda ortamın ambiyansını değiştiren aydınlatmalar elbette ki ofis düzeninde de önemli kriterlerin başında geliyor. Ofis içerisindeki aydınlatmalar çalışma motivasyonunu doğrudan etkiliyor. Özellikle doğan gün ışığı çalışma alanlarında bireylerin işe odaklanmasına yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra günün enerjik geçmesini sağlıyor. Aynı zamanda aplikler ve masa lambaları da ortamın net bir şekilde aydınlatılmasına yardımcı oluyor. Net bir aydınlığa sahip ortamda çalışmak, işe olan konsantrasyon seviyesinde artış sağlıyor. Odaklanmayı artıran aydınlatmaları çalışma masanız üzerinde kullanabilirsiniz. Aydınlatma için isteğe bağlı olarak beyaz ya da sarı ışık tercih edebilirsiniz.

  • İçecek İstasyonu

Kahve veya çay istasyonları ofis içerisinde küçük dinlenme alanları olarak tanımlanıyor. Aynı zamanda bu istasyonlar çalışanlar arasında iş dışında iletişimin güçlenmesine yardımcı oluyor. Küçük molalar eşliğinde birşeyler içmek, kişinin yorgunluk ve stres seviyesini azaltıyor. Kahve istasyonunda sevdiğiniz bir bardak ile kahve alabilirsiniz. Kişisel bir eşyanızı yanınızda taşımak ofis içerisinde evde gibi hissetmeyi kolaylaştırabilir. Bu sayede işe olan motivasyonunu artırabilirsiniz. Kahve ve çay istasyonunda farklı ekip arkadaşlarınızla buluşabilir, kısa molalar verebilirsiniz. Bu molalar sırasında iş akışı hakkında fikir alışverişi yapabilirsiniz.

  • Planlayıcı Takvimler

Planlayıcılar, işlerin planlanan zamanda tamamlanmasında önemli bir rol oynuyor. Günlük, haftalık ve aylık takvimler oluşturarak ofis içerisinde planlı bir çalışma düzeni oluşturabilirsiniz. Ofiste plan tablolarının bulunduğu bir pano alanı yapabilirsiniz. B panoda günlük kişilere düşen görevleri sıralayabilir, hedefleri tamamlayanların işaret bırakabileceği bir oyun haline getirebilirsiniz. Böylece başarılı olan çalışanları tespit etmek konusunda da kolay bir yol izleyebilirsiniz. Hafta sonunda en çok görev tamamlayan çalışanı ödüllendirebilirsiniz. Bu sayede şirket içerisinde motivasyonu artırabilirsiniz. Çalışanlar arasındaki rekabeti tetikleyerek maksimum performansta verim elde edebilirsiniz.

  • İş Yeri Dekoru

Karmaşık ve göz yoran dekorasyon ürünleri, işe olan motivasyonun azalmasına neden oluyor. Dikkat dağınıklığının azaltılması için sade ve az dekorasyon ürünlerinin kullanılması tavsiye ediliyor. Soft renkler, dikkat ve odaklanma seviyesinin artmasına yardımcı oluyor. Beyaz, mavi, yeşil gibi renkler enerjik bir ambiyans yaratıyor. Bu renklerden yararlanarak sade bir ofis düzeni oluşturabilirsiniz. Böylece motivasyon oranını artırabilir, konsantrasyonu yüksek bir çalışma alanı elde edebilirsiniz. Ofis içerisindeki ortam kullanım ekipmanlarının herkesin ulaşabileceği yakınlıkta konumlandırılması öneriliyor. Bu sayede eşyaların kaybolması ya da alınmasına ayrılan sürenin kısaltılması mümkün oluyor.

  • Mini Kütüphane

Ofis düzeninde mini bir kütüphane kullanabilirsiniz. Mola sürelerinde okunabilecek kitaplardan bir kütüphane oluşturabilir, çalışanların iş stresinden uzaklaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Kütüphane içerisinde kişisel gelişim kitapları kullanabilirsiniz. Bu sayede molalar sırasında çalışanların kendilerini geliştirebileceği bir alan oluşturabilirsiniz. Kütüphanede iş dışında aktivite alanlarına sahip olan çalışanlar arasında duygusal bir diyalog oluşuyor. Böylece iş alanında olumsuz rekabet ortamlarının oluşması engelleniyor. Aynı zamanda kütüphane içerisinde gündemden geri kalınmaması için güncel dergiler kullanabilirsiniz. Bu dergiler moda, ekonomi ve sosyal konuları içerebilir.

  • Hava Temizleyici Bitkiler

Özellikle birçok elektronik cihazın bulunduğu ofis ortamlarında hava kirliliği kişi üzerinde strese yol açıyor. Bu gibi durumların engellenmesi için hava temizleyici özelliğe sahip bitkiler kullanabilirsiniz. Hem şık bir dekorasyon elde edebilir, hem de temiz bir hava oluşturabilirsiniz. Bunun için kaktüs, sukulent ve aloe vera gibi bitkilere bakabilirsiniz. Kaktüs bitkisi ortamdaki radyasyonu emici özelliği ile genellikle ofis ortamlarında kullanım için tercih ediliyor. Bitkiler aynı zamanda ferah ve enerjik bir çalışma ortamı oluşturuyor.

  • Sıcaklık ve Havalandırma

Ofis içerisindeki sıcaklık seviyesi çalışma verimliliğini etkiliyor. Ofisin fazla sıcak olması halinde iş performansında düşüş meydana geliyor. Aynı zamanda çok soğuk bir ortam da yine olumsuz bir etki sağlıyor. Bu nedenle kış aylarında dengeli bir ısıtıcı sisteminin kullanılması tavsiye ediliyor. Yaz aylarında da ortamın sürekli olarak havalandırılması öneriliyor. Ortam havasının temizliği, işe odaklanma konusunda olumlu etkiler yaratıyor.

  • Kişisellerilmiş Alanlar

Ofis çalışma ortamı içerisinde kişisel eşyaların kullanılması kişinin güvende ve keyifli hissetmesine yardımcı oluyor. Çalışma masası üzerine özel ve anlamlı bir fotoğraf koyabilirsiniz. Özel bir çiçek ya da sevdiğiniz bir kupanızı yanınızda görütebilirsiniz. Böylece ev konforunu ofis ortamında hissedebilir, iş içerisindeki performansınızı artırabilirsiniz.

  • Ergonomik Ekipmanlar

Her meslek grubunda ergonomik ekipman kullanımı önemli olarak kabul ediliyor. Ofis çalışma alanlarında kullanılan bilgisayar ve benzeri elektronik cihazların ergonomik olması, işe ayrılan sürenin verimli bir şekilde ilerlemesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda uzun saatler süren çalışmalar sonunda çalışanlarda rahatsızlık hissi oluşması engelleniyor. Masa başı işlerde ergonomik tasarıma çalışma koltukları tercih edebilirsiniz. Bu sayede çalışanlar için konforlu bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz.

Ofis Şıklığının Motivasyona Etkileri

Ofis şıklığı, disiplinli bir çalışma alanı oluşturulmasına katkı sağlıyor. Şık ve rahat kıyafetler tercih ederek gün boyu kendinizi enerjik hissedebilirsiniz. Aynı zamanda ofis içerisinde haftanın bir gününü rahat gün olarak belirleyebilirsiniz. Rahat günde çalışanların en rahat kıyafetleri ile işe gelmelerini sağlayabilirsiniz. Böylece işe karşı oluşan motivasyon seviyesinde artış gözlemleyebilirsiniz. Ofis şıklığı için belirli günlerde belirli renkler de kararlaştırabilirsiniz. Örneğin sarı günü oluşturabilir, tüm ofis çalışanlarının sarı giymesini rica edebilirsiniz. Böylece eğlenceli bir ofis çalışma alanı oluşturabilirsiniz.

Depar Akademi İle Ofis Düzeni Danışmanlığı

Depar Akademi, şirketlerin başarı oranlarının artırılmasına yönelik farklı konularda eğitim ve danışmanlık hizmeti sunuyor. Bu hizmetler, şirket faaliyet alanlarına göre değişkenlik gösteriyor. Faaliyet alanınıza yönelik oluşturulan eğitimlere Depar Akademi ana sayfasındaki kısayolları kullanarak ulaşabilirsiniz. Eğitimler arasından eksik gördüğünüz noktaları belirleyebilir, bu alanlarda yenilikler yapabilirsiniz. Aynı zamanda uzman kişilerden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Şirket içi düzen ve çalışma prensipleriniz hakkında bilgi verebilir, bu alanda ne gibi düzenlemeler yapılabileceği konusunda bilgi edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra ofis düzeni hakkında farklı fikirler alabilirsiniz. Aldığınız fikirleri şirket içerisinde uygulayabilir, verimli bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz. Depar Akademi sistemi üzerinden farklı alanlarda eğitimlere de ulaşabilirsiniz. Bu noktada gerekli eğitimleri uzmanlardan öğrenebilirsiniz.