Mutlu Çalışan İstatistikleri

Mutlu Çalışan İstatistikleri

Günümüz metropollerinde yaşamı oluşturan üç ana unsur var: Aile, sosyal hayat ve iş. Bu üçünden sadece birinde bile mutsuz olan insanlar, maalesef yaşamdan keyif alamıyor. Yanlarında olmaktan mutluluk duyacağınız bir aile, keyifle vakit geçirdiğiniz bir sosyal yaşam ve kendinizi iyi hissettiğiniz bir iş ortamı ise metropolde mutluluğun formülü gibi. Aile ve sosyal hayat çok kişisel konular ama iş hayatındaki mutluluk kişisel olmaktan biraz öte sınırları olan bir tanıma sahip. Verimlilik, ücret yeterliliği, çalışma ortamı konforu, mobbingden uzak iş arkadaşları ve yöneticilerle mutlu çalışan olmak mümkün. Peki, Türkiye’de işinden mutlu kaç kişi var? Bakalım, istatistikler ne diyor?

Türkiye İstatistik Kurumu Verilerine Göre Çalışanlar Mutlu mu?

TÜİK adıyla bilinen Türkiye İstatistik Kurumu, farklı alanlarda veriler toplayarak sonuçlar alıyor. Veri toplayıp işleme ve sonuç alma ve bu verilere göre hedef planı belirleme konuları çok önemli. TÜİK bu bakış açısı ile 2021 yılında Türkiye’de çalışan mutluluğu üzerine kapsamlı bir çalışma yapmış. Bu çalışmaya göre Türkiye’de çalışan insanların sadece %43’ü yaptığı işten memnun çıkmış. Araştırmadan sonra dikkat çekici detaylar ortaya çıkmış. Bunlardan bazılarını gözden geçirelim.

  • Kadınlar Erkeklerden Daha Mutlu

2021 yılında yapılan bu çalışma gösteriyor ki Türkiye’de çalışan kadınların yaptıkları işten memnun olma oranı %54,0. Erkeklerde ise oran %43,2. 

  • Evli Çalışanlar Bekarlardan Daha Mutlu

Aynı çalışmada evli kadınlarla bekar kadınların ve evli erkeklerle bekar erkeklerin işlerinden ne kadar memnun oldukları araştırılmış. Buna göre hem erkek hem de kadınlarda evli olanların bekarlardan daha mutlu olduğu görülmüş. Erkek ya da kadın ayırt etmeksizin evlilerin işinden memnun olma oranı %54,0 çıkmış. Bekarların mutluluk oranı ise %40,1. Yine evli erkeklerin mutluluk oranı %48,9 iken evli kadınların mutluluk oranı % 58,8 çıkmış. 

  • Yaşlılar Daha Mutlu

2022 yılında TÜİK Tarafından yapılan ve Türkiye’deki çalışanların ne kadar mutlu olduğunu ölçen araştırmanın sonuçlarına göre yaşlılar, gençlerden daha mutlu çalışıyor. Çünkü araştırma göstermiş ki; 50- 60 yaş aralığında olan çalışanlar, 30-35 yaş aralığındaki çalışanlardan daha mutlu. Elbette burada beklentilerin azalması da etkili olabilir.

Mutlu Çalışan Olmak İçin Neler Yapmalı?

Mutlu çalışan olmak için bireyin yapabilecekleri var. Ama temelde işverenin çalışanları mutlu edecek adımları atması önemli. İşverenler, çalışanlarının daha mutlu çalışması için neler yapmalı konusuna değineceğiz ama önce çalışanlar işlerinde daha mutlu çalışmak için neler yapmalı sorusuna cevap bulalım.

  • Neden Mutsuz Olduğunuzu Bulun!

Her gün evden çıkıp, yollara düşüp ulaştığınız ve saatlerinizi geçirdiğiniz ya da home office çalıştığınız şirketinizde çalışmaktan mutsuz iseniz bunun nedenini tespit etmelisiniz. Teşhis olmadan tedavi olmaz. Ücret yetersizliği, monoton çalışma şekli, mobbing uygulayan yönetici, rahatsız edici iş arkadaşları, haksızlığa uğradığını düşünmek, işin çok fazla zamanını alması gibi pek çok neden söz konusu olabilir. Bu nedeni veya nedenleri öğrenmeniz ve bununla ilgili çözüm üretmek üzere çalışmanız fark yaratabilir. 

  • Duygusal Mesafe Koymayı Öğrenin!

İşyerinde sizi rahatsız eden çalışma arkadaşı ya da yöneticilere karşı duygusal mesafe koymayı öğrenin. Örneğin birlikte çalışın ama kahve içmeye çıkmayın. Merhabalaşın ama hafta sonu neler yaptığını sormayın… Böylece sizi rahatsız eden tutum ve davranışlara daha az maruz kalırsınız. 

  • İş Ortamının Güzel Olmasını Sağlayın!

İşyeri, sadece iş yapılan bir yer değildir. İşyeri, insanların günlerinin çok büyük bir kısmını ve zihinsel olarak en verimli oldukları saatleri geçirdikleri ortamdır. Bu nedenle bir ofisin, çalışma alanının iyi görünmesi, insanın ruh haline iyi gelir. Havalandırması iyi olan, yeşil bitkilerle ferah kılınmış, düzgün dekore edilmiş bir çalışma ortamı için gerekirse yöneticilerinize talepte bulunun. Çalışma masanıza koyacağınız güzel bir çiçek, size iyi gelen dekoratif bir ürün, size özel kahve kupası gibi detaylar da çalışma alanından keyif almanıza yardımcı olabilir. 

  •  Çalışma Saatlerini Renklendirin!

Pek çok çalışan, öğle molası ve çay molası gibi aralarda sosyal medyada gezinmek ya da işyerinin dedikodusunu yapmak gibi aktivitelerle söz konusu süreyi geçirir. Aslında bu süreçte yürüyüş yapmak, alışverişe çıkmak, uzun zamandır görmediğiniz bir dostunuzla randevulaşmak, üzerinde çalıştığınız bir konuda dergi okumak ya da kitap okumak gibi seçenekler size zamanın daha anlamlı geçtiği fikrini verebilir. 

  • Size İyi Gelenlerle Vakit Geçirin!

İşyerinde mutlaka size iyi gelen insanlar vardır. Onlarla sohbet etmek, onların vizyonlarından feyz almak iyi geliyor olabilir. Böyle kişilerle vakit geçirmek de işte daha mutlu hissetmenize yardımcı olacaktır.

Mutlu Çalışanlar İçin İşverenler Neler Yapmalı?

Bir ürün veya hizmet sunan işletmelerin çalışanları mutlu olduğunda kurum bağlılıkları da olur. Bu da onlara yapılan eğitim ve zaman yatırımının verimli olmasını sağlar. İnsan kaynağı, verimli kullanıldığında işletmeyi başarıya taşır. Herkesi mutlu etmek mümkün değildir ama mutlu çalışanları olan bir şirket olmak mümkündür. Çalışanların iş için verdikleri emek ve zamanın değerini bulmasını sağlamak ilk adım olacaktır. Ancak mutlu çalışanlara sahip olmanın tek yolu dolgun ücret değildir. İyi ve keyifli bir ofis ortamı, molalarını verimli geçebilecekleri alanlar sunmak da işyerinde iyi hissetmelerine yardım eder. Mobbing konusunda hassas olmak, hiçbir çalışanın diğeri üzerinde motivasyonu düşürücü bir etkide bulunmasına müsaade etmemek de önemli bir fark yaratabilir. Tüm çalışanların verimliliklerini nesnel ölçüm araçları ile ölçmek ve net sonuçlar üzerinden değerlendirmek de motivasyonu ve mutluluğu artırabilir. Böylece çalışanların çoğunun mutsuzluk nedeni olarak ileri sürdüğü “haksızlık” konusunun da önüne geçmek mümkün olur.

İşte Mutluluğun Sırrı Ne?

Capital dergisinin 2022 yılında yaptığı bir araştırmaya göre işyerinde mutluluğun sırrı sanıldığı gibi sadece yüksek ücret değil. Çünkü iş alanı için yapılan analize göre yüksek ücret alıp hala mutsuz olduğunu söyleyen çalışanlar var. Çalışanlar iyi ücret almak, takdir edilmek, potansiyelini kullanabilmek, tanınmak, eğitim almak ve gelişmek, işyeri konforu gibi konularda da memnun olmak istiyor. Dolayısıyla çalışanlar için sadece daha yüksek ücret planlaması yapmak onların uzun vadede mutlu olmasına yetmiyor. Ortak değer yaratmak, ortak amaçlar oluşturmak, sürece dahil etmek, başarıdan pay vermek de gerekiyor.

Mutlu çalışanlar ile verimli iş süreçleri elde etmek ve uzun vadede büyük kazanımlara ulaşmak üzere Depar Akademi eğitim danışmanları ile görüşebilirsiniz. İş süreçlerinin takibi, çalışan verimliliğinin analizi gibi konularda uzman görüşü alabilirsiniz. Eğitim Çözümleri ile çalışanlarınızın gelişimi için eğitim planlayabilirsiniz.