Mobbingden Korunma Yolları

Mobbingden Korunma Yolları

Adı sıklıkla duyulan, iş hayatının en büyük problemlerinden biri mobbing. Peki, mobbing tam olarak ne demek? Mobbing, özellikle hiyerarşik yapının güçlü ancak kontrolün zayıf olduğu şirket yapılarında, gücü elinde bulunduranların zayıf gördükleri çalışanlara psikolojik baskıda bulunması ve onları çalışma ortamından uzaklaştırmaya çalışması durumudur. Olumsuz bir eylemin mobbing olarak değerlendirilmesi için düzenli olarak yapılması gerekir. Bu durumda, mobbinge uğradığınızı nasıl anlarsınız?

İşe dair veya sosyal alanlarda bir şey anlatırken sürekli sözünüz kesiliyor, yaptıklarınız durmaksızın eleştiriliyor olabilir. Bunun yanı sıra var olduğunuz bir ortam içerisinde siz yokmuşsunuz gibi davranışlara maruz kalıyor olabilirsiniz. Hatta çalıştığınız ortamda, size diğer çalışanlardan izole konumda bir masa veya ofis tahsis edilmiş olabilir. Hakkınızda doğruluk payı olmayan bir diğer deyişle asılsız söylentiler çıkarılıp itibarınız zedeleniyor ve kararlarınız sürekli olarak sorgulanıyorsa. Aynı zamanda sürdürdüğünüz iş konusundaki yetkinliğiniz ve size verilen görevler arasındaki seviye farkı çok fazla ise. Bunun yanı sıra iş tanımınız farklı durumlar karşısında sürekli değişkenlik gösteriyor ve buna rızanız yok ise mobbing mağduru olabilirsiniz.

Peki bir insan veya grup zaman içerisinde mevcut çalışma arkadaşına neden mobbing uygular? Mobbingin başlangıç noktası, iş konusunda bir anlaşmazlık veya kişinin sergilediği bir davranışla ilgili olabilir. Kimi zaman da elle tutulur bir sebebi olmaksızın kişilerin iktidar hırsı, ilgi arayışı, gibi nedenlerden ötürü başka bir çalışana mobbing uygular. Ancak zaman içinde mobbingin şiddeti, sıklığı ve uygulanış yöntemi değişebilir. Bu da mobbinge maruz kalan kişinin zaman içerisinde işten uzaklaşmasına, fazla strese girmesine hatta kişinin sağlığının dahi bozulmasına yol açabilir. Ancak bunu önlemek için birkaç yöntem var. Mobbingden korunma yolları neler sizin için araştırdık.

Mobbingden Nasıl Korunulur?

Mobbingden korunmanın farklı yolları vardır. Mobbingden korunma yöntemleri durumlar karşısında değişkenlik gösterir. Şiddeti, biçimi ve uygulanış tarzı farklılık gösteren mobbing karşısında kişilerin çeşitli yöntemlere başvurması gayet normaldir. İşte mobbingden korunmak için tavsiyeler;

 • Farkındalığınızı Gizlemeyin

Mobbing yapan kişiler genellikler kurbanlarını sessizliğini bozmayacak kişilerden seçer. Bu durum eylemin sürekliliğini sağlar. Mobbing uygulamak farklı nedenler doğrultusunda sergilenen bir davranış biçimidir. Bu nedenle mobbinge uğradığınızın bilincinde olun ve bunu karşı tarafa belli etmekten çekinmeyin. Mobbingden korunmanın ilk yolu farkında olduğunuzu karşı tarafa belli etmekten geçer. Siz durumun bilincinde olduğunuzu mobbing yapan kişi veya kişilere göstermediğinizde mobbingin şiddeti ve sıklığı artış gösterecektir. Mobbing uygulanan kişinin sessizliği, karşı taraf için olumlu bir davranıştır. Bu sessizlik doğrultusunda karşı taraf eylemine rahatlıkla devam edebileceğini düşünebilir. Onların davranışlarının farkında olduğunuzu ve bu davranışlara iltimas göstermediğinizi belli etmelisiniz. Mobbinge karşı bir duruş sergilerken aşırıya kaçmamalı ve belli kurallar çerçevesinde hareket etmeye dikkat etmelisiniz.

 • Göz Temasının Önemi

Göz teması kurmak birçok kültürde güç, önem ve bağlılık gibi anlamlar taşır. Bu anlayışı benimseyen kültürlerde, siz gözünüzü birinden kaçırıyorsanız ondan korktuğunuz içindir. Aynı zamanda korku yerini utanca da bırakabilir. Fakat insan doğasında bu hareketi sergilemek karşı tarafın olumsuz davranışlarına devam etmesinde büyük rol oynar. Bu nedenle sözlü saldırılarına devam ettikleri sırada gözlerinizi mobbing uygulayan kişiden kaçırmanız onları tatmin edecektir ve bundan cesaret bulacaklardır. Bu durum kişilerin olumsuz davranışlarının devamlılığını getirir.

 • Araştırma Yapın!

İşyerinizde ilk mobbing mağduru siz olabilirsiniz. Fakat aksi bir durumda, siz yalnızca diğer mobbing mağdurları arasına katılmışsınız demektir. O nedenle mobbing ile karşı karşıya kaldığınız zaman öncelikle soğukkanlılığınızı koruyun. Ardından şirket içerisinde bir araştırma yapın. Çalıştığınız şirket, veri tabanlı raporlama sisteminden yararlanıyor olabilir. Bunun yanı sıra benzer bir sisteme sahip olabilir. Bu sistemden yararlanarak daha önce şirkette bir mobbing mağduru olup olmadığını araştırabilirsiniz. Burada dikkate almanız gereken konu şirketin izlediği politika ve mağdurun şikayetleri olmalıdır. Benzer bir durum yaşıyorsanız raporu ve alınan kararı baz alarak yöneticileriniz ile iletişime geçebilir ve gerekli işlemlerin başlatılmasına katkı sağlayabilirsiniz.

 • Kanıtlarınızı Sunun 

Mobbing sözel olarak yapılabileceği gibi yazılı olarak da yapılabilir. Bu noktada size açıkça tacizde bulunan bir mail veya mesaj alabilirsiniz. Bu gibi bir durumla karşılaştığınızda, adımlarınızı doğru atmalısınız. Duruma sessiz kalmanız, mobbing biçimini veya şiddetini değiştirebilir. O nedenle kanıtınızı alarak üstünüze gidebilirsiniz. Aynı zamanda şirketin insan kaynakları ile görüşebilirsiniz. Size mobbing uygulayan şahıs bu gibi bir davranışı daha önce sergilemiş olabilir. Fakat bazı şirket politikaları bu gibi durumlarda kişiyi yargılamak için kanıt bekler.

 • Durumun Ciddiyetine Göre Hareket Edin

Bazı durumlar var ki gerçekten ileri boyutta fiziksel ve cinsel taciz veya şiddete doğru eğilim gösterebilir. Bu gibi bir durum karşısında haklarınızı bilmelisiniz. Haklarınızı konusunda bilinçlenerek, yapabileceğiniz en iyi ve doğru hamleyi belirlemelisiniz. Bu durumda haklarınızı araştırıp işi hukuki yoldan çözmeye çalışabilirsiniz. Mobbinge maruz kaldığınızda hukuksal haklarınızdan sonuna kadar yararlanmalı ve süreci ideal şekilde yürütmelisiniz.

Mobbing Durumu Nasıl Ortaya Çıkar?

Mobbing pek çok farklı şekilde uygulanabilir. Mobbing durumunu gözler önüne seren bazı örnekler aşağıdaki gibi listelenebilir; 

 • Çalışan kişinin başka bir kişi tarafından mevcut mesleki yeterliliğin sorgulanması.
 • Çalışan bir kişinin başka bir kişiye güvenilmediğini hissettirilmesi.
 • Çalışan kişiye verilen görevlerin kasten tamamlanamayacak zorlukta olması. Aynı zamanda bu durum kasten işin bitmeyeceği bir sürede işin teslim edilmesini istemek olarak da sergilenebilir.
 • Çalışan kişiden bilinçli olarak bilgi saklanması.
 • Çalışan kişinin şirket içerisinde bilerek görmezden gelinmesi, mevcut iş grubundan izole edilmesi.
 • Çalışanın hiçbir neden belirtmeksizin mevcut yetkilerinin azaltılması.

Mobbingin Etkileri

Mobbingin insan üzerinde etkileri oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilir. Mobbing kaynaklı bazı belirtiler, önemsenmese de bazıları oldukça kötü etkiler ortaya çıkmasına neden olabilir. Mobbingin çalışana etkileri aşağıdaki gibi örneklendirilebilir;  

 • Mobbing, insanın mesleki bütünlük ve benlik duygusuna zarar verir.
 • Kişilerde paranoya ve kafa karışıklığı gibi belirtiler göstermesine neden olur. 
 • Mobbinge maruz kalan kişi kendine güven duygusunu zaman içerisinde yitirir. Bu durum nedeniyle belli bir süre sonunda toplumdan dahi soyutlanabilir.
 • Mobbing kişilerin huzursuzluk, korku, utanç, öfke ve endişe gibi duyguları yoğun bir şekilde yaşamasına neden olur.
 • Mobbing; ağlama, uykusuzluk, depresyon, tansiyon, panik atak, kalp krizi gibi sağlık problemlerini de beraberinde getirebilir. Aynı zamanda kişilerde mobbing sonrası travma sonrası stres bozukluğu görülebilir.

Yapılan bir araştırmaya göre, mobbing mağduru olan kişi veya kişilerin sağlık giderleri, kazancın üzerinde bir rakama tekabül eder. Psikolojik tedavi, ilaç, doktor ve hastane masrafların yanında; iş veriminin azalması, hastalık izinlerinin artması gibi sonuçları sebebi ile mobbing ekonomik anlamda kişi veya kişilerin yüksek maddi kayıplarına neden olur.

Depar Akademi, farklı alanlarda, hem büyük dünya markalarına hem de sektöre yeni atılan şirketlere danışmanlık veriyor. Uzman eğitmen kadrosu ve yetkinlikleri ile şirketlere özel çözümler hazırlanıyor. Siz de çalışma hayatınızda şirketinizi bir adım öne taşımak için, Depar Akademi eğitimlerine katılabilirsiniz.

Mobbing gibi olumsuz durumlar çalışanları, çalışanların maruz kaldığı bu durum ise şirketi etkiler. Depar Akademi verimli bir çalışma alanına sahip olmak isteyen kurum ve kuruluşlara danışmanlık veriyor. Siz de Depar Akademi ailesine katılarak, iş hayatında karşılaşabileceğiniz olumsuz durumlar karşısında ideal yöntemleri izleme fırsatı yakalayabilirsiniz.