Metaverse Teknolojisi

Metaverse Teknolojisinin Günümüzdeki Önemi

Son zamanlarda ziyaret ettiğimiz forum sitelerinde, çevremizdeki günlük sohbetlerimizde, okuduğumuz haberlerde ve daha birçok yerde hep aynı ismi duyuyoruz; “Sanal evren”. Peki nedir bu Metaverse? Hayatımıza ne zaman girdi? Hayatımızda neler değişti veya gelecekte neler değişecek?

Dünyada teknoloji her geçen gün hızla ilerlemekte ve teknolojinin insan hayatına en büyük kolaylığı Yapay Zeka dediğimiz kısımdır. Metaverse, bu yapay zekanın ürettiği sanal bir evrendir. Sanal gerçeklik cihazları sayesinde kendinizi tamamen zihinsel olarak dijital bir dünyada bulabilirsiniz. Bu dünyada insan zekası, android cihazlar ve 3D cihazlar sayesinde yapay bir ortama fiziksel olarak dahil olabilmektedir.

Peki bu Metaverse kelimesi hayatımıza ilk ne zaman girdi? Çok kısa bir süredir sıkça duyduğumuz Metaverse kelimesi aslında yıllar önce de vardı. Kelime ilk kez 1992 yılında Neal Stephanson’ın distopik romanı “Snow Crash”te kullanıldı. Kitapta Metevarse, internetin her türlü sanal etkileşiminin gerçek hayata doğrudan etki ettiği sanal bir dünya olarak bahsedilmektedir.

1992 yılından sonra bu konu birçok kitap ve filme konu olmuştur. Genel olarak Metevarse’nin canlı hayattaki her şeyi içinde barındıran sanal bir gerçeklik olduğu ve gelecekte teknolojik gelişmelerle gerçekte yapılabilecek her şeyin Metaverse ortamında yapılabileceği kabul edilmektedir.

Metaverse’in bilinirliği ve popülaritesi, çağımızın teknolojisinin en büyük isimlerinden Mark Zuckerberg’in hareketiyle başladı diyebiliriz. 28 Ekim 2021’de sahibi olduğu Facebook, kendi markasını Meta Platform adıyla yeniden tanıttı. Daha sonra Metaverse hakkında hazırladığı 77 dakikalık video ile milyonlarca kişiye Metaverse’in ne olduğunu ve nasıl hissettirdiğini anlattı.

İşin özetine gelecek olursak; Metaverse evreni ile insanoğlu kendi yarattığı bir avatar ile ikinci hayatını yaşayabilecek. Oyun oynayabilecek, alışveriş yapabilecek ve hatta 3D olarak çalışabilecekler. Gerçek hayattaki tüm faaliyetlerini sanal ortamda dilediği gibi planlayabilecekler. Şu an itibariyle bunu yapmak pek mümkün değil ancak ilerleyen teknoloji ile birlikte her geçen gün bu evrene daha da yaklaşıyoruz.

Online veya yüz yüze eğitim seçenekleri için bizimle hemen 0216 234 30 65 numaralı telefondan ya da info@deparakademi.com.tr mail adresinden iletişime geçerek eğitim planlaması talep edebilirsiniz.