Çalışmak İçin Start-Up mı & Kurumsal Firma mı Seçmeli?

Çalışmak İçin Start-Up mı & Kurumsal Firma mı Seçmeli?

Start-up & Kurumsal Firma terimleri neden önemli hiç düşündünüz mü? Günümüzde iş dünyasına katılmak isteyen kişilerin sayısı oldukça fazla. Ancak sektördeki gelişim ve çeşitlilik kişilerin karar vermesini epey zorlaştırıyor. Yapılacak iş seçiminin yanı sıra, hangi tür şirkette işe başlanması gerektiği de bir kararsızlık konusu. Kişileri bu ikileme sokan ise, ‘’Startup mı yoksa kurumsal mı?’’ sorusu oluyor.

Bu iki seçenekte de avantajlar ve dezavantajlar mevcut. Bir işe başlarken beklentiler kişiden kişiye değişir. Markasını belli bir konuma getirmiş ve binlerce kişiye kazanç kapısı olan kurumsal şirketler, iş seçiminde ön plana çıkar.

İş dünyasında yaşanan problemlere çözüm oluşturmayı amaçlayan startup şirketler ise daha farklı bir çalışma alanı sunar. Birçok konuda farklılaşan startup ve kurumsal şirketler genellikle kıyas unsuru olur. Bundan dolayı yazımızda iki şirket türünü de detaylı şekilde inceledik. Sundukları olanakları, çalışma prensiplerini ve çalışanlardan beklentilerini sizler için derledik. Yazıyı okumaya devam ederek, ‘’Startup mı kurumsal firma mı seçilmeli?’’ ve ‘’Start-Up veya Kurumsal Firmada çalışmak farklı mı?’’ gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Start-Up Nedir?

Her geçen gün bilinirliği artan startup nedir? İngilizce olan startup, başlamak anlamına gelir. Şirket mantığı ve mottosunu ifade eden bu ad, şirket hakkında kişilerin kafasında bir fikir oluşmasına yardımcı olur.

Startup şirketler genellikle hızlı büyümeye müsaittir. Teknoloji ile iç içe olan startup, geliştirilmeye açık şirket anlamı da taşır. Kısacası şirket çalışanlarının daha aktif rol oynamasını amaçlayan bu sistem, 2010’lu yılların başında çıktı denilebilir.

Startup, girişim anlamına da gelmektedir. O zamanın şartlarında mevcut problemlere çözüm oluşturmayı ve var olan ihtiyaçlara karşılık verebilmeyi amaçlar. Sıfırdan başlayıp gelişen şirketleri ifade eden startup, pek çok çalışanı kendisine çekmeyi başarıyor. Startup şirketlerin sıfırdan başlama mantığı, maddiyat ile alakalı değil. Aksine, sunulması hedeflenen ürün veya hizmetin tamamen yeni bir oldu olmasından kaynaklı. Sıfırdan başlayan startup şirketler, çözümü üretir ve bunu sunar. Yenilenen dünyayı yakından takip ederek, sürekli devinim halinde çalışmalarını sürdürür.

Kurumsal Firma Nedir?

Türkiye’de kendini kanıtlamış ve birer dünya markası olmayı başarmış pek çok kurumsal şirket var. Fakat markalar olarak bilinirliği daha fazla olan kurumsal nedir? Kurumsal firma, kendilerine özgü kuralları bulunan ve bu kurallar çerçevesinde yönetilen şirketlerdir.

Kurumsal şirketler bünyesinde oldukça fazla insan çalışır. Kurumsal şirketlerde çalışma prensibi kişilere indirgenmez. Bir diğer deyişle, kişilere değil, sahip oldukları sisteme ve kurallara bağlılardır.

Kurumsal şirketler, ayrı departmanlardan oluşur. Bu departmanlarda çalışan her bir kişi, şirket içerisinde benimsenen işleyişin önemli bir parçasıdır. İşleyişin iyi ve dinamik bir şekilde sürdürülmesi, kurumsal şirketleri mutlak bir başarıya götürür. Kurumsal şirketlerin, devletlere karşı yasal bir sorumluluğu vardır. Devlete karşı olan sorumluluk, mevcut mevzuatlara tam uyum gerektirir. Kurumsal şirkette çalışan kişiler de bu mevzuatlara göre değerlendirilir.

Start-Up & Kurumsal Firma Arasındaki Önemli Farklar

Startup ve kurumsal farklılıkları oldukça fazla. Çünkü bu iki şirket türü farklı amaç ve vizyonlara sahip. Bu nedenle de çalışma ortamındaki işleyiş ve şirket politikalarını da farklılaştırıyor.

İş dünyasına atılmak isteyen kişileri kararsız bırakan da sunulan farklı avantaj ve getiriler. Peki bu farklılık hangi yönlerden kaynaklanıyor. Hangi çalışma ortamından başlamak istediğine karar veremeyen kişiler şirketler arası kıyaslama yaparak, farklılıkları sorguluyor. Bundan dolayı merak edilen ‘’Startup ve kurumsal farklı mı?’’ sorusunu aşağıdaki gibi detaylı bir liste halinde cevapladık.

  • 1) Çalışma Ortamı

Çalışma ortamı, hem şirketteki yönetici ile iletişim hem de bireysel veya ekip olmak ile ilişkilendirilebilir. Bununla birlikte kurumsal firmada iş ortamı, daha resmi bir hal alabilir. Yöneticiler ile çalışanlar şirket içerisinde daha az bir araya gelebilir. Kurumsal şirketler, genellikle çalışanları için ayrı odalar bulunduruyor. Kişiler çalışma saatleri içerisinde odalarında aktif şekilde çalışıyor. Lakin bu da hem yöneticinin çalışan hem de çalışanın çalışan ile daha az iletişim halinde olmasına neden olabilir. Aradaki mesafe bazı durumlarda, olumsuz bir reaksiyona dönüşerek kişileri strese sokabiliyor. Startup iş ortamı ise çalışan ile patronun bir arada olması gerektiğini savunan bir mantığa sahip. Patron ile direk iletişim kurarak, mevcut fikri patrona danışma durumu, çalışanları motive eden bir unsur. Kurumsal firmalarda çalışma tipi daha bireysel. Fakat Start-up’ta ise bu durum ekip çalışmalarına dönmekte. Çünkü kurumsal firmalarda, farklı işlerle ilgilenmesi için farklı kişiler bulunuyor. Çalışanlar kendi görev tanımlarındaki işe odaklanıyor. Startup şirketlerde ise bu durum, çalışanın alanı olmayan bir alanla alakalı dahi fikir üretip, bunu paylaşabilmesine olanak sağlıyor.

  • 2) Şirket İçi İlerleyiş

Şirket içi ilerleyiş, terfi olarak da adlandırılabilir. Terfi bir çalışanın, şirkette daha üst konuma bir diğer deyişle yetkileri artırılmış bir pozisyona getirilmesidir. Bu durumda, hem sorumluluk hem de maddi kazanç artışı gözlenir. Terfi hem kurumsal firmada hem de startuplarda uygulanır. Fakat ilerleyiş ve uygulama biçimi farklılık gösterir. Örneğin, kurumsal firmalarda bir çalışanın işe alındığı andan itibaren, düzgün bir performans sergilemesi halinde, terfi edeceği zaman dahi bellidir. Startup şirkette terfi ise, tamamen kişinin performansına bağlıdır. Bu nedenle bir kişi şirket gelişimi için ne kadar çalışıyorsa terfi alma ihtimali o kadar artar. Startup şirketlerde çekirdek kadrolardan başlayarak, yönetici kadrosuna çıkabilirsiniz.

  • 3) İş Yoğunluğu

Startup ve kurumsal iş yoğunluğu konusunda büyük farklılıklara sahip. Kurumsal firmalarda çalışma saatleri bellidir. Aynı zamanda çalışma saatleri içerisinde yerine getirilmesi gereken görevler de önceden belirtilir. Bu nedenle kurumsal firmada çalışmayı düşünüyorsanız, tüm bu bilgilere görüşme esnasında vakıf olabilirsiniz. Fakat startup iş yoğunluğu oldukça değişkendir. Startup şirketlerde görev alanınız dışında çalışmanız gerekebilir. Bu durum çalışma saatleri için de geçerlidir. Startup şirket kadrosu kurumsala oranla daha azdır. O nedenle çalışma temposu da daha yoğun olabilmektedir.

  • 4) Tecrübe Edinme ve Öğrenme

İş, iş yerinde öğrenilen bir olgudur. Teorik bilgiler önce staj süreci ile sonra da çalışma süreci ile tecrübe edilebilir. İş öğrenme, bireysel bir durum olarak görülse de, bu duruma iş ortamı da büyük katkı sağlar. Kurumsal firmalarda yapılacak iş bellidir. bu noktada, o iş kolunda uzmanlaşmaya başlarsınız. Fakat startup şirketler teorik bilginin pratiğe dönmesinde daha etkili görülmektedir. Çünkü, çalışan kadrosunun sınırlı olması, çalışanların yeri gelince kriz yönetimi yapmasını ve önemli kararlar almasını gerektirir. Çalışma hayatının yanında alınan eğitimler, çalışanların kendisini geliştirmesine büyük katkı sağlar.

Start-Up mı & Kurumsal Firma mı?

Startup mı yoksa kurumsal mı sorusunun cevabı kişilerin beklenti ve tercihlerine göre değişebilir. Bu noktada, nasıl bir çalışma hayatı hayatı istediğiniz size kalmıştır. Örneğin, kendinizi bireysel olarak mı daha rahat hissedersiniz yoksa ekip içerisinde mi? Asıl sorulması gereken sorular, kişilik özellikleriniz üzerine yönetilenlerdir.

Startup ve kurumsal arasında tercih yaparken, iş ortamları ve çalışma standartları değerlendirilmelidir. Kurumsal şirketler sistemleri oturmuş iş ortamları sunar. Kurumsal bir şirkette çalışmak işleyen bir çarkın dişi olmak anlamına gelir. Çarkın ideal şekilde çalışması yalnızca doğru ve ışıldayan dişler ile mümkündür. Startup şirket ise yeri geldiğinde çarkın kendisi olmayı gerektirir. Alınacak sorumluluklar ve yapılacak iş yoğunluğu startup şirketlerde daha fazla olabilmektedir.

İş hayatına adım atarken tüm dinamikleri değerlendirmek önemlidir. Bu ve bunun gibi iş hayatında alınacak kararlarda profesyonel destek alabilirsiniz. Depar Akademi, uzman kadrosu ve onlarca eğitim seçeneği ile şirketlerin yanında. Depar Akademi, hazırladığı ‘’Kurumsal Teknoloji Eğitimleri’’ ile dünyanın farklı yerlerinde eğitimlerine aktif şekilde devam ediyor. Çalışma hayatına adım atarken veya çalışma hayatınızda karşılaşabileceğiniz farklı durumlar için Depar Akademi’nin rehberliğinden yararlanabilirsiniz.