İş Hayatından Kendine Zaman Ayırmak

Kendine Zaman Ayırmak & Kendin İçin Bir Şey Yapmak

İş hayatı çok yoğun tempoyla devam ediyor. Her dönem farklı görev ve yükümlülükleri beraberinde getiriyor. Özellikle yılın son ayları veya yeni yılın ilk başlangıç dönemleri. Örneğin bitecek projeler ve yetiştirilecek işlerin yoğunluğunun en çok hissedildiği iş dönemleri. Tüm bunları halletmeye çalışırken, iş hayatının içinde akışa kapılınıp kaybolunabiliyor. Özellikle kadınların iş hayatındaki yükü ev hayatı ile birleştiğinde yer yer daha fazla olabiliyor. Pek çok çalışan için de kendine zaman ayırmak büyük lüks haline geliyor. Zaman o kadar kıymetli bir zamana dönüşüyor ki kendine zaman ayırmak, insan keşke para ile satılan bir olgu olsaydı düşüncesi içerisinde buluyor kendini. Kadınların bu anlamda daha fazla yüke sahip olmasının bazı nedenler var. Örneğin kadın bir çalışan iş yerinde çalışıyor, mesaisi bitiyor ama eve dönüş yolunda yeni mesaisi eve girmeden evin ihtiyaçlarını düşünmek ile başlıyor. Yemek, evin düzeni, çocukların okulu, temizlik, ütü vb. pek çok iş yapılması gereken eylemler arasında yerini alıyor. Bu durumu tabii ki kadınlar nezdinde sınırlandırmak doğru veya yeterli değil. Tek başına yaşayan erkek çalışanlar bu çerçeve içerisine alınabilirken, aile desteği ile daha rahat yaşama imkanı bulan kadınlar için de durum aksi yönde ilerliyor. Tüm bu işlerin yanı sıra çalışan bireylerin sosyal çevresine, akrabalarına, komşularına da zaman ayırıyor olması da bekleniyor. Peki, çalışırken kendine zaman ayırmak mümkün mü? Sizler için bu konuyu derinlemesine inceledik.

Kendine Zaman Ayırmak ve Önemi

Kendine zaman ayırmanınn önemi hayatın her alanında yadsınamayacak boyuttadır. Peki kendine zaman ayırmak nedir? Kendine zaman ayırmak kişinin, kendisi ile baş başa kalabileceği süreci kapsar. Kendisi için, memnun olduğu bir aktiviteyi yapma, dinlenme veya kendi beden sağlığı için çabalama olarak da örneklendirilebilir. Kendine zaman ayırmak neden önemli sorusunun yanıtı aslında çok basittir. İş yerine veya sosyal yaşantınızda verimli ve motivasyonu yüksek bir birey olmanın yolu kendine zaman ayırmaktan geçer. Kendine zaman ayırmak, kendin için birşey yapmak olarak da adlandırılabilir. Bu noktada kendinizden başka kimseyi düşünmeden vakit geçirmelisiniz. Fakat kendiniz için yapacaklarınız farklı kişileri etkilememelidir. Kendinize ayıramadığınız vakitler, bireyin yabancılaşmasına neden olabilir. Bu noktada hangi eylemi yapmaktan, hangi yemeği yemekten veya hangi müziği dinlemekten keyif aldığınıza dahi yabancılaşabilirsiniz. Çalışma hayatında sizi başarıya görütecek adım, üretkenlik ve verimli çalışmadır. Fakat verimli çalışma ve üretkenliğin anahtarı da kişinin iç stresten uzak ve odaklanabileceği bir çalışma sahası yaratmasıdır. Çalışma sahası, çalışılan alandan ziyade kişinin kendi benliğidir. Kendi benliğiniz içerisindeki problemlerin ve memnuniyetsizliğin, zihninizde sesinin yüksek biçimde dönmesi, performans düşüklüğünüz ile sonuçlanabilir. Fakat belli zamanlarda kendinize zaman ayırarak, tüm olumsuz etkilerden sıyrılabilir ve motivasyonunuz yüksek bir biçimde hem iş hem de sosyal yaşantınıza odaklanabilirsiniz.

Gün İçinde Kendinize Vakit Ayırmanın Yolları

Yapılan araştırmalar, gün içinde kendine zaman ayıran ve bu zamanı yalnız geçiren bireylerin stres yönetimi konusunda daha başarılı olduklarını kanıtlar niteliktedir. Kendi için ayırdığı zamanın tadını çıkaran bireyler, gerek iş hayatına gerek sosyal yaşama daha kolay uyum sağlayabilir. Bunun yanı sıra motivasyon konusunda daha başarılı olabilir. Peki kendine vakit ayırmak için neler yapılabilir?

  • Sorumluluklarınızı Paylaşın / Her İşi Siz Yapmayın!

Ev ya da iş hayatında sorumluluklarınızın bir kısmını başka bir kişi ile bölüşmek kendinize biraz daha fazla zaman ayırmanıza yardımcı olabilir. Ev yaşamında alışveriş, temizlik ya da çocukları okula bırakmak gibi aktiviteler için diğer aile bireylerinden yardım alarak bu alandaki yükünüzü hafifletebilirsiniz. İş yerinde sorumluluklarınızı biraz olsun azaltmak için üstünüzden yardım isteyebilir, diğer iş arkadaşlarınız ile iş bölümü içerisinde çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. 

  • Sadece Kendinize Özel Zamanlar Planlayın

Haftada birkaç kez sadece kendinize ayırabileceğiniz özel zaman planlayın ve bu planınızı acil durumlar olmadığı müddetçe hiçbir şeyin bozmasına izin vermeyin. Ayırdığınız zamanda sadece zevk aldığınız şeyleri yapmaya odaklanarak kendinizi memnun etmek için elinizden geleni yapın. Sizi memnun eden eylemlerin, çevrenizi olumsuz açıdan etkilememesine de özen göstermeniz gerekir. 

  • Mutlaka Hobi Edinin

Severek ve tutkuyla yapabileceğiniz bir aktivite bulmak, kendinize ayıracağınız zaman diliminde daha somut hedefler oluşturmanıza yardımcı olur. Yapmaktan hoşlandığınız ve sürekli ertelediğiniz hobileri değerlendirerek, arasından ideal olanı seçebilirsiniz. Bahçe ile uğraşmaktan hoşlanıyorsanız evinizin bir köşesine, yeni bitkiler alarak, sakinleşebileceğiniz bir zaman dilimi oluşturabilirsiniz. Resim yapmayı seviyorsanız hemen pratik bir şekilde aksiyon alabilir ve sulu boya veya karakalem çalışmalarına başlayabilirsiniz.

  • Günlük Rutininizi Gözden Geçirin

Gün içinde kendine zaman ayırmak çalışan bireyler için zorlayıcı olabiliyor. Bu gibi durumlarda güne erken başlamak etkili bir çözümdür. Örneğin; her sabah 07.00’de kalkıyorsunuz, bunun yerine yarım saat daha erken kalkarak güne sevdiğiniz bir şeyi yaparak başlama imkanı bulabilirsiniz. Öğle aralarını da aktif bir şekilde değerlendirebilir ya da işten geldikten sonra yarım saatinizi sadece kendinize ayırabilirsiniz. 

  • Fiziksel Aktiviteler Yapın

Kendinize ayırdığınız zamanı egzersiz yaparak geçirmek, hem stresinizi azaltmanın hem de genel sağlık durumunu korumanın en etkili yöntemlerinden biridir. Düzenli egzersiz yapmayı günlük rutininizin bir parçası haline getirebilirsiniz. 

Çalışan Annelere Kendine Zaman Ayırma Tavsiyeleri

Çalışanların kendine zaman ayırması, düzenli çalışma saatleri nedeniyle zor olabilir. Bu duruma bir de anne olmak yani ev dışında da pek çok sorumluluğun sizi beklediği bir hayata sahip olmak da eklenince zorluk seviyesi artacaktır. Fakat özellikle bu kadar fazla sorumluluk ve yoğun bir tempoya sahip olan kişilerin kendileri için bir şey yapması ve kendilerine zaman ayırması oldukça önemlidir. Hayata karşı motivasyonu korumak ve iş hayatında aktif görev alabilmek ancak doğru yöntemler akabinde sürdürülebilir bir eylem olarak kalmaya devam edebilir. Biz de bu anlayış ile çalışan annelere kendine zaman ayırma tavsiyeleri hazırladık.

  • Çalışma Saatleriniz Konusunda Net Olun 

Çalışan anneler için kendine zaman ayırmak oldukça zor olarak görülebilir. Bu zorlukları yaratan unsurların başında esnek çalışma saatleri gelir. İşten çıkıp eve gittiğinizde çocuğunuzla ilgilenmek, yemek yapmak, eşinizle sohbet etmek, ev işleriyle ilgilenmek gibi eylemler nedeniyle kendinize zaman ayıramıyor olabilirsiniz. Bu noktada patronunuzla konuşabilirsiniz. Öncelikle çalışma saatleriniz konusunda değişiklik yapmayı teklif ettikten sonra akşam saatlerinde ve hafta sonları mail kutunuza bakamayacağınız yönünde gerçekleştirdiğiniz konuşma sizin için faydalı olacaktır. 

  • Fiziksel ve Zihinsel Egzersiz

Çalışma koşulları ne olursa olsun her çalışan anne hem ruh hem de beden sağlığı için egzersiz yapmaya  özen göstermesi gerekiyor. Haftanın en az üç gününü egzersize ayırarak hem istediğiniz vücut şekline hem de arınmış bir ruha sahip olmanıza destek olacaktır. Gün boyunca iş ve ev yaşantısı ile dolan olan zihniniz; karalayacağınız birkaç yazı, oynayacağınız oyunlar, okuyacağınız sürükleyici bir kitap ya da veya yapacağınız farklı bir aktivite sayesinde rahatlayabilir.

Depar Akademi, iş yaşantısına verdiği etkili Eğitim Çözümleri ile farklı bir bakış sunuyor. Alanında lider markalara danışmanlık veren Depar Akademi’nin uzman kadrosundan siz de kolaylıkla profesyonel destek alabilirsiniz.