Geleceğine Yatırım Yapmak

Geleceğine Yatırım Yapmak İsteyenlere Edinilesi Yetkinlikler Listesi

Yatırım, en basit haliyle gelecekte gelir ya da kar elde etmek için mevcut olan para ya da sermayenin kalıcı olarak kullanılması olarak tanımlanır. Kısacası yatırım, gelecekte daha fazla kazanmak için bugün yapılan tasarruftur. Yatırım yapmak başka bir açıdan mevcut sermayenin artması şeklinde kabul edilebilir. Geleceğe yatırım yapmak isteyenler için önerilen yetkinlikleri sizin için derledik.

Yatırım Nedir?

Yatırım, mevcut olan sermayenin ileri dönemlere aktarılarak artması olarak tanımlanır. Bu aktarım farklı alanlar üzerinden yapılabilir. Yatırımların doğu şekilde yapılması kar oranını doğrudan etkilemektedir. Yatırım yapmak neden önemli? sorusuna paranızın değerini koruması ve ileride alım gücünüzün şu andan daha iyi olması olarak yanıt verilebilir. Yatırım için kullanılan hemen her araçta enflasyona bağlı bir kar zarar oranı hesaplanır. Bu orana bağlı olarak yıllar içerisinde paranın kar getiri oranı değişkenlik gösterir.

Yatırım Nasıl Yapılır?

Yatırım kavramı hemen her alanda oldukça değişkenlik gösteriyor. Eldeki parayla bir gayrimenkul almak yatırım araçlarından biri olarak sayılabilir. Paranızı dövize çevirmek ya da altın satın almak da yatırım faaliyetlerinin arasında kabul edilmektedir. Doğru bir yatırım için ilk olarak amaçların belirlenmesi gerekir. Amaç kısa sürede ihtiyaçların karşılanabileceği bir sermaye elde etmek ise bunun için kullanılacak yatırım alanları farklıdır. Kısa vadeli yatırımlar için vadeli mevduat ve sabit getirili yatırım fonu gibi hesapları kullanabilirsiniz. Böylece risksiz bir kazanç elde edebilirsiniz. Ne kadar dönemde ne kadarlık bir kar elde edebileceğinizi hesaplayabilir, bu oranda beklenti içerisine girebilirsiniz. Uzun vadede sermaye elde etmek için hisse senedi, döviz ve altın gibi yatırım araçlarını kullanabilirsiniz.

Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Yatırım yaparken dikkat etmek gereken konuların başında amacın ve yatırım stratejisinin belirlenmesi geliyor. Uzun ve kısa vadeli yatırımlar arasında farklılıklar ön plana çıkıyor. Bu farklılıklar arasından doğru seçim yapmamak yatırımı olumsuz yönde etkileyebilir. Dikkat edilmesi gereken faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Tüm paranın riskli yatırımlara yönlendirilmesi

Yatırım yaparken özellikli hisse senedi, vadeli türev gibi kaldıraçlı işlemlere tüm paranın yatırılması bir anda hüsran ile sonuçlanabilir. Bunun yerine paranın bir kısmını bu araçlara yatırmak zarar oranını azaltacaktır. Paranızın bir miktarını risksiz bir yatırım aracında muhafaza edebilirsiniz.

  • Hakkında iyi bilgi sahibi olunmayan araçlara yatırım yapmak

Yeterli bilgiye sahip değilseniz kripto para ve düşük dereceye sahip tahvillere yatırım yapmak paranızı kaybetmenize neden olabilir. Aynı durum hisse senedi yatırımlarında da geçerlidir. Hakkında pek fazla bilgi sahibi olmadığınız bir firmadan hisse senedi almak paranızı riske atabilir.

  • Yatırım yaparken duyguların değil mantığın kullanılması

Yatırım yaparken ilgilendiğiniz aracın piyasa beklentilerini takip edin. Yatırım sonrasında olumsuz haberler aldığınız direkt yatırımı iptal etmek yoluna girmeyin. Bunun yerine tüm senaryoları gözden geçirim sağlam adımlar atın. Örneğin; her yatırım adımınız için kendinize bir durma noktası belirleyebilirsiniz. Bu şekilde kararlarınıza uygun biçimde bir al sat işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Yatırım yaparken güvenilir kaynakların takip edilmesi

Öne çıkan haber ve reklamları değil bu konuda uzmanların görüşünü takip edin. Güncel yatırım araçlarının güvenilirliği için alanında uzman kişileri dinleyebilirsiniz. Böylece kendinize uygun olan yatırım aracını tespit edebilirsiniz. Uzmanların tavsiyelerinin hemen hepsi sizin yatırım amacınıza uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda değerlendirme yapabilir, kendinize uygun olan tavsiyeleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Gençlerin Finansal Konularda Yapabilecekleri

Birikim çoğu zaman ileri yaşlarla bağdaştırılır. Ancak ileri yaşlarda rahat bir hayat sürebilmek için gençken doğru bir yatırım yapılması tavsiye edilir. Yatırım yapmanın birçok farklı seçeneği bulunuyor. Bunlar içerisinden kendinize uygun olanları belirleyebilir, yatırım alanında önemli bir adım atabilirsiniz. Gençlerin yatırım alanında yapabileceklerini şu şekilde sıraladık;

  • Kendinize bir hedef koyun

Hedef belirlemek hem günlük hem de iş hayatında başarıya ulaşmayı kolaylaştırır. Yatırım yapmaya ilk başladığınızda kısa vadeli birikimleri deneyebilirsiniz. Kendinize kısa vadeli bir hedef koyabilir ve hedefinize başarıyla ulaşabilirsiniz. Böylece yatırım yapmak alanında bir motive de elde edebilirsiniz.

  • Rahat bir emeklilik için şimdiden yatırım yapmaya başlayın

Bireysel emeklilik sigortaları ileri yaşların garanti altına alınması için başlıca kaynaklardan biri olarak tanımlanır. Gençler bu alanda bilinçli şekilde yatırım yaptığında ileride büyük kazançlar elde edebilir. Bireysel emeklilik fonlarına göz atabilir, bütçenize uygun olan seçeneği bulabilirsiniz.

  • Alışverişlerinizden arta kalan paraları kenara ayırın

Yatırım yapmak küçüklüğümüzde kumbaralar ile hayatımıza girdi. Bu uygulamayı ileri yaşlarda da temel yatırımlar için değerlendirebilirsiniz. Alışverişlerinizden arta kalan paraları bir yerde toplayabilir, bir süre sonra baktığınızda beklentinizin üstünde bir kar elde edebilirsiniz. Bu yatırım biçimi ‘damlaya damlaya göl olur’ deyimiyle bağdaştırılır.

Yatırım Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

  • Yatırım yapmak için dikkat edilmesi gereken bir çok konu bulunmaktadır. Bunlardan ilki yatırımın ne şekilde ve hangi amaçla yapılacağının belirlenmesi olarak kabul edilmekte. Amacı belli olmayan bir yatırım kötü şekilde sonuçlanabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için ilk olarak yatırım amacın belirlenmesi gerekir. Belirlenen amaca hizmet eden yatırım araçlarının araştırılması de önemli konulardan biri. Kısa ya da uzun vadeli yatırımlar için farklı birçok araç seçeneği bulunuyor. Bu seçenekleri yakından tanıyarak hangisinin yatırımınıza uygun olduğunu bulabilirsiniz. Yatırım aracını yakından tanıyarak güvenilir olup olmadığı konusunda da net fikirler elde edebilirsiniz.
  • Yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise yatırımın faaliyet süresi oluyor. Yatırım fonları üzerindeki paranın kullanım süresi kişi amaçlarına göre belirleniyor. Bir dur noktası belirlemek yatırımların olumsuz sonuçlanmasını engelliyor. Aynı zamanda kişilerin duygusal davranıp hataya yol açmasının de önüne geçiyor.
  • Yatırım kazançlarının hangi alanlarda kullanılacağının belirlenmesi tavsiye edilir. Elde edilen kazanç üzerinde önceden bir hedef belirlemek, amaca ulaşmak konusunda motivasyon sağlar. Böylece kişinin yatırım alanından cayması da önlenebilir. Yatırım yapanların günlük harcamalarında tasarruflu şekilde ilerlemesi önerilmektedir. Tasarruf edilen günlük paraların yatırım olarak bekletilmesi, kar oranının artmasına yardımcı olur. Günlük birikimler ile elde edilen kazanç farklı yatırım araçları üzerinde kullanılabilir.

Depar Akademi Yatırım Tavsiyeleri

Depar Akademi, farklı alanlarda şirket ve şahıslara eğitim veren bir kuruluş olarak biliniyor. Firma bu alanda pek çok konuda geniş eğitim yelpazesine sahip. Depar Akademi sisteminden yatırım konulu birçok eğitim bulabilirsiniz. Bu eğitimler arasından kendinize uygun olanı seçebilir, farklı biçimlerde kendinizi geliştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra Depar Akademi sistemi danışmanlık hizmeti de sunuyor. Uzman kişiler tarafından verilen bu danışmanlık hizmetleri kişinin ve şirketin geliştirilmesine yönelik olarak hazırlanıyor. Uzman danışmanlık hizmetinde merak ettiğiniz yatırım konularını öğrenebilir, emin adımlarla yatırım alanında ilerleyebilirsiniz. Böylece yatırım alanında zarar görme riskini de minimize edebilirsiniz. Depar Akademi ana sayfası üzerinde yer alan kısayolları kullanarak ister danışmanlık hizmeti isterseniz de eğitimlere ulaşabilirsiniz. Eğitimler sayfasından konularına göre ayrılmış olan eğitimlere göz atabilirsiniz. Eğitim kapsamı hakkında bilgi sahibi olabilir, tercih konusunda net fikirler kazanabilirsiniz. Depar Akademi ile aynı zamanda şirket içi yatırım araçlarının yönetilmesi konusunda da danışmanlık alabilirsiniz.