Ekip Çalışmasına Motive Etmek

Ekip Çalışmasına Motive Etmek Ama Nasıl?

Şirket içerisinde çoğu alanda ekip çalışması yapılıyor. Ekip çalışmalarında çalışanlar arasında sorunlar oluşabilir. Bu gibi durumların giderilmesi için yönetici ve üstlerin profesyonel şekilde yol izlemesi gerekmektedir. Çalışanları ekip çalışmasına motive etmek, başarı oranının artmasına yardımcı olacaktır. Motive etmek için kullanılabilecek farklı birçok teknik bulunmaktadır. Sizin için en çok tercih edilen motive etme tekniklerini bir arada derledik.

Ekip Nedir?

Ekip nedir sorusuna ortak bir vizyon için birlikte çalışma yeteneğidir yanıtı veriliyor. Ortak bir amaç uğruna iki veya daha fazla kişinin birlikte ilerlemesine ekip çalışması denir. Farklı kişilerdeki eğitim ve becerilerin birleşmesi, işin kısa sürede başarıya ulaşmasına yardımcı olacaktır. Her ne kadar ekip birçok farklı kişiden oluşsa da ekibin tek bir kişi gibi birlikte ilerlemesi gerekir. İş hayatı için ekip çalışmasının önemi yadsınamaz.

Ekip Çalışması Nedir?

Ekip çalışması, bir grup insanın aynı vizyon için birlikte çalışmaya istekli olması şeklinde tanımlanabilir. Ken Blanchard’ın ‘Hiçbirimiz hepimiz kadar akıllı değiliz’ sözü ekip çalışmasının önemini gözler önüne seriyor. Ekip çalışmaları farlı bilgi ve donanımlara sahip kişilerin bir arada ilerlemesi sonucunda başarının artması olarak kabul ediliyor. Bunun için farklı becerilere sahip insanlar bir arada çalışıyor.

Ekip Çalışmasının Olmazsa Olmaz Faktörleri Nelerdir?

Başarıyla sonuçlanan ekip çalışmalarının olmazsa olmaz faktörleri bulunmaktadır. Bunların hepsi yerine getirildiğinde başarı kaçınılmaz olacaktır. Ekip çalışmasının temel faktörleri şu şekilde sıralanabilir;

Doğru İletişim

Ekip çalışmalarının ilk olmazsa olmazlarından biri tabiki de doğru iletişimdir. Dinlemeyi ve konuşmayı başaran bireyler arasında doğru bir iletişim ağı kurulabilir. Ayrıca doğru iletişim sadece sözlü olmak zorunda değil. Ekip içerisinde konuşmadan uyumlu bir şekilde ilerlemek de doğu iletişim olduğunun göstergesidir

Uygun Ortam

Ekip üyelerinin başarı sınırını zorlaması için rahat edeceği ortamda bulunması gerekir. Bunun için kip çalışmalarında daha sessiz ve doğru şekilde dekore edilmiş ortamlar tercih edilmelidir. Ortamın uygunluğu, başarı oranını doğrudan etkilemektedir.

Güven

Ekip çalışması içerisindeki kişilerin birbirine güvenmesi, çalışmanın sağlıklı bir şekilde ilerlemesinin temelini oluşturur. Güven oluşması için herkesin kendi görevini biliyor olması gerekir. Aynı zamanda herkesin eşit olduğunu bilmesi de güven alanında olumlu etkiler sağlayacaktır.

Vizyon ve Misyon

Verimli bir çalışma ekibinin ortam vizyon ve misyona sahip olması gerekir. Bir hedefi elde etmek için yardımlaşma çok önemlidir. Takımın her bir üyesi diğer kişilerle eşit olduğu bilmeli ve tüm performansını ortaya koymalıdır.

Motivasyon

Çalışan verimi için gerekli olan temel ihtiyaç motivasyon olarak tanımlanır. İşveren tarafından ekibin işe motive edilmesi başarı yüzdesini ve hızını artıracaktır. İlk uygulanabilecek teknikler arasında takdir etmek bulunur. Kişileri ve yapılan işi takdir etmek ekibin motive bir şekilde çalışmaya devam etmesine yardımcı olur.

Ekip Çalışmasına Motive Etme Teknikleri

Ekip çalışmalarında başarının artırılması için temel ihtiyaçlardan biri motivasyon olarak tanımlanır. Motivasyon, kişilerin işe bağlılığını doğru oranda etkiler. İşveren ya da yönetici tarafından uygulanabilecek birkaç temel motivasyon tekniğini sizin için derledik.

Çalışanları tanımak ve başarıları takdir etmek

Çalışanların bireysel olarak tanınması başarı oranının artırır. Kişinin bireysel çabasının farkında olmak hangi ekip rolünde başarı sağlayacağının da temelini oluşturur. Çalışanların işveren tarafından bireysel olarak tanınması ve performans sınırının bilinmesi, doğru departmanlarda çalıştırılmasına yardımcı oluyor. Böylece şirket içi verimliliğin artması kaçınılamaz. Çalışanları bireysel olarak takdir etmek şirket içi motivasyonlarının artmasını sağlar. Bunun için örneğin ofis içerisindeki pano üzerinde kişisel başarı için bir tebrik notu yazabilirsiniz. Ayrıca özel bir tebrik maili yollayabilirsiniz.

Şirket çalışanlar ile toplantı yapmak işin verimliliği açısından önemlidir. Toplantıda şirketin vizyonu ve misyonu hakkında konuşabilirsiniz. Hedeflere ulaşmada çalışanların payını açıkça verilerle gösterebilir, çalışanlara şirket içerisinde önemli bir değeri olduğunu hatırlatabilirsiniz.

Zor çalışmalar sonunda çalışanları ödüllendirmek

Ödül sistemi kurmak çalışanlarda motive etme teknikleri arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Çalışılan alana uygun olarak haftalık ya da aylık yarışmalar düzenlenebilir. Yarışmaları kazanan çalışanların ödüllendirilmesi şirket içindeki motivasyonun artmasına yardımcı olacaktır. Ekiplerin başarılarından dolayı ödüllendirilmesi elbette ki motivasyon sağlar. Ancak ödül seçiminde kişilerin ilgi alanlarını göz önünde bulundurmalısınız. Bu sayede çalışana önemli olduğunu ve işveren tarafından tanındığını hissettirebilirsiniz.

Çalışma ekibini ödüllendirmenin bir diğer yolu da serbest giyinme günü olabilir. Resmi kıyafetlerin zorunlu olduğu bir sektör çalışanına haftanın belli günlerinde serbest giyinme ödülü vermek, rahat ve konforlu bir çalışma alanı sağlayacaktır. Aynı zamanda çalışanda işverenin onu düşündüğü algısı uyandırır.

İşyeri içerisindeki ilişkileri geliştirmek

Çalışanların hem birbiri ile hem de yöneticileri ile iyi bir iletişime sahip olması şirket içerisindeki motivasyonu olumlu yönde etkilemektedir. Ofis içerisindeki motivasyonu artırmak için farklı alanlar oluşturabilirsiniz. Örneğin; cuma kahvesi etkinliği düzenleyebilir, cuma günleri kahve molasında etkili bir iletişim alanı oluşturabilirsiniz. Bu sayede hem çalışanlarınızı yakından tanıyabilir hem de çalışanlar arasındaki iletişimi kuvvetlendirebilirsiniz.

Sosyal etkinlikler düzenlemek

Ofis içi organizasyon takviminde etkinliklerin olması çalışanların motive edilmesi konusunda önemli bir adım olacaktır. Çalışanların ofis içerisinde arkadaşlıklar kurması, işe severek gelmelerini sağlar. Örneğin; bowling, voleybol gibi çalışanların seveceği spor etkinlikleri düzenleyebilirsiniz. Bu tür etkinlikler çalışanların birbiri ile bağ kurması ve takım ruhu oluşturmaları konusunda önemli bir adım olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra sosyal sorumluluk projeler düzenleyebilirsiniz. Gönüllülük esasına dayanan bu projeler ile çalışanların birbiri arasında bağ kurmasını sağlayabilirsiniz.

Başarılı Ekip Çalışmasının Getirileri Nelerdir?

Başarılı bir ekip çalışması alanı oluşturmak, hedeflere kısa sürede ulaşılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda işin hızlı ve doğru odaklı şekilde ilerlemesine yardımcı olur. Başarılı ekip çalışmasının getirilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yeni fikirler

İşletmelerin rekabetçi piyasalarda sürekli olarak yeni fikirlere ihtiyacı var. Ekip çalışmasının başarılı şekilde ilerlemesi yeni fikirlerin doğuşunu olumlu yönde etkilemektedir. Bireysel fikirlere katkıda bulunabilmek için birbiri ile uyumlu çalışan bir ekip oluşturabilirsiniz.

  • Problemlerin çözümü

Ekip içerisinde uyum yakalamak zor problemlerin çözülmesinde iyi bir rehber olacaktır. Ekipler bir arada çalışarak en iyi sonucu veren çözümleri bulabilir. Başarılı bir ekip içerisinde yapılan beyin fırtınaları, var olan problem için birçok farklı çözüm ortaya koyar.

  • Destek

Başarılı bir ekip çalışması, çalışanların birbirine güvendiği bir destek ortamı oluşturur. Bir ekip üyesi geride kaldığında onu destekleyecek bir ekip üyesi her zaman bulunur. Tüm iş ekip üyeleri arasında eşit bir şekilde dağıldığında iş hızlı bir şekilde sonuçlanır. Bu tür ekip çalışmaları şirket açısından da verimliliği artırmaktadır.

Depar Akademi İle Ekip Çalışması Danışmanlığı

Depar Akademi sisteminde farklı alanlarda şirket içi verimliliğinin geliştirilmesine yönelik eğitimler planlı bir çalışma ile sunuluyor. Bu eğitimler arasından şirketinizde eksik gördüğünüz alanlara yönelik oluşturulan seçenekleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda özel uzmanlardan danışmanlık hizmeti alabilir, farklı alanlarda da performansı artırabilirsiniz. Danışmanlık hizmetlerindeki uzmanlara şirket içi politikalarınız hakkında bilgi verebilirsiniz. Bu bilgi dahilinde verimliliği artıracak farklı çözüm yolları bulabilirsiniz. Eğitim programları ile işinizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.