Çalışma Odası Dekorasyonu Fikirleri

Daha Verimli Olmak İçin Çalışma Odası Dekorasyonu Fikirleri

Freelance olarak bilinen çalışma kültürü kişilere esnek çalışma saatleri sunuyor. Bu çalışma şeklinin sunduğu çeşitli avantajlar, yaygınlaşmasına da doğrudan etki ediyor. Freelance çalışmanın tercih edilirliğinin artması, farklı iş kollarında sisteme mevcut çalışma imkanlarını da artırmış durumda. Bazı insanlar için ev ortamında yapılacak işe odaklanmak ve disiplin sağlamak zor olsa da yolda vakit kaybını önlediği de bir gerçek. Bunun yanı sıra ofis ortamının dikkat dağıtıcı özelliklerinden muaf olması nedeniyle evden çalışma birçok açıdan oldukça yararlı görülüyor. Tabii ki bu durumun en önemli gerekliliği çalışanları hem mutlu edecek hem de verimli saatler geçirmesine yardımcı olacak bir çalışma odası. Biz de bu anlayış ile evde çalışanlara dekorasyon fikirleri araştırması yaptık. Üretkenliği artırıcı, konforlu ve çalışmayı destekleyen alanların nasıl oluşturulabileceğinin araştırmasını yapan kitle sayısı oldukça geniş. Sizler için evde ideal çalışma alanları nasıl olmalı, evdeki çalışma ortamında gerekenler gibi merak edilen pek çok soruyu cevapladık.

Verimliliği Artıran Çalışma Odaları

Çalışırken en önemli unsur verimliliktir. Çünkü verimli çalışma ile kısa sürede efektif şekilde bitirilebilecek iş ve görevler, ortam şartları uygun olmadığında epey uzun sürelere yayılabiliyor. Çalışma saatlerinin giderek uzaması ve aynı iş üzerinde sürekli çalışma sürdürmek, kişilerin motivasyonunun düşmesinde büyük etki yaratıyor. Evde çalışırken verimliliği artıran çalışma odaları ile hem üretkenliğinizi artırabilir hem de motivasyon açısından kendinizi destekleyebilirsiniz.

  • Çalışma Masası ve Masa İçin Doğru Yer Seçimi

Çalışma odası dekoru tasarlanırken vaktin büyük bir bölümü masa başında geçiriliyor. Bu nedenle evde çalışanlar için masa seçimi ve masanın odadaki konumu büyük önem taşımakta. Çok küçük ebatlara sahip masalarda dosyalar ve çay, kahve fincanları için yeterli alan sunmadığı için çalışan kişiye alan sıkıntısı ve stresi yaşatabiliyor. Çalışma için ayırdığınız alan geniş ise, masa tercihini büyük veya orta boyutlardan yana kullanabilirsiniz. Böylelikle hem kendinize ferah bir çalışma alanı yaratabilir hem de hareket kısıtlılığından kurtulabilirsiniz. Aksi bir durumda, yani minimal bir çalışma odasına sahipseniz, alandan tasarruf etmenizi sağlayacak açılır kapanır orta boy masalar ya da sabit masaya ek olarak portatif bir masa tercih edebilirsiniz. İlgi dağıtıcı unsurlardan kurtulmak için, masa yönünü duvar tarafına çevirebilirsiniz. Odanızda pencere bulunuyorsa, masanızı pencereye bakacak şekilde konumlandırabilirsiniz. Bu sayede işten kafanızı kaldırdığınız zaman içinizi aydınlatacak bir görüntü elde edebilir ve güneş ışığından sonuna kadar yararlanabilirsiniz.

  • Çalışırken Konfor Artırıcı Eşyalar Seçmek

Masa başı çalışanlar için sandalye seçimi oldukça önemli. Çünkü konforu sağlayabileceğiniz en büyük faktörü çalışma sandalyesi oluşturuyor. Seçeceğiniz sandalye modeli hem rahat hem de ergonomik bir yapıda olmalı. Evde çalışma sisteminde değişken süreler boyunca masa başında oturacağınız için sandalye seçimi yaparken bel, boyun desteği bulunan sandalye modellerini de tercih edebilirsiniz.

  • Karmaşadan Uzak Bir Çalışma Alanı

Çalışma alanlarının sade ve düzenli olması, kişi bilincinin rahatlamasında büyük bir yere sahip. Karmaşanın hakim olduğu çalışma alanları, kişilerin zihinlerini tek bir yere odaklamalarını zorlaştırıyor. Çok fazla dekorasyon ürünü veya teknolojik cihazların yer aldığı çalışma alanlarında, dikkat dağınıklığı hissi de artıyor. Kendinize sade bir çalışma ortamı yaratarak, işinize daha rahat odaklanabilir ve bu sayede verimliliğinizi artırabilirsiniz.

  • Işık Etkisinden ve Müzikten Yararlanmak

Işık, çalışma alanındaki gizli dekorasyon öğesidir. Işığı doğru şekilde kullanmak, verimli bir çalışma süreci için güçlü bir motivasyon sağlar. Pencere önünde konumlanan bir çalışma masası ya da doğrudan çalışma alanına yansıyan bir ışık kaynağı kullanımı aydınlık bir ortam sunar. Hem göz ve zihin sağlığı için hem de daha motive bir çalışma biçimi için ışığı doğru şekilde kullanmak gerekir. Işık kadar etkili ve gözle görülmeyen bir dekorasyon öğesi de müziktir. Rahatlatan ve çalışmak için motive eden müzik ile çalışma alanı, çok daha keyifli olabilir.

Tarzınıza Uyacak Çalışma Odası Dekorasyon Fikirleri

Çalışma odası dekorasyonu yaparken, farklı dinamikler işin içine giriyor. Çalışma alanı için seçilecek eşyalarda, konfor ve fonksiyonel kullanımın yanı sıra kişisel zevkler de ön plana çıkıyor. Çalışılan ortamı kişisel zevklere göre dizayn etmek, işin başına oturmayı kolaylaştırmanın yanı sıra üretkenliği de artırıyor. Bu durumda öncelikli olarak evdeki çalışan kişi sayısını baz alabilirsiniz. Ev ortamında birden fazla bireyin çalışması gerekiyor ise ortak tarza uygunluk gösteren tasarıma sahip olan iki kişilik bir masa tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem alandan tasarruf edebilir hem de çalışma süresince birbirinizi motive etme imkanı bulabilirsiniz. Tasarruf ettiğiniz alana kitaplardan çiçeklere kadar bazı süslemeler ekleme fırsatı da bulabilirsiniz.

Çalışma odası dekorasyon önerileri arasında alandan yararlanmanın en iyi yolu olarak L şeklinde masalar öne çıkıyor. L model masalar, odayı daha açık ve ferah göstermek için oldukça ideal. Aynı zamanda ihtiyacınız olduğunda bu masa diğer bilgisayar monitörleri ile ya da yazıcılardan tarayıcılara ve ihtiyacınız olan diğer malzemeler için alan yaratıyor. L şeklinde bir masa bulamazsanız, iki farklı öğe kullanarak kendiniz L şeklinde bir masa elde edebilirsiniz. Bu tasarım sayesinde, ihtiyaç duyduğunuz her şeyi çalışma alanınızda düzenli bir halde depolayabilirsiniz.

Çalışma odası dekorasyon fikirleri arasında daha verimli ve stressiz çalışmanıza yardımcı olacak bir diğer öneri ise bitkilerden yararlanmaktır. Bitkiler gerek görünümleri gerek ise ev içi oksijen seviyelerini artırmaları ile fayda sağlar. Tabii ki bu seçimde, evde yaşayan diğer canlıları da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kaliteli ve verimli bir çalışma ortamı oluşturmak için bitkileri dekorasyonunuza ekleyebilir ve sizi mutlu edecek kokuların çalışma alanınıza yayılmasına imkan tanıyabilirsiniz.

Çalışma Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde çalışma ortamı hazırlama evresinde dikkat edilmesi gereken pek çok unsur mevcut. Çalışma saatlerini verimli geçirmek için, iç mekan dizaynının yanı sıra, çalışmanızı destekleyecek dinamikleri de göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin oda içerisini ferah, sade ve aydınlık, farklı bir deyişle, karmaşa ve dikkat dağınıklığını önleyecek şekilde dizayn etseniz de istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Bunun en önemli nedenleri arasında, ışık seçimi veya yanlış ekipman tercihi yer alır. İşte verimli iş alanları için çalışma odası dizaynında dikkat edilmesi gerekenler;

  • Doğru Aydınlatma

Ev dekorasyonunun önemli bir parçası olan aydınlatma, çalışma odalarının da olmazsa olmazları arasında. Çalışma odasını doğru bir şekilde aydınlatmak için bazı dinamikler doğru incelenmelidir. Yanlış aydınlatma tercihi nedeniyle çalışma süresince kendinizi yorgun hissedebilir veya motive olmakta güçlük çekebilirsiniz. Bu durum da vaktinizi verimli bir şekilde kullanmanızın önüne geçen bir etkendir. Eğer odanız doğal ışık alıyorsa veya çalışma alanınız bunun için uygunsa çalışma masasını pencerenin tam karşısına yerleştirebilirsiniz. Bu sayede gün ışığından optimum seviyede faydalanmanın yanı sıra küçük molalar verdiğinizde dışarıyı izleyerek zihninizi dinlendirebilirsiniz. Çalışma odanızda, zihninizi açık tutmanıza yardımcı olan beyaz ışıkları kullanabilirsiniz. Işık seviyesini ayarlayabileceğiniz aydınlatma ürünleri, göz yorgunluğu durumunun da önüne geçmenize yardımcı olacaktır. 

  • Geniş Depolama Alanları

Dikkatinizin dağılmaması için çalışma odanızın dağınık olmaması oldukça önemli. Bu anlayış ile özellikle de geniş olmayan çalışma odaları için depolama alanlarının hayat kurtarıcı olduğu su götürmez bir gerçek. Çalışma odanızın duvarlarına dekoratif raflar asarak çok kullanmadığınız eşyaları burada depolayabilirsiniz. Bu duruma ek olarak dekoratif sepet ya da kutuları da ofis malzemelerinizi saklayabileceğiniz bir başka alan olarak tercih edebilirsiniz. 

  • Dikkat Dağıtmayacak Renkler

Çalışma odalarında genellikle beyaz, bej gibi açık ve düz renkler ya da daha koyu olan lacivert, siyah renkler tercih ediliyor. Çalışma odasında renk seçimi büyük önem taşıyor. Renklerin zihin yapısında çeşitli etkilere sahip olması bu tarz dekorasyonlarda renk seçiminin bilinçli yapılmasını gerektiği gerçeğini de destekliyor. Fazla desenli duvar kağıtlarından kaçınarak, canlı renk tercihinizi mor ve pembeden yana kullanabilirsiniz. Açık ve canlı renkler enerjinizi çalışma süresince korumanıza yardımcı olacaktır.

Depar Akademi ile iş hayatında karşılaşabileceğiniz pek çok farklı duruma hazırlıklı olabilirsiniz. Yeni gelişmeleri yakından takip edebilir ve şirketinizin ilerleyişinde Depar Akademi’nin uzman kadrosundan destek alabilirsiniz.