Başarılı İnsanların 10 Alışkanlığı

Başarılı İnsanların 10 İlginç Alışkanlığı

İş hayatında ve kişisel hayatta başarılı olmak için ne yapmak gerekir diye düşünüyorsanız başarılı insanların alışkanlıklarına göz atabilirsiniz. Farklı yaşam stilleri ve bakış açıları üzerinden inceleme yapabilir, kendinize uygun bulduğunuz alışkanlıkları seçerek deneme yapabilirsiniz. Başarılı insanların farklı alışkanlıkları bulunmaktadır. Başarı, farklı alanlarda yeteneklerini fark etme konusunda da öncülük edebilir. Kişisel başarı alanlarını fark etme konusunda ilk adım alışkanlıklarını değiştirmek ile başlamaktadır. Başarılı insanların 10 ilginç alışkanlığını bu yazıda birleştirdik.

Başarılı İnsanların Uyguladığı 10 İlginç Alışkanlık

Başarı, bir iş ya da bir yetenek üzerinden kabul edilebilir. Aynı zamanda kişisel yaşam içerisindeki başarılar da yine birey ile ilişkilidir. Başarılı bir insan olmanın en temel adımı alışkanlıklarını değiştirmek olarak tanımlanabilir. Başarılı olunacak işe odaklanmak için farklı alışkanlıklar kazanılabilir. Bunun için gelmiş geçmiş farklı başarılı insanların hayatına kattığı alışkanlıklara bakabilirsiniz. İşte en başarılı insanların uyguladığı 10 ilginç alışkanlık;

Hedef Belirlemek

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Bill Gates bile hedeflerinin olduğunu dile getiriyor. Hedef belirlemenin bir sınırı yok. Bir amaç doğrultusunda ilerlemek insanın sürekli bir başarıya adım atmasını mümkün kılar. Başarılı insanlar ilk etapta günlük belirledikleri hedeflere ulaşmakla yola çıkar. Bu hedeflerin tamamlanması gün sonunda kişiye başarılı olma hissi verir. Sonrasında bu hedefler haftalık ve aylık hedeflere dönüşebilir. Hedefler aynı zamanda kişiye sorumluluk ve işini zamanında yapma ihtiyacı da hissettirebilir. Bu sayede başarılı insan olma alanında temel bir adım atılabilir. Uzun vadede belirlenen hedefler günlük alışkanlıkların bırakılmasına engel olabilir. Bu nedenle ilk etapta günlük hedefler belirlemek ile işe başlamak gerekir.

Şansa İnanmamak

Başarısız insanların en çok dile getirdiği kelimelerden biri şans. Başarılı bireyler işlerin doğru zamanda ve doğru strateji ile yapılmasının şans algısını ortadan kaldıracağına inanır. Başarısız insanların şans olarak adlandırdığı başarısızlıklar tamamen kendini avutmak olabilir. Başarılı insanlar asla şansa inanmazlar. Başarılı olmak için doğru zamanda doğru yerde olmak gerekir. Zekayı doğru yerde kullanmak, şansın bir kıstas olmasını ortadan kaldırabilir. Başarısız olmak bireyi olgunlaştırır. Başarılı insanlar başarısızlıklarını şansa yüklemek yerine bunlardan ders çıkararak başarıya odaklanırlar.

Erken Uyanmak

Erken uyanmak ve güne erken başlamak klişe olarak görülse de hemen her başarılı insanın ortak alışkanlıkları arasında yer almaktadır. Pazar günleri bile erken uyanmak aslında günün ne kadar değerli olduğunu hatırlatmaktadır. Erken uyanmak günün en verimli saatlerinin kaçırılmasını önler. Erkenden güne başlamak tüm günün verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Bu şekilde başarıya ulaşmak da önü kesilemez bir hal alır. Erken uyanmak, başarılı insan olma konusunda ilk adımlardan biri olarak tanımlanabilir

Saygılı ve Nazik Davranmak

Nazik olmak mutluluk ve üzüntü gibi bulaşıcıdır. Bunun için ahlaki tavır tanımı kullanılır. Nazik davranmak hem kişiye hem de karşıdaki insana mutluluk verir. Farklı Üniversiteler tarafından yapılan araştırmalara göre nazik davranışlara tanık olmanın bireyin içini ısıttığını ve bulanık hissettirdiğini gösteriyor. Nazik bir insan olmak sadece bireyi iyi bir insan yapmaz. Aynı zamanda başka insanlara da yardım etmiş olabilirsiniz. Nazik ve saygılı davranma alışkanlığını başarı adımlarından biri olarak görebilir ve hemen uygulamaya başlayabilirsiniz.

Asla Dedikodu Yapmamak

Sizin yanınızda başkasının dedikodusuna yapan kişiler siz yokken de sizin dedikodunuzu yapabilirler. Bu söz çok klişe gibi görünse ve doğrudur. Biri hakkında bir yorumda bulunmadan önce bunları o kişiye de söyleyebilecek miyim diye sorulması gerektiği bilinir. Hakkında konuşulan kişiye söylenemeyecek şeylerin arkasından konuşulması ahlaki normlara aykırı bir tavırdır. Başarılı insanların alışkanlıklarından biri de dedikodu yapmamaktır. Dedikodu yapmak yerine kişilerin direkt kendisine rahatsız oldukları durum ve davranışları dile getirirler. Bu davranışları aynı zamanda toplum içerisinde bir duruş simgeler. Böylece saygınlık kazanırlar.

Hayır Demek

Hayır demek hemen her insan için zorlayıcı olabiliyor. Gelen tekliflere hayır diyebilmek, kendine zaman ayırma konusunda en önemli adımlardan biri olarak ifade ediliyor. Hayır diyebilmek için kişinin önce kendi özel zamanına saygı duyması gerekir. Başarılı insanların ortak özelliklerinden biri de hayır diyebilmeleridir. Hayır demek ilk etapta kişiyi üzse de istenmeyen bir teklifi kabul etmek uzun vaadede bir üzüntüye neden olabilir. Başarılı insanlar kişisel işlerine yoğunlaşmak için gereksiz tekliflere hayır der. Bu sayede başarı odaklı bir yaşam sürmek mümkün hale gelebilir.

Asla Geç Kalmamak

Bir yere geç kalmak hemen her koşulda bireyin kendi sorumluluğunda olarak kabul edilir. Ne kadar aksilikler yüzünden geç kalınmış gibi görünse de aslında doğru bir zaman yönetimi ile geç kalma ihtimali ortadan kaldırılabilir. Başarılı insanların zaman yönetimi konusundaki becerileri, geç kalma alanında da olumlu etkiler sağlıyor. Bir yere geç kalmamak için öncesinde iyi bir zaman planlaması yapılması öneriliyor. Bu sayede belirlenen bir hedefin de başarılı sonuçlandığı ve bireyi motive ettiği gözlemlenir.

Risk Almaktan Korkmamak

Risk almak çoğu bireyde tedirginlik yaratır. Sonucu belli olmayan konularda risk almak kişiyi olumsuzu düşünmek ve geri adım atmak gibi eylemlere sürükler. Başarılı insanlar risk almak konusunda oldukça cüretkar davranırlar. Bu sayede farklı alanlarda kendini deneyimlemek ve farkındalığını artırmak mümkün hale gelmektedir. Başarılı insan olmak için farklı alanlarda risk almayı deneyebilirsiniz. Deneyimleriniz sonucunda başarılı olabilir, risk almak konusundaki tabularınızı yıkabilirsiniz.

Sürekli Okumak

Kitap okumanın günlük ve düzenli olarak yapılması, kişi stres seviyesinin azaltılmasına yardımcı olduğu araştırmalarda kanıtlanır. Aynı zamanda kitap okumak hafızanın zinde tutulmasına da yardımcı oluyor. Başarılı kişilerin en yaygın alışkanlıklarından bir diğeri de kitap okumaktır. Günlük minimum 1 saat kitap okumak, zihnin açık ve zinde tutulmasına yardımcı oluyor. Bu sayede odaklanma ve yapılan işe konsantre olma alanlarında da kolaylık sağlar. Okunan kitapların hikaye ve roman yerine farklı alanlarda bilgilendirici esrler olması tavsiye edilir. Böylece okuma hafızasını güçlendirirken farklı alanlarda bilgi edinebilirsiniz. Bir Üniversite tarafından yapılan araştırmaya göre günlük 6 dakikaya kadar yapılan okumalarla stres seviyesinin %69’a kadar azalttığı kanıtlanmıştır.

Egzersiz Yapmak

Sabah yapılan spor aktiviteleri günün stresini azaltmaya ve uyku düzeni oluşturmaya yardımcı oluyor. Bilinen zengin iş adamlarının çoğu günün ilk saatlerinde güne spor yaparak başlamaktadır. Sabah saatlerinde spor yapmak aynı zamanda zihni tempolu bir güne hazırlamak konusunda da önemli bir adım olarak sayılabilir. Kişisel ilgi alanına göre bir spor aktivitesi seçilebilir, ve güne başlarken minimum 15 dakika spor yapılabilir. Spor yapmak zihni uyandırmanın yanı sıra bedensel sağlık açısından da oldukça önemli.

Depar Akademi İle Başarı Sırları

İş alanında başarı elde etmek için farklı konular üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Depar Akademi bünyesinden eksik olduğunu düşündüğünüz konular üzerinden danışmanlık hizmeti alabilir, bu alanlarda da farklı başarılar elde edebilirsiniz. Başarılı olmanın temelinde yatan alışkanlıklar ve kazanımlar hakkında bilgiler edinebilir, danışmanlıklar doğrultusunda farklı alanlarda değişiklikler uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda şirketler içi uygulanan eğitimlere göz atabilirsiniz. Geliştirmek istediğiniz noktaları belirleyebilir, bu alanlar üzerine yoğunlaşabilirsiniz.