Side Job

Arama Trendlerinde Yükselişte: Side Job

Son yıllarda çalışanların halihazırda bulunan işlerinde gelirleri giderlerine oranla düşük kalıyor. Bu gibi durumlar geçim sıkıntısı ve bütçe darlığı gibi problemlere yol açmaktadır. Geçim sıkıntılarında çalışanlar bütçe artırmak için ek işlere yöneliyor. Son yıllarda sıklıkla başvurulan ek iş arama süreçleri, bireylerin kendi işlerinden arta kalan zamanlarda ek gelir elde etmesine yardımcı oluyor. Ek işler, genellikle home ofis çalışma şeklinde gerçekleşiyor. Pandemi ile birlikte evden çalışma sistemi çalışanlar tarafından oldukça benimsendi. Bu alışkanlık pandeminin azalması ile birlikte bireylere ek iş fırsatları sunuyor. Bunun yanı sıra kişiler yetenek ve hobileri üzerinden de ek gelir elde etmektedir. Bunlar örneğin; resim çizmek ve tabloları satışa sunmak ya da müzik eğitmenliği yapmak gibi konularda açıklanabilir. Bu şekilde yapılan işe de side job deniyor.

Side Job Nedir?

Side Job anlamı bakımından “ek iş” şeklinde tanımlanmaktadır. Ek iş, bireylerin halihazırda bulunan işlerinin yanı sıra ek gelir elde ettikleri bir çalışma stilidir. Ek iş çalışmaları genellikle asıl iş mesai saatlerinden arta kalan zamanlarda yapılmaktadır. Ayrıca ek iş koşulları genel olarak ev içerisinde uygulanmaktadır. Home ofis bir çalışma sistemini benimseyen ek işler, bireylere ek bir gelir sağlar. Asıl işlerden elde edilen gelirin giderlere yetmediği zamanlarda ek işlere başvuruluyor. Aynı zamanda hobi olarak fazla gelir elde etmek isteyen kişiler tarafından da ek işler tercih ediliyor. Ek iş, ana meslek haricinde yapılan genellikle hafta sonları ve boş zamanlarda maddi kazanç sağlamak için yürütülen iş türüdür. Bu iş türüne genellikle maaşından memnun olmayan kişiler yönelir. Asgari ücret kazanan kişiler ek gelir ile birikim yapmayı hedefliyor. Ek iş yapmak için kişinin boş vakitlerinin olması gerekiyor. Aksi takdirde uyku saatlerinden ve dinlenme vakitlerinden feragat etmek zorunda kalabilirler.

Ek İş Fikirleri Nelerdir?

Ek iş fırsatları oldukça geniş bir tercih alanı sunmaktadır. Ek işler günlük ya da sezonluk olabilir. Seçenekler arasından yeteneklerinize ve yönelimlerinize göre bir tercih yapabilirsiniz. Ek iş seçenekleri arasından genellikle hafta sonu iş seçenekleri tercih ediliyor. Bu sayede hem daha çok iş fırsatı hem de zamanı etkili kullanmak mümkün oluyor. Ek işleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Anketörlük

Özellikler öğrenciler tarafından tercih edilen anketörlük işi farklı firmalar tarafından bir iş ağı olarak sunulmaktadır. Bu iş ile ek bir gelir elde etmenin yanı sıra sosyal bir beceri de geliştirebilirsiniz. İnsanlarla sürekli diyalog halinde olarak farklı iletişim becerileri kazanabilirsiniz.

Host / Hosteslik

Sosyal yaşam olarak özel etkinliklere ve gösterilere katılmaktan hoşlanan kişiler genellikle bu ek iş alanını tercih ediyor. Hafta sonları düzenlenen etkinliklere yolculuk görevlisi olarak hizmet verilmekte. Bu sayede hem ilgi alanları geziliyor hem de ek gelir elde ediliyor. Ayrıca bu ek işlerde yabancı dil bilgisi ekstra bir gelir sağlamaktadır.

E-Ticaret

Ticaret, belirli riskleri barındırsa da alım satım konusunda kişilere farklı gelir kapıları açmaktadır. E-ticaret son yıllarda yoğun talep görmekte. Bu alanlarda kendinize uygun olan eş işleri tercih edebilirsiniz. E-ticaret sektöründe farklı birçok ek iş imkanı bulunmakta. Bu işler arasından yönelimlerinize göre iş alanlarını bulabilirsiniz. E-ticaret alanındaki ek iş seçenekleri;

İçerik Yazarlığı

İnternet sitelerinin Google arama motorundaki değerini artırmak için içerik yazarlığı işi yapılmaktadır. Bu iş genellikle evde home ofis şeklinde yürütülmektedir. İçerik yazarlığı, asıl iş yanında ek iş olarak tercih edilmektedir. SEO bilgisi gerektiren bu işler ek gelir sağlamanın yanı sıra kişilere kelime dağarcığı geliştirmek gibi farklı beceriler de kazandırmaktadır.

Sosyal Medya Yöneticiliği

Sosyal medya artık kişisel hesapların yanı sıra şirket hesapları olarak da ön plana çıkmaktadır. Şirketler bu hesaplardan ürünlerinin ve hizmetlerinin reklam işlerini yürütüyor. Ek iş olarak tercih edilen sosyal medya yöneticiliği yine home ofis şeklinde çalışma gerektirmekte.

Ürün Açıklamaları ve Yorum Yazarlığı

E ticaret sitelerinde satışa sunulan ürünlerin ve mağazaların memnuniyet puanlarının yükselmesi, yeni müşteriler kazanılmasında önemli rol oynuyor. Puanların yüksek olması mağazanın müşteri tarafındaki güvenilirliğini da artırmakta. Mağazalar bu memnuniyet puanlarının artırılması için yorum ve açıklama yazacak çalışanlar arıyor. Ürün açıklaması ve yorum yapma işi de yine home ofis ve esnek çalışma saatlerinde gerçekleşiyor.

İnternetten Alım Satım Yapmak

İnternet üzerinden ürün alım satım işlemleri ek gelir alanında tercih edilen sektörler arasında yer almaktadır. Alınacak üründe dikkat edilmesi gereken nokta arz talep dengesidir. Talebe yönelik ürünlerin alınması, gelir konusunda garantici bir yaklaşım olacaktır.

Satış Temsilciliği Yapmak

Firmalar satış alanında gerekli çalışma istihdamı sağlamaktadır. Ek gelir gereksinimi duyan bireyler evden şirketlerin satış temsilciliğini yapabilir. Bunun için ilk olarak firmanın sattığı ürünlerin öğrenilmesi ve bu alanda bilgi sahibi olunması gerekir.

Sanal Asistanlık

Home ofis çalışma sektörleri arasında yer alan bir diğer alan ise asistanlık. Sanal asistanlık, bir ürün ya da bir hizmet hakkında sanal ortam üzerinden bilgilendirme işlemi olarak kabul edilmektedir. İşin yürütülmesi için ilk olarak hizmet verilecek işin öğrenilmesi gerekmektedir.

Şoförlük

Ehliyeti olan kişiler ek iş alanında ilk olarak şoförlük hizmetine başvurmaktadır. Hafta sonları ve çalışma saatleri dışında yolcu ya da eşya taşımacılığı yapılmaktadır. Bu iş, bireylere ek gelir sağlayabilir.

Doğal Ürün Üretimi

Doğal ürünler son yıllarda oldukça talep görmekte. Talebin artması ile birlikte doğal ürün üretimi yeterliliğini kaybetti. Ek iş arayan kişiler bu alanda doğal üretim yaparak ek gelir elde edebilir. Örneğin; Sirke, reçel, yufka gibi ürünler yaparak satışa sunabilirsiniz.

Evcil Hayvan Gezdirme

Özellikle yurtdışında yaygın olan bu meslek, öğrenciler ve ek gelir arayanlar tarafından oldukça tercih ediliyor. Genelde bu işte köpekler gezdiriliyor. Gezdirme ücretleri yarım saat ya da bir saat üzerinden hesaplanıyor.

Koltuk Temizleme Hizmeti

Asıl iş saatlerinden arta kalan zamanlarda koltuk temizleme işlerine gidebilirsiniz. Bunun için profesyonel ekipmanlar kullanabilir, alınacak ücretleri artırabilirsiniz.

Akşamları Bebek Bakıcılığı

Evli çiftlerin aksam programlarında tercih ettiği akşam bebek bakıcılığı sürekli bir iş değildir. Davet ve gösterilere göre ani gelişen durumlarda akşam bebek bakıcılarına gerek duyulmaktadır. Bu ek işler saatlik ücretler üzerinden hesaplanır.

Çeviri Yapmak

Günümüzde bir yabancı dile hakim olmak her anlamda kazanç sağlıyor. Evde otururken çeviri yapmak kişilere çok ciddi rakamlarda ek gelir kazandırıyor. Eğitim seviyesi ve hakim olunan dile göre farklı kazançlar elde edebilirsiniz. Dizi ve film platformlarında altyazı çevirisi yaparak kısa sürede çok gelir sağlayabilirsiniz.

Depar Akademi Danışmanlık Hizmeti

Depar Akademi bünyesinde farklı alanlarda eğitim ve danışmanlık hizmetleri bulunmaktadır. Bu hizmetler genelinde araştırma yapabilir ve ihtiyacınıza uygun olan uzmanlıkları fark edebilirsiniz. Ek iş arayan kişiler de yine Depar Akademi sistemi üzerinden araştırma yapabilir. Araştırma için farklı blog yazılarına göz atabilirsiniz. Ek iş seçenekleri arasından kendinize uygun olan alanları fark edebilir, bu alanlar üzerinde çalışmalar yürütebilirsiniz. Depar Akademi sisteminden firmalar da danışmanlık hizmetleri ve farklı konularda uzmanlıklar edinebilir.