Çocuklar İçin Kodlama ve Yazılım Öğrenmek Neden Önemli?

Çocuklar İçin Kodlama ve Yazılım geleceğin en önemli personel nitelikleri olacak. Yazılım bilmeyen kişiler belki de hizmet sektörü dışında hiç bir alanda çalışamayacak. Eğitimli yazılımcı ve kodlama mühendisi sayısı yetersiz olan ülkeler bile dünya arenasında zorlanacak. İşte bunu öngören Milli Eğitim Bakanlığı da bu yıl yeni bir karar aldı. Bilişim teknolojileri ve kodlama gelecek yıldan itibaren 6. sınıflarda zorunlu olacak. 7. ve 8. sınıflar da seçmeli ders olarak yazılım eğitimi alacak. Peki, Çocuklar İçin Kodlama ve Yazılım öğrenmesi neden önemli?

Kodlama Nedir ve Neden Önemlidir?

Kodlama, bir web sitesi oluşturmayı, sitenin içini doğru adımlarla doldurmayı, sitede hareket edilebilir olmayı, yazılım ve uygulama geliştirmeyi sağlayan bilgiler bütünüdür. Aslında evrensel bir formüller zinciri de diyebiliriz.

Çocuklar İçin Kodlama ve Yazılım Öğrenmek Neden Önemli?

Kodlama ve yazılım için temel seviyede bilgi almak bile çocukların analitik düşünme becerilerini geliştiriyor. Bu da ileride yapacakları iş, ne olursa olsun onlara büyük bir fayda sağlıyor. Bununla beraber, bilgisayar, tablet PC ve akıllı telefonları sadece kullanıcı olarak değil, onlara yeni uygulamalar, yeni yetenekler ekleyen kişiler olarak kullanma becerisine sahip olmaları önemli. Böylece ileride yapacakları işin bilgisayardaki çözümleri için kendi çözümlerini üretebilirler. Örneğin bir arkeolog olarak büyük bir alandaki kazı çalışması yapılmamış bölgeleri işaretleyen bir uygulama geliştirebilir ya da bir diş hekimi olarak yüz şekline uygun ön üst diş uzunluğu seçimi similasyonu gibi uygulamaları geliştirebilirler.

Çocukların Yazılım Öğrenmesi Şart!

Çocuğunuz bir hekim, avukat, mühendis ya da moda tasarımcısı olacaksa bile kodlama ve yazılım bilgisine sahip olması işinde çok daha evrensel başarılar elde etmesini sağlayabilir. Bu nedenle “benim çocuğum zaten diş hekimi olsun istiyorum” gibi düşüncelerle kodlama ve yazılım öğrenmesine engel olmanız hatalı olabilir. Bunu, bugünün yetişkinleri olan bizlerin çocukluğunda İngilizce öğrenmek için gereken önemin verilmemesine benzetebiliriz. Bugün farklı iş alanlarında çalışmamıza rağmen hepimiz, işimizde fazlasıyla İngilizce bilgisine ihtiyaç duyuyoruz.

Çocuğunuz Yazılımcı Olsun mu?

Yazılım ve kodlama dünyası, bugün belki de hiç iş aramak zorunda kalmayan nadir alanlardan biri. Gerçekten kodlama yapmayı bilen ve yazılım geliştirebilen insanlar için işsiz kalma sorunu pek gündemde değil, dersek yalan olmaz. Muhtemelen önümüzdeki uzun bir dönem boyunca da böyle olacak. Ancak daha fazla insan yazılım yapmayı, kodlama yapmayı öğrenmiş olacağı için bu konularda temel seviyede bilgi sahibi olmak yetersiz olacaktır. Çocukluğundan itibaren bu alanda eğitim alabilmiş kişilerse gelecekte öne çıkacaklar. Şirketlerin, sağlık kurumlarının, hukuk sistemlerinin, araştırma kurumlarının, savunma sanayinin bu kişilere ihtiyacı olacak. İşin güzel yanı ise yazılım ve kodlama bilen bir çok kişi için sınırların bir önemi yok. Çünkü dünyanın her yerinden iş alabilir, dünyanın her yerinde bu ortak dili kullanarak çalışabilirler. Uzmanlarımızdan çocuklar için kodlama eğitimlerimiz hakkında burada bahsettiklerimizden daha detaylı bilgi almak için bize buradan ulaşabilirsiniz. 

Eğitim Bilgi Formu